Centralka czarna Z21

Rodzina Roco, także Lokmausy i nowsze

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: ArturSchŁ »

Wystarczy w komputerze lub laptopie zmienić adres IP katy sieciowej Ethernet (a nie Wi-Fi) z DHCP (automatyczne pozyskiwanie konfiguracji k.sieciowej) na STATYCZNY IP i wprowadzić z ręki adres komputera w podsieci Z21 (np. IP=192.168.0.222, maska=255.255.255.0) wpinamy kabelki do żółtego gniazda (w TP-Link od Z21, lub do dowolnego w domowym switchu) i możemy się do niego dostać by zmienić IP w Z21 na inną niż fabryczna podsieć.

Później wracamy w konfiguracji k. sieciowej na DHCP (jak pierwotnie było). Nie trzeba dodatkowego patchkordu czy routerka/switcha.
Na ten czas nie potrzeba także dostępu do Internetu (jeśli wcześniej pobierzemy narzędzie do zmiany IP w Z21
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: MonsterSale »

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak zresetować Z21: odłączenie od prądu oczywiście nie resetuje. Żeby zresetować, trzeba nacisnąć i przytrzymać przycisk STOP na przedzie obudowy:
1. zacznie migać na niebiesko
2. potem na czerwono
3. a następnie migają obie diody
4. dopiero wtedy puszczamy

Oczywiście wówczas centralka ma wszystkie ustawienia fabryczne, w tym wraca jej domyślny IP czyli 192.168.0.111.
Moja domowa sieć gryzie się kompletnie z routerem TP Link z uwagi na sposób adresacji, więc ja go przestawiam na osobną podsieć (192.168.1.1), a centralkę na 192.168.1.111, więc miałem z tym dziś trochę zabawy.
Tym, którzy mają lub będą mieli podobny problem przypominam, że gdyby chcieli bawić się w konfigurację centralki przy pomocy komputera, to nie należy jej podłączać bezpośrednio, tylko przez router TP Link (i zarówno centralka jak i komputer powinny być podpięte do portów LAN), o ile nie ma się specjalnego krosowanego kabla ethernet.
Gdyby ktoś chciał poznać szczegóły przestawiania centralki na inną podsieć, służę wskazówkami.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: MonsterSale »

Ha, dzięki podpowiedziom Artura oraz mojego znajomego udało mi się zupełnie zresetować centralkę i od nowa ją skonfigurować w sieci i teraz jednak działa.

Dzięki temu mogę się pochwalić działającym i śpiewającym modelem BR41 od Fischera - niesamowite cacucho:
t1.jpg
t2.jpg
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: MonsterSale »

Artur odebrał telefon i prosił o przesłanie mu centralki wiec teraz to tylko muszę nabrać cierpliwości ;)
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: MonsterSale »

PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: PiotrZ »

Korespondowałem z Arturem 2 tygodnie temu na ten adres
Artur <artur68@tlen.pl>
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: MonsterSale »

A kto to serwisuje w Polsce? Kupiłem u Artura Dębskiego (Kolejowe Modelarstwo) ale jego poczta już nie działa (dostałem zwrotkę z serwera ze adres sklepu nie działa).
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Centralka czarna Z21

Post autor: ArturSchŁ »

MonsterSale pisze: 05 paź 2022, 23:28Macie jakieś sugestie?
Serwis ??
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Centralka czarna Z21

Post autor: MonsterSale »

Niewiele ponad 2 tygodnie po gwarancji padła mi dzisiaj czarna Z21. Podaje prąd na tory, dioda niebieska swieci. Działa przycisk STOP (wówczas dioda niebieska mruga).
Niestety nie kontaktuje sieciowo: fabryczny router podpięty kablem ma zgaszoną diodę wskazującą na połączenie sieciowe z centralką.
Kilka dni temu miałem solidne problemy z odczytywaniem i nadawaniem adresów wagonom sterującym z dekoderami (Kuehn). Dzisiaj nie chciała odczytać adresu dekodera z lokomotywy wiec ją zrestartowałem: po restarcie już nie łapie połączeń sieciowych.

Macie jakieś sugestie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Roco multiMAUS /Z21”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości