Moduły Janka

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Janek204
Posty: 13
Rejestracja: 27 lip 2019, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: Janek204 »

Dziękuję wszystkim za rady, zrobię do segmentu 8 nóg w układzie 4+4, z możliwością zamontowania ich w innych układach, np 2+4 itp. Do tego oczywiście zaślepki zabezpieczające :)
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: Skała »

T_Domagalski pisze:
drlukasz pisze:Dywagacje 4+2 itd. są OK, ale zakładając, że moduły są nierozdzielne i stanowią kompletną całość (więc np. moduły stacyjne).
W tym konkretnym przypadku powstaje moduł z przystankiem Garczyn, czyli jeden moduł złożony z dwóch segmentów. Tak to przynajmniej rozumiem z opisu Janka w pierwszym jego poście: viewtopic.php?f=4&t=14725#p161998
Co do reszty, to masz oczywiście rację. Gdyby to były samodzielne moduły, to każdy powinien mieć komplet własnych nóg.
Zgadzam się w pełni z Tadeuszem. Model 4+2 sprawdza się wyśmienicie. Ja sam stosuję ten system: pierszy moduł 4 nogi, kolejne po 2. Ten system usprawnia skręcanie na imprezach, jestem w stanie sam bez pomocy drugiej osoby skręcać moduły ze sobą po wcześniejszym przykręceniu nóg do modułu.

Added in 2 minutes 13 seconds:
Domiss pisze:Planujesz jakiś ogranicznik, aby podczas montażu/demontażu nóg owe nie wyszły górą ;) .
Konsultuję budowę modułów z Jankiem telefonicznie i z tego co pamiętam to od góry otwory na nogi mają być zaślepione sklejką 5mm.
PiasTT
Posty: 391
Rejestracja: 15 maja 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: PiasTT »

JarUs pisze:Moduł "Hopka" składający się z trzech segmentów (90+40+90) posiada 4 nogi i jest ulubionym miejscem do "przechodzenia" pod makietą z racji rozstawu mocowania nóg, który wynosi 130 cm. ;)
90+40+90=130 ?
Niezła zagadka matematyczna, ale rozgryzłem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: JarUs »

drlukasz pisze:4 nogi na moduł, to tak jak być powinno!
Wszystko się zgadza:
jeden moduł (jeden segment) - 4 nogi
jeden moduł (dwa segmenty) - 4 nogi
jeden moduł (trzy segmenty) - 6 nóg lub 4 nogi z uwzględnieniem 2.2.4 Każdy moduł o długości równej lub większej niż600 mm musi posiadać własny komplet nóg. - czyli jeden z segmentów modułu musi być krótszy niż 600 mm.
Moduł "Hopka" składający się z trzech segmentów (90+40+90) posiada 4 nogi i jest ulubionym miejscem do "przechodzenia" pod makietą z racji rozstawu mocowania nóg, który wynosi 130 cm. ;)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: T_Domagalski »

drlukasz pisze:Dywagacje 4+2 itd. są OK, ale zakładając, że moduły są nierozdzielne i stanowią kompletną całość (więc np. moduły stacyjne).
W tym konkretnym przypadku powstaje moduł z przystankiem Garczyn, czyli jeden moduł złożony z dwóch segmentów. Tak to przynajmniej rozumiem z opisu Janka w pierwszym jego poście: viewtopic.php?f=4&t=14725#p161998
Co do reszty, to masz oczywiście rację. Gdyby to były samodzielne moduły, to każdy powinien mieć komplet własnych nóg.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: drlukasz »

Chłopaki, przestańcie Jankowi mieszać.
4 nogi na moduł, to tak jak być powinno!

Dywagacje 4+2 itd. są OK, ale zakładając, że moduły są nierozdzielne i stanowią kompletną całość (więc np. moduły stacyjne).

Moduły indywidualne należy wyposażyć w pełny komplet nóg, by nie kombinować czy uda mi się podeprzeć modułem sąsiada.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: JarUs »

Jak już jesteś przy nogach to nie zapomnij o:
2.2.3 W celu niwelacji nierówności podłoża wymagane jest, aby nogi lub podpory, na których ustawiony jest moduł miały możliwość regulacji wysokości w zakresie +/- 20 mm
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: T_Domagalski »

Janek204 pisze:Planuję po 4 na 1 segment
W praktyce wystarczy 6 nóg na cały moduł. Czyli pierwszy segment stawiasz na 4 nogach, żeby stał stabilnie, a w drugim montujesz tylko dwie zewnętrzne nogi i dostawiasz go do pierwszego. W taki sposób jest np. zestawiana stacja Tarczyn.
Takie rozwiązanie jakie przedstawił JarUs (tylko 2 nogi na segment) też jest ok, ale wymaga nieco więcej akrobacji lub pomocy innych osób przy rozstawianiu modułu.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: Domiss »

Planujesz jakiś ogranicznik, aby podczas montażu/demontażu nóg owe nie wyszły górą ;) .
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: JarUs »

Janek204 pisze:
JarUs pisze:Ile nóg będzie miał jeden moduł ??
Planuję po 4 na 1 segment
Czyli cztery nogi do jednej "skrzynki". Po co ??
Mam moduł stacji zbudowany z siedmiu segmentów ("skrzynek"), który bez problemów, stabilnie stoi na 14 nogach (dwie nogi na skrzynkę).
( stare "zdjęcie" z telefonu, ze zlotu w Pszczelej Woli )
Załączniki
IMG_20160701_180206.jpg
Awatar użytkownika
Janek204
Posty: 13
Rejestracja: 27 lip 2019, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: Janek204 »

JarUs pisze:Ile nóg będzie miał jeden moduł ??
Planuję po 4 na 1 segment
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: JarUs »

Ile nóg będzie miał jeden moduł ??
Awatar użytkownika
Janek204
Posty: 13
Rejestracja: 27 lip 2019, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: Janek204 »

Skrzynka złożona. Pozostało jeszcze wywiercić otwory dla magistrali oraz lekko pofalować boczną ściankę. W płycie wykonałem otwory dla lepszego dostępu do śrub łączeniowych oraz na nogi. Otwory dla śrub mocujących nogi także się pojawią. Całość trzyma się solidnie, nic się nie rusza.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/03245fa629abf678
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8bd8d1c04112c1c2
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: Kilkujadek »

Janek204 pisze:Wyszło mi 4.9 kg.
Matko Boska! Wieki mnie tu nie było, w końcu wlazłem i... nadal średniowiecze.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Janka

Post autor: T_Domagalski »

Janek204 pisze:Pomiędzy najwyższym otworem, a płytą zostało 7mm - Czy jest to za mało? Jeśli tak jest, to można wyciąć kawałek tej płyty tak, aby było łatwiejsze dojście z narzędziami. :)
7mm to zdecydowanie za mało.
Jeśli jest jeszcze taka możliwość, to najlepiej wyciąć kawałek tej płyty, żeby dało się wygodnie manewrować ręką i narzędziami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości