Jak zmniejszyć wielkość zdjęć nie tracąc nic z jakości ?

Jak To Zrobić - czyli pomoc w pisaniu na ForumTT

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Przygotowanie zdjęć do wklejenia - Poradnik

Post autor: oelka »

WrzoSS pisze:Po drugie - nie wykonujemy zdjęć na wprost wagonu/lokomotywy. Światło z lampy błyskowej odbije się i zdjęcie wyjdzie za jasne, bądź jego niektóre elementy odbiją światło. Zawsze wykonujemy fotkę pod lekkim kątem. Sprawa tyczy się również innych źródeł światłą które mogą rozpraszać się np od dachu etc.
Na ten problem istnieje jakiegoś rodzaju rozwiązanie. Lampę blaskową można rozproszyć używając choćby zwykłej chusty papierowej, lub kubka po jogurcie.

Krzysztof


------
Powrót do listy tematów JTZ.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2010, 19:20 przez oelka, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
WrzoSS
Posty: 83
Rejestracja: 25 cze 2006, 14:01
Lokalizacja: Z Nienacka
Kontakt:

Jak zmniejszyć wielkość zdjęć nie tracąc nic z jakości ?

Post autor: WrzoSS »

Witam. Przeglądając forum natknąłem się na bardzo dużo zamieszczonych zdjęć ww rozdzielczościach 5-7 Mpix zajmujące prawie 1 mb. Jest to równie zbędne jak i niekomfortowe nawet dla kogoś kto ma Neo 512mb/s.

Postanowiłem zrobić mini poradnik dla osób które nie wiedzą (nie chcą wiedzieć ;) ) jak zmniejszyć rozdzielczość zdjęć nie tracąc nic z jakości wyświetlanego jpeg'a.
W większości przypadków zdjęcia w rozdzielczości ~1024x768 (rozdzielczość standardowej 17' CRT) w zupełności wystarczą.

Let's start...

Posłużę się najbanalniejszym programem do... rysowania.

1. Odpalamy Paint'a pod Windowsem.
2. Wyszukujemy zdjęcie i otwieramy je powyższym programem.
3. Dajemy opcję Obraz, a następnie Rozciągnij/Pochyl

Obrazek

4. Następnie dajemy "W poziomie" i "W pionie" (wpisujemy zawsze te same wartości).
- oto wartości (procenty) które powinniśmy wpisać dla różnych rozdzielczości:
- 2 MPix ~ 1600 x 1200 - 60%
- 3 Mpix ~ 2048 x 1536 - 50%
- 4 MPix ~ 2272 x 1704 - 45%
- 5 MPix ~ 2560 x 1920 - 40%
- 6 MPix ~ 2816 x 2112 - 40%
- 8 MPix ~ 3504 x 2336 - 30%
-10 Mpix ~ 3888 x 2592 - 30%

Obrazek

Następnie zdjęcie zapisujemy w formacie .jpeg i to wszystko.
Z mojego zdjęcia o rozdzielczości 3456x2304 pixeli (8MPix) - 3.16MB uzyskałem po przeróbce (30%) zdjęcie o rozdzielczości 1037x692 ważące jedyne 85kb !
Teraz niech mi ktoś powie czy widać, że to zdjęcie jest słabej jakości... ?

Obrazek

Żeby nie było, że "wyskoczył gość z lustrzanką za kilka tysięcy i cwaniakuje" zamieszczam dla porównania zdjęcie wykonane Telefonem Sony Ericsson W800i (2MPix). a następnie pomniejszone o wartość 60%.

Obrazek

Oczywiście, różnice widać, ale pamiętajmy ze pierwsze z nich było robione Canonem 350D z obiektywem makro, a drugie nibyaparatem SE W800i z niby autofocusem i niby trybikiem makro :D

Należy pamiętać też o kilku bardzo istotnych rzeczach.
Po pierwsze - zdjęcia wykonujemy w dobrze oświetlonym miejscu. Lepiej wykonać zdjęcie w lepiej oświetlonym miejscu niż bawić się z wbudowaną lampą błyskową i ustawiać ISO400<. Takie "manewry" wywołają szumy tj na zdjęciu wykonanym na Sony Ericsson (nad wagonem widać ziarno = szum matrycy).

Po drugie - nie wykonujemy zdjęć na wprost wagonu/lokomotywy. Światło z lampy
błyskowej odbije się i zdjęcie wyjdzie za jasne, bądź jego niektóre elementy odbiją światło. Zawsze wykonujemy fotkę pod lekkim kątem. Sprawa tyczy się również innych źródeł światłą które mogą rozpraszać się np od dachu etc.

Niniejszy poradnik ma służyć osobom, które nie bardzo wiedzą jak zmniejszyć prostymi sposobami rozdzielczość bądź wagę zdjęcia. Jeśli tym postem uraziłem czyjąś dumę bądź wiedzę to sorry. :mrgreen:


------
Powrót do listy tematów JTZ.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2010, 09:52 przez WrzoSS, łącznie zmieniany 8 razy.
Zablokowany

Wróć do „J.T.Z.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości