Tabliczki

Malowanie modeli / zmywanie farb, kolory, jakie farby zmywacze itd.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: fox »

Ranger pisze: 02 cze 2021, 21:54 Ale kogo pytasz teraz?
Tak ogólnie, o wyjaśnienie technologii pytałem bardziej doświadczonych kolegów. Dziękuję wszystkim za poradę i wyjaśnienie, teraz czas na praktykę :)
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: Domiss »

Niezależnie od sposobu ma znaczenie - ten prawie-wash, który sam próbowałeś użyć, musi mieć inną bazę, bo inaczej może się mieszać z pierwszym kolorem. Dokładniej: łatwiej będzie to zrobić, jeśli z powodu innej bazy nie będzie się mógł mieszać. Przy sposobie ze ścieraniem tym bardziej, aby można było zetrzeć tylko wierzchni kolor nie rozmazując ani nie wcierając go w "podkład".

Ja robiłem to jeszcze inaczej, malując drugim kolorem po całości z aerografu i ścierając delikatnie drobnym papierem na czymś płaskim. Ale nie polecam - raz się udało, dwa razy nie bardzo (znaczy starło, ale do metalu i trzeba było suchym pędzlem poprawiać). :D
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: Ranger »

Ale kogo pytasz teraz?
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: fox »

Znaczy byłem blisko ;) Dzięki za poradę. To przy okazji zapytam, czy tak będzie niezależnie od rodzaju farby - pierwszego koloru? Ma znaczenie czy to akryl czy olejna?
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: Wojtek_Kraków »

Ta nitro, której używam niby jest błyszcząca ale po rozcieńczeniu do używania w aero robi się satynowa.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: Ranger »

Jeśli pierwsza warstwa farby nie będzie błyszczącą to nic nie zmienisz. Druga warstwa będzie wchodzić w pory.
Dlatego pisałem, żeby przeciągnąć połyskiem bezbarwnym po kolorze.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: Wojtek_Kraków »

A ja mam inny sposób. Tzn sposób może ten sam ale lakier inny.
Pomaluj najpierw białym lakierem nitro. A jak wyschnie to czerwoną lub czarną farbą olejną, akrylową (jakąkolwiek oprócz nitro).
Potem przetrzyj palcem lub lekko zwilżoną w rozpuszczalniku i (odciśniętą) chusteczką.
IMG_20210107_004941.jpg

Nitro dużo lepiej się chwyta metalu i nie reaguje tak łatwo z rozpuszczalnikami jak inne farby.

Używam takich nitro (tu akurat czarna)
NITRO-CZARNY-0-2L-EMALIA-SZYBKOSCHNACA-SNIEZKA.jpeg

Maluję aerografem.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tabliczki

Post autor: Ranger »

To zapomniałeś polakierować na połysk po Humbrolu.
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Tabliczki

Post autor: fox »

Jak pomalować typowe tabliczki na lokomotywy typu PKP, oznaczenie serii lokomotywy itp.? Próbowałem całość białym humbrolem, a na to rozcieńczony czarny akryl tak żeby wypełnił tylko tło tabliczki ale efekt był taki sobie. Całość robiła się prawie szara..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie / zmywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości