Tłuczniowanie torów starego typu

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tłuczniowanie torów starego typu

Post autor: T_Domagalski »

Marsal pisze: 09 sty 2023, 18:28Jaki dokładnie klej polimerowy stosujesz ?
Klej uniwersalny polimerowy firmy "Smok". ;) Ale pewnie dobry będzie każdy inny, byle przeźroczysty.
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Tłuczniowanie torów starego typu

Post autor: Marsal »

Jaki dokładnie klej polimerowy stosujesz ?
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tłuczniowanie torów starego typu

Post autor: T_Domagalski »

Marsal pisze: 07 sty 2023, 09:09Jaką techniką wykonać balastowanie toru starego typu, tzw rurek BTTB ?
Przy torach modelowych, najpierw wypełniam tłuczniem przestrzenie między podkładami, potem spryskuję mgiełką roztworu wody i płynu do naczyń, a na koniec zalewam obficie rozworem wikolu i wody. Zastosowanie analogicznej techniki przy torach rurkowych, powoduje natychmiastowe rdzewienie blaszki szyny już podczas wysychania...
Co prawda rurek nie tłucznowałem, ale na ich rdzewienie może pomóc metoda, którą stosuję obecnie.
Po prostu zamiast klasycznego Wikolu z wodą i "Ludwikiem" stosuję do utrwalenia tłucznia klej polimerowy rozcieńczony dość mocno spirytusem. Spirytus bardzo dobrze zwilża i głęboko wnika, Nie trzeba więc niczego wcześniej spryskiwać wodą. Spirytus zawiera w sobie bardzo mało wody i szybko odparowuje, więc nie powinien powodować rdzewienia szyn jak przy Wikolu.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Tłuczniowanie torów starego typu

Post autor: ArturSchŁ »

wlodar pisze: 07 sty 2023, 10:16...tylko bez strzykawki
W innym miejscu, koledzy zasugerowali PIPETĘ zamiast strzykawki, co pozwala na bardziej precyzyjne podawanie kleju niż strzykawką, gdzie zdarza się wystrzykiwanie tłucznia spomiędzy podkładów przy zbyt mocnym naciśnięciu tłoczka zwłaszcza przy końcu kleju.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 980
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tłuczniowanie torów starego typu

Post autor: wlodar »

Ja na swojej starej makiecie tłuczniowałem metodą, którą propagował swego czasu p. Leszek Lewiński, tzn. delikatnie rozcieńczony wilkol (ew. z odrobiną płynu do mycia naczyń) żmudnie wpychany drucikiem między podkłady (tak do połowy wyskości), potem zasypany tłuczniem (tak jak poniżej napisał jarkott, tylko bez strzykawki). Po wyschnięciu usunąłem nadmiar tłucznia, ew. uzupełniłem tam gdzie było za mało. Z tego co pamiętam, nic nie rdzewiało, aczkolwiek ostatecznie i tak pomalowałem szyny pędzelkiem na kolor rdzawo - brązowy. Kilka lat później pojawiły się tory modelowe, więc stare torowisko poszło na przemiał.
Awatar użytkownika
jarkott
Posty: 616
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:17
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Re: Tłuczniowanie torów starego typu

Post autor: jarkott »

Między podkładami nakładałem gęsty wikol strzykawką (nie za dużo !!), potem na to układałem tłuczeń.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2023, 10:21 przez jarkott, łącznie zmieniany 1 raz.
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Tłuczniowanie torów starego typu

Post autor: Marsal »

Witam,
Pytanie do budowniczych makiet z dawnych czasów. Jaką techniką wykonać balastowanie toru starego typu, tzw rurek BTTB ?
Przy torach modelowych, najpierw wypełniam tłuczniem przestrzenie między podkładami, potem spryskuję mgiełką roztworu wody i płynu do naczyń, a na koniec zalewam obficie rozworem wikolu i wody. Zastosowanie analogicznej techniki przy torach rurkowych, powoduje natychmiastowe rdzewienie blaszki szyny już podczas wysychania, szczególnie na styku z plastikowym podkładem, gdzie wilgoć utrzymuje się najdłużej.
Jak kiedyś tłuczniowaliście tory rurkowe na Waszych tortach ?
Pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości