Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: womo »

Pytania mam o białe napisy.
Robię je tak samo jak czerwone. Na czarnym polu piszę białą czcionką. Potem wklejam to do Worda i drukuję na białej kalce. Nie ma białego koloru w normalnej drukarce i trzeba go pozyskać spoza drukarki :D Jakość jak jakość domowa :lol:
Czcionka PKP jest do pobrania za darmo z netu. Ja z niej nie korzystam bo wolę zwykłą, lepiej jest widoczna przy atramentówce ...
IMG_20220213_173622.jpg
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: womo »

Zapomniałem o ważnej rzeczy.
Wszystkie kalki przezroczyste kładziemy na jasne podłoża. Na ciemnie potrzebne są kalki białe bo kolory nie mają skąd mieć podkładu białego.
Czerwone kalki na Scani czarnej są czarne. Zapomniałem.
No nic to będą na niebieskiej a czarna dostanie coś innego :D
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: womo »

Ale Wy to uważni jesteście ... :lol:
Tak robię białe napisy ale są słabe. Upierdliwa robota jest z nimi.

Malujemy najpierw model.
W paincie wybieramy kolory z palety która jest z boku i zapisujemy pod standardowymi kolorami (zbliżone do koloru modelu). Robimy parę dużych kwadratów w różnych odcieniach i je drukujemy na kartce. Kartkę przystawiamy do modelu i patrzymy czy pasuje i co pasuje. Monitory przekłamują kolory.
Najbliższy kolor kwadratu do koloru modelu wybieramy i robimy łaty na których będziemy pisać. Wybieramy białą czcionkę i robimy napisy na nich. potem wklejanie do worda i pomniejszanie do tego co się chce.
Potem robimy wydruk na białej kalce i mamy białe litery. Potem jak poprzednio lakiery itp. Wycinamy napisy jak najbliżej liter aby tło było jak najmniej widoczne i w ten sposób otrzymujemy białe napisy.

Efekt jest taki sobie, ale jak widać da się. Chociaż mi za bardzo nie chce się z tym walczyć. Biała kalka jest ok do znaków gdzie jest potrzebny biały :D
Zdjęcia poglądowe ...
białe (2).jpg
białe (1).jpg
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: womo »

A proszę i na zdrowie. Najnudniejsze to czekanie.
U mnie kabiny i kalki już schną, jutro lakierek :D
Chyba dorobię jeszcze ciuchcie na przód naczepy ... :roll: :lol:

A i tnę je na takie kawałki przed lakierowaniem. Łatwiej lakierować aby ich lakierem nie zalać bo jak za dużo to też się rozmyją ...
IMG_20211116_220309.jpg
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: Ciora »

No i wszystko jasne! Jeszcze raz dzięki :D
Maciej
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: womo »

Lakieruję kalki aby zabezpieczyć wydruk. Trzeba dobrze je pokryć aby w kontakcie z wodą nie rozpłynęły się.
Po 24 godzinach nakładam takie kalki na model który też lakieruję lakierem przed położeniem kalek (zazwyczaj w tym samym czasie lakieruje kalki i model) i jak dobrze wyschną (znów 24 godziny) lakieruję model razem z kalkami aby je zabezpieczyć. Pierwsze lakierowania robię błyszczącym a ostatnie to już jak mi pasuje często satyną lub matem.
W wydruku laserowym nie trzeba tego robić, tonera woda nie rusza.
Specjalistą nie jestem robię tylko to co wyczytałem na różnych forach, Pierwsze kalki mi popłynęły całe bo psiknąłem je lakierem tylko raz :lol: Trzeba to złapać doświadczalnie. Każdy kolejny raz idzie łatwiej.

Co prawda jak mi się śpieszy to jak pokazują Chińczycy: wydruk -suszarka-lakier- suszarka- lakier -suszarka- lakier-suszarka i jak delikatnie się robi to po 30 minutach kleję. Ale to wychodzi mi tylko na małych elementach duże kalki (jak na naczepę) potrzebują odleżeć swoje :D
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: Ciora »

Super! Ja też nie-informatyk, więc dzięki za opis. Pytanie do punktu 9. Napisałeś: „ Potem czekam dzień, lakieruję lakierem akrylowym 2-3 razy”. Ale lakierujesz przed położeniem model, czy kalki? Sorry, za może głupie pytanie.
Maciej
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jak te kalki zrobić? Ano można i tak ...

Post autor: womo »

Witam
Jako, że wiele osób pyta jak robię kalki to pokażę - magi w tym nie ma :D
zresztą dawno mówiłem Witkowi, że muszę napisać ale wciąż brak czasu :roll:

Jako, że mam mało czasu i nie mam tygodnia na naukę programów dedykowanych natomiast worlda i painta obsługuję jak większość to postanowiłem skorzystać z tego co wiem. Tych kilka funkcji mi wystarcza, przeraża mnie ilość ikonek w programach dedykowanych gdzie nie wiem co nacisnąć :lol:
Pewnie kiedyś się skuszę ale na razie w domu dla moich potrzeb jest ok

1. Papier- kupiłem w chinach na alli biały i przezroczysty. Jak widać idą święta więc ceny wzrosły, albo vat ich nasz dogonił.(kupowałem za 67zł -20 kartek) Kupiłem papier do drukarek atramentowych ale są i do laserowych jak ktoś potrzebuje
przezroczysty taki - https://pl.aliexpress.com/item/10050019 ... 5c0fJlkXT9
I biały już nie wiem jaki, pełno tam tego jest.

2. jak mamy papier znajdujemy zdjęcie które nas interesuje. Mi przypadło do gustu zdjęcie z reklamy tyskiego, i właśnie taka naczepa będzie u mnie następna :) Wybieram zdjęcia z których da się wyciąć obszar podobny do naczepy.
1.jpg

3. Zdjęcie otwieramy w Paincie i zaznaczamy obszar który mnie interesuje. Ja z doświadczenia wiem, że to będzie mniej więcej tyle i kopiuję to:
2.jpg

4 Otwieram worda ( ja mam openofisa coś tam) i robimy wklej. Gdy mamy zdjęcie klikamy na nie i w rozmiarach wstawiamy wymiar naczepy herpy 11.4cm długa i 2.3 wysoka. Robię 2.4 aby móc spokojnie ją ułożyć reszta się przytnie.
3.jpg

5. Przesuwam do boku robię kopiuj na tym obrazku potem wklej (wkleja na ten sam obrazek) łapię przeciągam i mam już na obie strony.
5.jpg

6. Napisy często zmieniam w paint horyzontalnie jeśli chcę mieć znak naprzykład z przodu. Wtedy kopiuję wklejam, wracam do painta obracam kopiuję i wklejam aby cały czas mieć ten sam obszar roboczy jak tutaj:
5,1.jpg

7 I tak całą stronę albo ile potrzebuję. Grafika po grafice znaczek po znaczku. Kopiuję i zmieniam rozmiary w wordzie napisów które potrzebuję ...
5,2.jpg

8. Potem drukowanie na drukarce. Wybieram papier do kalkomanii i najlepszą jakość wydruku. Jak się pomylę bo się śpieszę to mam dwa. Dobry i do śmieci. Tak jak tutaj szybko, szybko bo chcę na już i nie ustawiłem ustawień :oops: :roll: Czarna scania już czeka 8)
6.jpg

9. Potem czekam dzień, lakieruję lakierem akrylowym 2-3 razy. Znowu odczekuję dzień i zaczynam kłaść na modele. Znowu dzień lakier na model i można się już cieszyć :)

Często psuję i mi nie wychodzą albo się śpieszę i na własne życzenie je psuję bo za szybko lakieruję i potem popłyną na modelu. Ale warto spróbować. Plus taki, że mamy modele jakie chcemy a nie jakie są w sprzedaży. A, że czasami gorsze lub nie tak dopieszczone jak firmowe to trudno.

Na pewno można to robić lepiej i szybciej. Ja na razie jestem na tym poziomie i już powoli zaczynam grzebać w bardziej złożonych programach (wciąż bez sukcesu :lol: ) Jak ktoś ma ochotę krytykować to proszę bardzo. To poradnik dla takich jak ja czyli nie informatyków chcących w prosty i łatwy sposób mieć swoje kalki.

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :D

Ps. Na przezroczystych nie ma białego tła. No i białego nie da się wydrukować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości