Konwój Wojskowy

Wojskowe klimaty na kolei, historia, także modele itd.

Moderatorzy: Maciej, mod-Kolej w skali 1:1

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: ArturSchŁ »

No to w Ep. I.
Hagen-1918.jpg
Captured German A7V tank (named "Hagen") on a railway carriage at the Tank Corps HQ repair shop at Erin, probably December 1918.
https://amzn.to/3uyARF1


[Za FB]
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: ArturSchŁ »

Maciej pisze: 21 gru 2023, 19:55...- bardzo ciekawe zdjęcie.
Niewiele mamy taboru PKP z II Ep. (w TT), zarówno jak i o nim dokumentacji czy fotografii.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: Maciej »

piottrw pisze: 21 gru 2023, 17:52 Zdjęcie przedstawia czołg Pz.Bef.Wg.III Ausf.D (dowodzenia) 5 pułku pancernego 3 dywizji pancernej Wehrmachtu po kampanii wrześniowej. Jeszcze nie zdążyli przemalować oznaczeń na wagonie.
Skąd pomyślnie o ukraińskim czołgu ?. Ukraińskie czołgi to dopiero od 1991 roku były.
Pozdrawiam
Nie zdążyłem odpisać - tak jak Kolega pięknie to napisał, opadł kurz niemieckiej kampanii wrześniowej, "jedziemy dalej", stąd wykorzystanie zdobytego taboru kolejowego co było w tamtym okresie całkiem naturalne - bardzo ciekawe zdjęcie.
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 195
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: NemoTT »

piottrw pisze: 21 gru 2023, 17:52 Skąd pomyślnie o ukraińskim czołgu ?. Ukraińskie czołgi to dopiero od 1991 roku były.
Pozdrawiam
Nie chcę tego wątku ciągnąć, ponieważ to forum kolejowe, ale pomysł wziął się z faktów historycznych: 25 lutego 1941 r. admirał Wehrmachtu Wilhelm Canaris zgodził się ponownie na utworzenia ukraińskiej organizacji bojowej. Uchwałą II walnego zjazdu OUN sformowano dwa bataliony podlegające Abwehrze: „Nachtigall" i „Roland".
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 195
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: NemoTT »

Misiek pisze: 21 gru 2023, 17:28 A to przepraszam - jeśli chodzi o zaistniałą sytuację.
Nic się nie stało. 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
miano
Posty: 610
Rejestracja: 04 maja 2006, 13:56
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: miano »

Tabor w polskich oznaczeniach to się jeszcze w trakcie operacji Barbarossa zdarzał
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: piottrw »

Zdjęcie przedstawia czołg Pz.Bef.Wg.III Ausf.D (dowodzenia) 5 pułku pancernego 3 dywizji pancernej Wehrmachtu po kampanii wrześniowej. Jeszcze nie zdążyli przemalować oznaczeń na wagonie.
Skąd pomyślnie o ukraińskim czołgu ?. Ukraińskie czołgi to dopiero od 1991 roku były.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: Misiek »

A to przepraszam - jeśli chodzi o zaistniałą sytuację.
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 195
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: NemoTT »

Misiek pisze: 20 gru 2023, 23:19 Bzdury pleciesz, zarówno o UPA jak i nazywając Ukraińców po raSSistowsku i kąfederacku "ukrami"
Kolega mnie nie zna, więc proszę nie wyskakiwać z raSSistami. Mam dziesiątki serdecznych znajomych Ukraińców, jestem bardzo życzliwie nastawiony do bohaterskiej Ukrainy.
Natomiast podczas II wojny światowej tak jak Niemcy byli sadystycznymi hitlerowcami, tak Ukraińcy sadystycznymi Ukrami. To są czarne karty historii tych dwóch narodów.
Nie twierdziłem, a pytałem. Po to są znaki interpunkcyjne, po to jest znak zapytania.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: Misiek »

Bzdury pleciesz, zarówno o UPA jak i nazywając Ukraińców po raSSistowsku i kąfederacku "ukrami"

biały lub żółty, niemiecki "Balkankreuz" był stosowany regulaminowo na niemieckich pojazdach uczestniczących w kampanii wrześniowej.

Po doświadczeniach z Polski, zaczęto malować sam, kontur krzyża, a później dodano jeszcze czarny środek

zdjęcie jest najprawdopodobniej transportem w trakcie, lub po kampanii wrześniowej, z wykorzystaniem zdobycznego polskiego taboru.

sam czołg tez jest ciekawy, zdaje się to bardzo wczesna wersja Pz.Kpfw.III Ausf C lub D z takim porąbanym zawieszaniem - raptem 45sztuk zbudowano
W dodatku to wersja dowodzenia z anteną ramową, może czołg dowódcy kompanii, sądząc po oznaczeniu A01 na blaszce z przodu
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 195
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: NemoTT »

ArturSchŁ pisze: 20 gru 2023, 20:32Ciekawostka znaleziona w sieci z platformą PKP, Ep.II.
Biały krzyż na ukraińskim tanku? Ukrowskie białe krzyże nawiązywaly do nazistowskich oznaczeń, czyli prawdopodobnie "żołnierz" z UPA w tanku na platformie PKP?!
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: ArturSchŁ »

cba196a1b4e4597e29a69142d23027d7.jpg
Ciekawostka znaleziona w sieci z platformą PKP, Ep.II.
[Za https://pl.pinterest.com/jtryglewicz]
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: Maciej »

Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: womo »

https://www.thingiverse.com/m_bergman/designs

Pojazdy są za darmo. Trzeba tylko przeskalować i wydrukować ...
Nie wiem jak teraz ale 2 lata temu cena za sztukę w zależności od wielkości wychodziła mi od 25 do 40 zł .
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Konwój Wojskowy

Post autor: manfred »

Hauler to wiem zviezdę 1:100 mam trochę ale widać że trochę za duże. Dzięki sugestiom Macieja mam eszelon LWP ale chciałbym II epokę wrzesień 1939; niemcy i może być WP ze Wschodu. Myślałem aby rozpracować druk 3D ale finansowo trochę nieosiągalne. Budowa jak pisałem PzTrWg 16 pochłania nadwyżkę :( budżetu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Militaria na torach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości