Pierwsze moduły-przystanek Balin

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: dejww »

Budynki stacyjne oraz nastawnia są wiernym odwzorowaniem oryginalnych. Budynki to dostawka. Nastawnia została rozebrana na początku czerwca tego roku i z tego co mi wiadomo jako jedyny w PL posiadam jej wiernie odwzorowaną replikę. W stację Balin wkład włożyli prawie wszyscy (jak nie wszyscy) z grupy TT Silesia za co bardzo dziękuję. Szczególne podziękowania za wkład dla naszego stolarza Romka N (produkcja skrzynek), elektryka Adriana P (położenie torów i ogarnięcie całej elektryki pod skrzynkami) oraz dla ogrodnika i budowniczego Janusza C (ogarnięcie wszelakiej zieleni, narysowanie, sklejenie, pomalowanie budynków). Podziękowania również dla Sławka z A&S za wypalenie wcześniej narysowanych budynków. Mój wkład to tak zwane smaczki. Należą do nich latarnie peronowe, latarnie na całej stacji i ich podłączenie (słupy są zakupione od Sławka A&S, wysięgniki i klosze z chińskich latarń), rozmieszczenie ludzi (podziękowanie za ich pomalowanie dla Karoliny C), pojazdów (będzie ich więcej tylko złoże i pomaluję :) ), złożenie elementów z blaszek takich jak kosze, ławeczki, szafy przytorowe, ukresy. Do zrobienia zostały semafory wyjazdowe, tarcze manewrowe karzełkowe, ruchoma wykoejnica z wyjazdu z żeberka, rozmieszczenie słupków hektokiometrowych i wskaźników kolejowych, budowa rogatek zgodnych z oryginałem, budowa brakujących szaf przytorowych. Na samym końcu planuję budowę trakcji dla patyczaków. Na potrzeby imprez układ torowy został niewiele zmieniony co do oryginału stacji jaką pamiętam z dzieciństwa (pracowała na niej moja mama jako starsza dyżurna ruchu). Po mimo tej niewielkiej zmiany w układzie torowym, zależy mi na jak najbardziej i najdokładniejszym odwzorowaniu stacji i jej otoczenia.
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: Skała »

No ładne cacko. :shock:
Budynki to własny projekt? I czy są na stałe połączone z modułem czy dostawiane?
Szacun za włożony wkład pracy.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2280
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: Borczy »

Zawsze było bez zabudowań a teraz nabrało bardzo fajnego klimatu :)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: Wojtek_Kraków »

Klimatyczne fotki nocą.
Kurczę też muszę wrócić do moich skrzynek
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: dejww »

Wracamy na poprawny tor tematu ;). Po kolejnej długiej przerwie na Balinie znowu zmiany :) .
Załączniki
Ba1.jpg
Ba2.jpg
Ba3.jpg
Ba4.jpg
Ba5.jpg
Ba6.jpg
Ba7.jpg
Ba8.jpg
Ba9.jpg
Ba10.jpg
Ba11.jpg
Ba12.jpg
Ba13.jpg
Ba14.jpg
Ba15.jpg
Ba16.jpg
Ba17.jpg
Ba18.jpg
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: JarUs »

Youtube:
Obrazek
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: JarUs »

Z mojego doświadczenia:
:arrow: tory nie mają tak wielkiego znaczenia w przeciwieństwie do sprzęgów w wagonach. Jeśli są zamontowane zgodnie z normą NEM, nie "wiszą", nie są skrzywione, są na odpowiedniej wysokości to nie ma żadnego problemu. Czyli w przypadku nowych wagonów jest wszystko OK, a ze starymi bywa różnie.
:arrow: jeździłem po makiecie modułowej z wagonami i nie ma znaczenia ilość wagonów, jeśli już to, to co napisałem po wyżej.
:arrow: moje sprzęgi sterowane są dekoderem zimo MX630P16, ale może być każdy inny posiadający pola montażu "wyjścia funkcji". Teoretycznie i praktycznie można sterować manualnie, ale czas jest ograniczony do 10 sekund !! Po przekroczeniu tego limitu czasowego ulega zniszczeniu cewka znajdująca się w elektosprzęgu !!
:arrow: wydaje mi się, że mniej niż 10 sekund pracy tego urządzenie nie ma znaczenia, ile prądu to to pobierze. Większe znaczenie ma to, aby odpowiednio je zaprogramować. Są dwie możliwości: 1) elektosprzęgi sterujemy każdym z osobna, 2) elektosprzęgi sterujemy obydwoma na raz. To sobie każdy musi rozważyć, jak chce sterować. Pierwsza wersja mi odpowiadała, gdy sterowałem MM. Był tam wyświetlacz i wszystko było wiadomo. Jednak, gdy na makiecie modułowej sterowałem "Fredkiem", pierwsza wersja zupełnie się nie sprawdziła. Obecnie mam zastosowaną wersją drugą i chwalę sobie, gdyż nie ma znaczenia czym aktualnie steruję lokomotywą - czy MM, - "Fredkiem", -telefonem. Jeden przycisk F(cyfra) i kierunek jazdy, załatwia sprzęganie lub rozprzęganie.
Zabawa jest przednia, obsługa stacji i manewry na stacji w jednym :mrgreen:
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: Century »

Jeśli chodzi o automatycznie sprzęgi to z mojego doświadczenia mogę napisać:
- do poprawnego działania sprzęgów potrzebne jest w miarę dobrze wypoziomowane tory, przy nie wypoziomowanych przy większej ilości wagonów były problemy.
- u mnie nie zauważyłem by następowało samo "rozczepianie" się raczej efekt przeciwny - ale nie testowałem tego na makiecie modułowej.
- należy też wziąć pod uwagę by dekoder który miał wbudowaną funkcje do podłączenia automatycznych sprzęgów - teoretycznie da się do sterować manulane - jednak są to elementy delikatny i łatwo je uszkodzić.
- ponieważ są to prądożerne urządzenia to dobrze by sterować oddzielnie przód i tył a nie na jednej wyjściu funkcyjnym.

Po spełnieniu powyższych punktów bardzo fajny bajer :mrgreen:. Jednak rozprzęgacze torowe mają tę zaletę że można dzielić skład w dowolnym miejscu bez używania łapek. Czyli najlepsza zabawa po zastosowaniu obu elementów :mrgreen:
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: wlodar »

Na filmie wygląda to świetnie, nie wiem tylko na ile te sprzęgi się sprawdzają przy normalnej eksploatacji, tzn. czy skład jest w stanie zrobić kilka kółek dookoła makiety, ciągnięty lub pchany bez rozczepienia.

PS: Mój post to odpowiedź na wpis JarUsa, również do usunięcia.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: JarUs »

wlodar pisze:Makieciarz miał (lub ma) w ofercie takie sprzęgi do montażu na dowolnym taborze, aczkolwiek jest to rozwiązanie drogie, więc ja (gdybym się w to bawił) wyposażyłbym w nie tylko manewrówki. Jak się sprawują w praktyce nie wiem.
https://www.youtube.com/watch?v=xM7xMpIkaxU&t=2s

Admina proszę po kilku dniach ten post skasować :arrow: nie jest związany tematem wątku.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: wlodar »

Makieciarz miał (lub ma) w ofercie takie sprzęgi do montażu na dowolnym taborze, aczkolwiek jest to rozwiązanie drogie, więc ja (gdybym się w to bawił) wyposażyłbym w nie tylko manewrówki. Jak się sprawują w praktyce nie wiem. Rozprzęgacze torowe działają z każdym rodzajem sprzęgu (za wyjątkiem sztywnych oczywiście), ale tylko tam, gdzie są zamontowane. Jeżeli się je umiejętnie wkomponuje w teren, to specjalnie nie rażą i nie rzucają się w oczy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: ArturSchŁ »

wlodar pisze:... w dzisiejszych czasach mamy udogodnienia typu cyfrowe sprzęgi,
...tylko, że bardzo małej ilości.
Na imprezach widziałem tylko jeden działający, w loce Winer'a (możliwe że są i inne).
Zgodzimy się, ze nie jest to rozwiązanie powszechne, a rozsprzęgacz działa z całym taborem.
:mrgreen:
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: wlodar »

Rozprzęgacze to było kiedyś bardzo wygodne rozwiązanie, ale w dzisiejszych czasach mamy udogodnienia typu cyfrowe sprzęgi, które pozwalają rozczepić skład w dowolnym miejscu.
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: dejww »

Po mimo ogromu prac przed Sosnowcem rozprzęgacze już zniknęły bo po metamorfozie też mnie bardzo raziły i nie dawały mi spokoju.Właśnie tak zamierzam. Napęd przenieść pod makietę ale to po Sosnowcu. Mam już pewien plan ale muszę go przetestować na torze doświadczalnym. ;)
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pierwsze moduły-przystanek Balin

Post autor: kolejkowicz »

A może by napęd przenieść pod spód makiety. Trzeba by pomyśleć nad przeniesieniem napędu. ale to chyba problem do rozwiązania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości