Katalog „Berliner TT Bahn” na rok 2023 !

Cała reszta o naszej skali

Moderator: mod-Ogółem

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Katalog „Berliner TT Bahn” na rok 2023 !

Post autor: ArturSchŁ »

[Za tt-board.de]
Ci z nas, którzy od najmłodszych lat mieli styczność z koleją TT, cenili nie tylko wspaniałe lokomotywy i wagony, ale przede wszystkim tę magiczną niebieską książeczkę, która przenosiła nas w świat małej kolei. Nasza dziecięca wyobraźnia została rozbudzona jego futurystycznymi obrazami pędzących pociągów lub tą fascynującą nastawnią i przenieśliśmy się prosto do wielkiego świata kolei. Przynajmniej tak mi się przydarzyło, kiedy w kółko przeglądałem ten katalog. To była jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadałem.

Uważam, że Berlińskie TT Bahnen, podobnie jak przed nimi firma Zeuke, zawsze były ściśle powiązane ze swoimi katalogami, które charakteryzują się najwyższym poziomem graficznym. A spojrzenie na te nostalgiczne kolorowe magazyny dzisiaj prawdopodobnie przeniesie każdego z nas w dawno minione czasy.

Zacząłem więc zastanawiać się, jak przywrócić ten katalog do życia. Wpadł mi do głowy pomysł stworzenia własnego "niebieskiego" katalogu - z niektórymi z tych pięknie narysowanych obrazków, ale z aktualnym taborem, który mogę nazwać własnym. Wziąłem więc aparat, sfotografowałem kilka z tych zdjęć z katalogów Zeuke i BTTB, zmontowałem je w Lightroomie, aby nieco odświeżyć kolory i stworzyłem swój osobisty katalog „BTTB” z pomocą CEWE-Fotowelt. Moje lokomotywy i wagony zostały oczywiście poddane standaryzowanej "sesji zdjęciowej". W efekcie powstał katalog modeli kolejowych „Berliner TT Bahn” na rok 2023!

01.Außenseiten.png

Jako okładkę posłużył mi katalog z 1979 roku - bo praktycznie z nim dorastałem, a narysowana scena na sygnalizatorze, którą można znaleźć na drugiej i trzeciej stronie, posłużyła za zdjęcie z tyłu. Zdjęcie DB V200 pochodzi z katalogu Zeuke z lat 1967/68 i służy jako wprowadzenie. To zdjęcie pochodzi z ostatniego katalogu Zeuke z lat 1972/73 i przedstawia zakłady produkcyjne pociągów TT na Storkower Straße. Dzięki obróbce obrazu w Lightroomie udało mi się ogromnie odświeżyć kolory.
02.Seite 01.png
03.Seite 02 03.png
04.Seite 04 05.png

Mój katalog zaczyna się od krótkiej historii torów TT. Zdjęcie po prawej również pochodzi z ostatniego katalogu Zeuke z lat 1972/73, który znajdował się na jego odwrocie i miał na celu zademonstrowanie międzynarodowego roszczenia do rozstawu 12 mm. Zdjęcie po prawej przedstawia katalog Zeuke z lat 1966/67 z kilkoma słowami z katalogu 1972/73. I ruszam w drogę z moimi lokomotywami parowymi - oczywiście zaczynając od legendarnego BR23/35, który był również moim osobistym pierwszym parowozem z BTTB i od lat dostarcza mi wiele zabawy i gier.
05.Seite 06 07.png
06.Seite 08 09.png
07.Seite 10 11.png
08.Seite 12 13.png
09.Seite 14 15.png
10.Seite 16 17.png

Starałem się uchwycić nieco styl starych katalogów, również w zakresie opisu modeli. Czcionka oznaczenia serii wzorowana jest na niebieskim katalogu z 1979 roku. Niestety Roco 132 nie było w moim posiadaniu w momencie "druku" - ale zostało zamówione. Jest więc oczywiście w „przygotowaniu” – w duchu tamtych czasów niebieskiego katalogu. Oczywiście trzeba było też użyć kilku zdjęć ze starych katalogów Märklin, które są bardzo zbliżone stylem do tych ze starych katalogów Zeuke i przez to dobrze pasują.
11.Seite 18 19.png
12.Seite 20 21.png
13.Seite 22 23.png
14.Seite 24 25.png
15.Seite 26 27.png
16.Seite 28 29.png
17.Seite 30 31.png
18.Seite 32 33.png
19.Seite 34 35.png
20.Seite 36 37.png
21.Seite 38 39.png
22.Seite 40 41.png

To zdjęcie pochodzi ze składanego folderu reklamowego firmy Zeuke z 1969 roku - będącego jednocześnie zakończeniem katalogu. Oczywiście stworzyłem też katalog taboru wagonów osobowych i towarowych, ale to jeszcze nie koniec. Strona tytułowa to ostatni katalog Zeuke z lat 1972/73, w którym chłopiec podaje swój model Zeuke klasy 23 maszyniście, który wygląda z kabiny maszynisty swojego „prawdziwego” 23 1054. Kiedy to się skończy i jeśli będzie zainteresowanie, umieszczę to również na tym forum. Zainteresowanych plikami sfotografowanych rysunków z katalogów zapraszam do kontaktu na PW. Chętnie udostępnię pliki JPG.
23.Seite 42.png

Krytyka i sugestie, a nawet ulepszenia są mile widziane – ale prosimy o uprzejmość i rzeczowość. A teraz miłego oglądania.

[Autor: Adler1835 @ tt-board.de, za: tt-board.de, translate.google]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogółem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości