multiMAUS Firmware upgrade via z21

Rodzina Roco, także Lokmausy i nowsze

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

Dzięki.
No nic podepnę DR5000
andrzejc
Posty: 359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:04
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: andrzejc »

Z czarną skrzynką jest nie możliwe. Brak modułu ACK w tej skrzynce.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

No tyle, że w instrukcji roco multimaus z tego co wiem nie możliwość odczytywania wartości CV.
A po upgreadzie chyba jest taka możliwość.
Dodam (bo może nieprecyzyjnie się wyraziłem) bez żadnego z21. Zwykła czarna skrzyneczka roco.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: wicy »

Tak samo jak przed upgrade'm. Jest to możliwe.
-----------------------
Pozdrawiam, Witek
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

Mam takie pytanie: czy ktoś wie jak odczytać wartość danego CV za pomocą multimausa po upgreadzie?
Jest to w ogóle możliwe?
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

W sumie miałem już odesłać sprzęt naszemu koledze. Spakowałem do pudła ale nie miałem siły człapać do poaczkomatu po całym dniu od 5 rano do 20 za kółkiem.
Do wieczornej herbaty wziąłem mysz na warsztat i pod lupę. I bingo! Problem rozwiązany. Winne było gniazdo rj12 mojej myszy. Między pinem 5 a 6 tkwiło jakieś mikro badziewie, które zwierało styki.
Po usunięciu szczoteczką, podkładaniu i podłączeniu do z21 myszka zaktualizowala się od razu.

Dziękuję wszystkim za pomoc i cierpiwość.
Mam myche z softem 1.05

🙂
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

Dopiero dotarlem do domu.
U mnie tak jak pisałem.
Udało się połączyć kompa (i program Maintenece) z centralką. Wczesniej sie nie łączył bo mial wpięty kabel od internetu.
Jednak komunikat podaje że mysz nie odpowiada lub nie podłączona do r bus.
Z przodu na centralce są tylko wyjscia x-bus.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: MonsterSale »

Z praktyki powiem, że nie udało mi się uzyskać konfiguracji, żeby router TPLink (dedykowany do Z21) działał poprawnie w tej samej podsieci, co domowy router. Musiałem go przestawić na 192.168.1.111. Teoria jest dokładnie taka, jak napisał @century. Prawdopodobnie TPLink ma jakiś soft do zarządzania zakresami przyznawanych adresów IP w ramach DHCP i nie słucha konfiguracji, które ograniczają zasięg tych IP do pewnej puli.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Century »

W uproszczeniu:
Dwa routery podłączamy ze sobą przez gniazda LAN - robimy z nich zwykłe przełączniki (w uproszczeniu pula adresów prywatnych jest nie "routowana " tak więc gniazdo WLAN odpada).
Najlepiej by router_home i router-z1 miały przypisane adresy z tego samego zakresu np. 192.168.x.1 i 192.168.x.2. Jeśli chcemy mieć w obu routerach serwer DHCP najlepiej ograniczyć ich zakres nadawania adresów np. router-home 50-150 a router-z1 151-250 - mamy pewność, że urządzenia nie dostaną tego samego adresu.

Jeśli chcemy mieć dwa routery na różnych zakresach np. router-home 192.168.0.1 i router-Z1 192.168.1.1. Laptop łączymy przez dwie karty sieciowe do każdego routera oddzielne. Jeśli chcemy wykorzystać tylko jedną kartę w ustawieniach TDP/IP przypisujemy dwa adresy IP z różnych zakresów.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: ArturSchŁ »

Wojtek_Kraków pisze: 20 sty 2022, 19:40 Jeszcze takie pytanie.
Czy ruter od z21 musi być wpięty w internet żeby zrobić upgread?
Zauważyłem, że kiedy podpinam kabel z lan mojego do wan rutera roco to mi właśnie wywala błąd i laptop nie może sie skomunikować.
Coś na bank zle robie.
Pewnie te cale adresy ip.
1. Laptop ORAZ centralka muszą być w tej samej podsieci czyli np wpięte kabelkiem (oba !! ) do żółtych gniazdek w routerku od z21.
2. połączenie do Internetu jest potrzebne tylko wtedy gdy chcesz sprawdzić/pobrać nową wersję firmware dla myszy, no bo ..skąd ją ma wziąć program do aktualizacji ? Jak wcześniej pobrałeś to (chyba) nie trzeba.
3. w swoim białym wpinam mysz do gniazd z przodu z21 (może tylne nie kontaktuje ? ).
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: wicy »

Nie tak dawno też miałem robotę z adresami sieciowymi po zakupie drugiego z21.
Router domowy chodzi w sieci 192.168.1.x. z21 ma stały adres 192.168.0.111.
W konfiguracji routera domowego (LAN interface) zmieniam adres routera z 192.168.1.1 na 192.168.0.1 żeby zobaczył z21. Reboot routera.
Wpinam kabel LAN od z21 do routera (domowego) - pod wejście LAN a nie wejście WAN. Router "wykrywa" nowe urządzenie. W maitenancetool ustawiam adres na 192.168.1.120 (czyli już w podsieci 1).
Znów w konfiguracji routera wracam do starych ustawień, czyli 192.168.1.1. Ponowny reboot i z21 jest widziane na nowym adresie.
Potem jeśli router roco ma działać tylko z z21, należałoby w jego konfiguracji ustawić właściwą podsieć.

Nie grzebiesz nic w ustawieniach tcp/ip komputera. Adres sieci ustawia się w konfiguracji routera. To router jest urządzeniem nadrzędnym, przydzielającym potem adresy urządzeń w swojej podsieci.
-----------------------
Pozdrawiam, Witek
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

No nic panowie, dzieki za chęć pomocy. Nie chcę czegoś popsuć i eksperymentować na nieswoim sprzęcie.
Myślałem że to będzie prostsze.
Niestety ale chyba żeby puszczać kolejki w XXI trzeba być gościem z IT ;)
Ważne, że kolega ALRS nie wtopił kasy kupując rok temu centralkę.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Domiss »

Jeśli adres sieci wewnętrznej routera Z21 i adres sieci domowego routera są takie same (lub z tej samej podsieci) (np. 192.168.1.* i 192.168.1.*) to na bank po podpięciu do lokalnego internetu Z21 głupieje, bo jednak jest routerem, a takie urządzenie nie może mieć dwóch różnych sieci o tym samym zakresie adresów na różnych interfejsach (jednym interfejsem jest "gniazdko" z kablem do domowego routera, drugim jest WiFi Z21). Na domowym routerze prawie na pewno możesz zmienić zakres adresów, ale jeśli masz jakieś adresy przypisane na stałe do urządzeń i jest to istotne (np. drukarkę lub domowy dysk), to może się to rozjechać i trzeba będzie po całej zabawie ustawić jeszcze raz.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

Jeszcze takie pytanie.
Czy ruter od z21 musi być wpięty w internet żeby zrobić upgread?
Zauważyłem, że kiedy podpinam kabel z lan mojego do wan rutera roco to mi właśnie wywala błąd i laptop nie może sie skomunikować.
Coś na bank zle robie.
Pewnie te cale adresy ip.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: multiMAUS Firmware upgrade via z21

Post autor: Wojtek_Kraków »

Nie wiem jak to zrobiłem ale doszedłem do tego że laptop połączył sie z z21 (chociaż raz po chwili mnie wywaliło).
Ale w tym miejscu zgłupiałem :
IMG_20220120_185534.jpg
IMG_20220120_185511.jpg
IMG_20220120_185454.jpg

Mysz podpięta, jak widać działa a komunikat zglasza, nie odpowiada lub niepodłączona...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Roco multiMAUS /Z21”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość