Kabina aerografu

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

Mając chwile wolnego, poskładałem kabinę. Trzeba jeszcze dopasować elementy składane ale to już kosmetyka, jakieś oklejanie z czegoś łatwo ścieralnego i można działać. Jak widać wszystko zrobione po modelarsku .... czyli z tego co było pod ręką, wyszło fajnie jak dla mnie, koszt 4,50 zł tyle kosztował filtr do fiata który pasował. Przy okazji wyszła fajna półeczka.
ObrazekObrazek
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

Znakiem tego jest, dopiero ukończone :) zobaczymy za rok czy będzie tak ładnie :) miejmy nadzieje ze uda się utrzymać porządek :)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: Wojtek_Kraków »

solar pisze:Świetne miejsce na warsztacik !! I jeszcze taki... porządek. :) U mnie panuje totalny bajzel, ale ważne, że wiem gdzie co jest !! Co jakiś czas próbuję sprzątać, lecz na próbach się kończy !! :lol:
"Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?” Albert Einstein ;)
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: solar »

Świetne miejsce na warsztacik !! I jeszcze taki... porządek. :) U mnie panuje totalny bajzel, ale ważne, że wiem gdzie co jest !! Co jakiś czas próbuję sprzątać, lecz na próbach się kończy !! :lol:
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

Jak widać teraz dopiero będę się zajmował kształtem samej kabiny, więc na pewno sprawdzę to empirycznie i dopasuję kształt do potrzeb. Może boki dam lekko pod skosem, zobaczymy... to dopiero w sobotę jak będzie chwila wolnego. :D
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: T_Domagalski »

Warsztacik bardzo fajny. :)
Co do komory lakierniczej, to sprawdź empirycznie, czy ta górna pokrywa nie będzie ci zasłaniać malowanego przedmiotu.
Zakładając, że komora będzie stała na blacie stołu, to przy podanych przez ciebie wymiarach (~300x450mm) ta pokrywa wypadnie już chyba poniżej oczu.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: womo »

Super miejsce do zabawy. Gratuluję :mrgreen:
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

No dobra :D ..... chwilkę mnie nie było, ale w końcu prace ruszyły tak aby w tym roku zamknąć sprawę warsztatu.
Tak więc powstał segment z wentylatorami i odprowadzeniem na zewnątrz co widać na zdjęciu:
Obrazek
Całość składana co widać tutaj :
Obrazek
Tak się to będzie prezentowało po ukończeniu prac:
Obrazek
Mam nadzieje że po przeczytaniu różnych porad i opinii całość się sprawdzi w praktyce, oczywiście będą jeszcze zamontowane lampy led.
A tu tak na koniec kilka małych fotek całego warsztatu, aby można było zobaczyć jak to wszystko wygląda w całości, pomieszczenie zagospodarowane ma 2,5m x 2,5m, sorki za nieostre fotki ale to z telefonu, jako podgląd powinny być.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: Skała »

Ja swoją kabinę lakierniczą zrobiłem ze sklejki.
Podstawa ma wymiary 58x40cm. Grubość sklejki to 17mm. W podstawie są wyfrezowane otwory pod boki.
Boki to sklejka 5mm, wysokość 30.
Całość składa się w kilkanaście sekund.
Wentylacji na razie brak. Planuję zakup maski 3m, ale że maluję sporadycznie, jeszcze nie kupiłem.. Oświetlenie stanowią dwie lampy na biurku.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: solar »

zibi33 pisze: napisz jeszcze czy taka wentylacja jest wystarczająca, komora jest szeroka więc na pewno wygodna choć część zajmuje kompresor.
Wentylacja nie jest do końca wystarczająca. Lekki zapach w pomieszczeniu się unosi, ale lepsze to niż nic. Głównie dlatego, że maluję czasem w pobliżu komory... trochę mam tam ciasno. Ważne, że odprowadza przykre zapachy na zewnątrz. Dlatego też noszę się z wymianą wentylatora na większy lub dodania drugiego podobnego w obieg. Ścianki też są wykonane z tektury, a maluję - jak inni - z ręki. Rury odprowadzające/wentylacyjne wykonane o średnicy 100 mm. Maluje tak rzadko, że inwestowanie w jakąś wymyślną komorę się po prostu nie kalkuluje. Ważne aby w podczas malowania nie unosiły się paprochy w powietrzu i to złe-śmierdzące było odprowadzane na zewnątrz. :lol:
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: womo »

Chyba najważniejsze to znaleźć sposób i klejenia i malowania który najbardziej Tobie odpowiada.
W 1:35 ja maluję każdy element oddzielnie i dopiero składam model, a mój syn najpierw skleja, potem zakleja szyby i maluje całość. On używa podkładki obrotowej do malowania ale lakieruje z ręki. Ja maluję z ręki ale lakier kładę na podkładce. To wszystko są indywidualne "zachcianki" :mrgreen:
Dlatego rób tak aby Tobie pasowało :D
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: Wojtek_Kraków »

Ja czasem jeszcze robię inaczej.
Tzn taki sam system jak Tadeusz tylko z jakiegoś tworzywa nie chłonacego wodę a nie karyonu. Całość przed malowaniem ścieram na mokro. Nie lata mi wtedy żaden kurz.
Gdyż, ponieważ tudzież azaliż, nie mam dobrego okna i zwykle maluję wieczorami, cenie sobie dobre oświetlenie :)
Jeśli bym malował bardzo dużo, codziennie po kilka godzin wtedy zrobiłbym komorę do malowania na wzór takich jak sie używa do piaskowania.
Wssystko zamknięte, patrzysz przez szybę, odciąg na zewnątrz. A taką jak chcesz stworzyć to takie trochę zwaracanie D. Sztuka dla sztuki. Kolejny gadżet który zajmuje cenne miejsce.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

He He - Co kraj to obyczaj, panowie gratuluję wspaniałych pomysłów, nie chodzi w tym wątku aby wybić mi z głowy taką kabinkę, ale aby doradzić jak to zrobić żeby było funkcjonalne i żeby wszelkie opary były odsysane przy malowaniu.
Konkluzja z powyższych wypowiedzi nasuwa się jedna : Jak sobie zrobię tak będę miał :D
No ale na poważnie.. sugestie takie jak skośne ścianki a nie proste są ważne.
Całość składana co spowoduje odzyskanie sporo miejsca do pracy.
No i chyba jedno z ważniejszych opinii w temacie to zrezygnowanie z podstawki obrotowej, bo jak piszecie to większość i tak maluje z ręki :D
Jeszcze muszę posiedzieć w domu przez 7 dni więc z jakichkolwiek prac w warsztacie muszę zrezygnować.
solar - dzięki za konkrety, napisz jeszcze czy taka wentylacja jest wystarczająca, komora jest szeroka więc na pewno wygodna choć część zajmuje kompresor. Jak tylko uda mi się wymknąć do warsztatu to zrobię kilka zdjęć :D
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: Ciora »

No widzę, że w kwestii komory lakierniczej dokonał się iście kopernikański przełom . :lol:
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: T_Domagalski »

Zachęcony komentarzami kolegów narysowałem model 3D komory lakierniczej kartonowo-kalendarzowej. :D
Jej dodatkową zaletą jest to, że po użyciu rozkłada się ją na płasko i chowa do szuflady.
Załączniki
Komora.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości