311Da "Robocop"

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: drlukasz »

Po długiej przerwie, nieco technikaliów. Wnętrze Tilligowskiego gagara to wielki obciążnik okrywający silnik. W 311Da musiał wylecieć. W związku z tym trzeba było opracować nowy obciążnik. Pomysł był prosty - łoże silnika z ołowiu i wykorzystanie przestrzeni w imitacji zbiornika paliwa.
Wykonałem formę i ołowiany odlew. jednak nie byłem zadowolony z efektów.
Obrazek
Masa ołowianego obciążnika była zbyt mała. Tutaj wynik "gagarina" po standardowej przeróbce poprzez dodanie ołowianych blaszek do zbiornika paliwa.
Obrazek
Trzeba było coś wymyślić. W tym celu trochę trzeba było pokombinować. Skończyło się na odlaniu nowego łoża - ciężarka w którym ołów uzupełniły kawałki wolframowych elektrod spawalniczych. Efekt czyli 247g już w pełni mnie usatysfakcjonował.
Obrazek
Ze spraw prostszych - silnik musiał być obrócony o 90 stopni by zmieścić się w dużo węższym wnętrzu przedziału maszynowego, ale to była formalność...
Tak dociążony "Robocop" nie stracił pewności jazdy ani uciągu w stosunku do oryginału.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: ArturSchŁ »

PS: przestańcie zaśmiecać wątki tematyczne problemami technicznymi forum, do tego jest ADMINISTRACJA
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: drlukasz »

Jarek, zdjęcia można obejrzeć w mini galerii którą link podałem w odpowiedzi na post Andrzeja (Niejednego). Wygląda na to, że będzie to trzeba robić przy każdej relecji ze zdjęciami.


BTW. Przy próbie napisania tego posta, ze 3 razy miałem informację "Resource limit reached". Administracjo, poszukajcie DOBREGO hostingodawcy, bo tutaj jakaś popelina wyziera...

O zauważyłem właśnie, że nadgorliwa moderacja [s]usunęła[/s] przesunęła post Andrzeja ze skargą na niedziałające zdjęcia i mój z linkiem do galerii. Wobec tego LINK. Mam nadzieję, że tego nie [s]usuną[/s] przesuną.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: Borczy »

Widziałem na żywo ale i tu zdjęcia są tylko w nazwie, nic się nie otwiera 🤨
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: womo »

Ładna robota. Gratuluję modelu.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: drlukasz »

Dzięki Konrad.
"Skrzela" przy wejściu do kabin już sobie wydrukowałem, barierki - zainwestowałem w elektrozgrzewarkę, więc zgrzeję je sobie z drutu stalowego...
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: Ranger »

Blaszki CI mogę Łukasz wytrawić jakbyś robił wersję V2 :)
PiasTT
Posty: 391
Rejestracja: 15 maja 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 311Da "Robocop"

Post autor: PiasTT »

Brawo. Extra robota.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2021, 14:56 przez PiasTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

311Da "Robocop"

Post autor: drlukasz »

Od momentu gdy Newag zaprezentował głęboką modernizację M62 pod oznaczeniem typu 311Da mimo, że to zdecydowanie nie "moja" epoka, nabrałem ochoty na posiadanie modelu tej lokomotywy.
Podchody do produkcji potrwały kilka lat (głównie z powodu braku pomysłów na wykonanie budy i przeróbkę podwozia), ale w końcu budowa ruszyła i po mniej więcej 2 tygodniach prac znalazła swój szczęśliwy koniec.
Model skończyłem w połowie 2019roku. Premierę miał podczas Monieckiej imprezy pod koniec wakacji 2019.
Na pierwowzór wybrałem lokomotywę 311Da-10 w już historycznym malowaniu PCC, z powodu bardzo fajnego "dodatku" malarskiego. Pewnego dnia lokomotywa ze składem dojechała na stację docelową. Drużyna po zdaniu służby, zabezpieczyła maszynę i zeszła z niej. Maszyna stała przez noc bez obsługi czekając na zmianę która miała przejąć skład następnego dnia rano. W nocy lokomotywę pokryto bardzo sympatycznym graffiti. Nowe elementy malatury spodobały się drużynom trakcyjnym, w związku z czym nie próbowano ich usunąć/zamalować. Do końca służby w PCC maszyna jeździła z graffiti na sobie.
djęcia oryginału
ObrazekObrazek

Prace rozpoczęły się od rozrysowania w Corelu elementów modelu. Następnie używając niewielkiego domowego plotera tnącego wyciąłem je ze spienionego PCV o grubości 1mm
Obrazek
Później trzeba to było poskładać ;)
Używając kleju CA poskładałem całe pudło.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Najtrudniejszą częścią montażu było uformowanie kabin
Obrazek
Wszystko się jednak udało i po popołudniu klejenia i montowania
Obrazek

Ramki żaluzji to papier, żaluzje symulowane poprzez wyciśnięcie rowków w pcv
ObrazekObrazek

Surowa buda
Obrazek

Następnym etapem było malowanie. Całość pokryta została białym podkładem lakierniczym w spreju, następnie dolny pas i czołownice. Na potrzeby malowania elementów kabiny wyciąłem z folii maskującej maski malarskie.
ObrazekObrazek
Po pomalowaniu
ObrazekObrazek


Wykończenie dachu - siateczka mosiężna cięta "z metra"
Obrazek

Na koniec zaprojektowałem i wydrukowałem kalkomanie.
Skończony model
ObrazekObrazek
Barierki sklejone z polistyrenu 0,25mm, drabinka wejściowa na dach wycięta z siatki do zacierania (malarskiej)

Opis i zdjęcia przeróbek "bebechów" Tilligowskiego Gagarina w kolejnej części.

Będąc wyłącznym autorem i posiadaczem praw do projektu modelu udzielam zgody na niekomercyjne wykorzystanie projektu.
Elementy budy: www.mpmis.pl/tymcz/311/model.cdr
maski do malowania www.mpmis.pl/tymcz/311/maski.cdr
barierki i elementy budy projektowane pod kątem fototrawienia (nie trawiłem ich w swoim modelu) www.mpmis.pl/tymcz/311/trawienie.cdr
Projrkt kalkomanii www.mpmis.pl/tymcz/311/kalki.cdr
Pliki zapisane w Corelu v12
Ostatnio zmieniony 16 sty 2021, 14:57 przez drlukasz, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość