Bipa

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: oelka »

wlodar pisze:Piętrusy, które produkuje KRES nie powinny być nazywane Bipami, bo nigdy takiego oznaczenia nie miały (nie jeździły w Polsce), chyba że na zasadzie skrótu myślowego.
W NRD funkcjonowały jako seria DGBe (do 1967 roku DGB 12) po przebudowie w 1970 roku z kabiną jako zespół zmienno-kierunkowy otrzymały serię DGBqqe (od 1992 DGBq).
Dla równowagi nasze zespoły Bipa miały w NRD odpowiednik - DBv (do 1958 roku DC 13, potem do 1967 r. DB 13).
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: Borczy »

wlodar pisze:........... To jest model z końca lat sześćdziesiątych (po drobnych poprawkach), tam są zaburzone proporcje, co widać gołym okiem. Wystarczy znaleźć w Internecie zdjęcia Tilliga (ex BTTB) i Arnolda i od razu widać który bardziej przypomina oryginał (z korzyścią dla Arnolda). Dlatego liczyłem, że jednak Arnold wypuści wersję PKP, choćby jako przemalowankę. Na razie chyba jednak nie ma na co liczyć.
Potwierdzam jakość Arnolda vs Tillig. To są dwa nieporównywalne produkty. Ostatnio dołączył do taboru czteroczłonowy zestaw w DCC - wygląda, świeci i jeździ rewelacyjnie :shock:
Przymierzam się do malowania czterowagonowego zestawu na jajo - zobaczymy jak wyjdzie :)
marcin r
Posty: 238
Rejestracja: 05 mar 2011, 16:42
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: marcin r »

Wagony piętrowe Kresa nigdy na PKP nie występowały. To właściwie długie człony piętrowe jako tzw glisdy pociągi. Typowe składy które jeździły w NRD. Natomiast jako modele są rewelacyjne pod względem wykonania i właściwości jezdnych
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: wlodar »

Piętrusy, które produkuje KRES nie powinny być nazywane Bipami, bo nigdy takiego oznaczenia nie miały (nie jeździły w Polsce), chyba że na zasadzie skrótu myślowego. :mrgreen:
Nie posiadam żadnych modeli KRES, więc nie wiem jakiej są jakości, aczkolwiek na zdjęciach prezentują się jak dla mnie całkiem zachęcająco. Na ile są rzetelnie zwymiarowane - nie wiem. Z Tilligami problem nie tkwi w tym, że któryś wymiar jest o 1mm za duży, lub za mały. To jest model z końca lat sześćdziesiątych (po drobnych poprawkach), tam są zaburzone proporcje, co widać gołym okiem. Wystarczy znaleźć w Internecie zdjęcia Tilliga (ex BTTB) i Arnolda i od razu widać który bardziej przypomina oryginał (z korzyścią dla Arnolda). Dlatego liczyłem, że jednak Arnold wypuści wersję PKP, choćby jako przemalowankę. Na razie chyba jednak nie ma na co liczyć.
ArturoW
Posty: 147
Rejestracja: 20 maja 2017, 07:01
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: ArturoW »

dzięki za info, a te bipy z Kresu są coś warte? maja właściwe proporcje jak bohuny, czy też są za szerokie jak niebiesko-żółte tilligi?
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: wlodar »

Nie wyszły. Arnold oferował swego czasu porządną Bipę w kilku malowaniach, ale z zaokrąglonymi czołami. Nie wiem dlaczego, czy im to kiepsko schodziło, ale na stronie została chyba tylko jedna wersja dwuwagonowa. Szkoda, bo liczyłem na ten model. Ja bym się zadowolił nawet przemalowanką. A tak zostaje tylko Tillig z konstrukcją z końca lat sześdziesiątych, dziurami przy harmoniach i zaburzonymi poroporcjami. Jedyne co poprawili to brak skrętopysków i kinematyka. Miejmy jednak nadzieję, że Arnold mając gotową linię technologiczną wypuści wersję PKP choćby bez płaskich czół. A jak im się to nie opłaca, to niech chociaż odsprzedadzą linię produkcyjną Tilligowi.
ArturoW
Posty: 147
Rejestracja: 20 maja 2017, 07:01
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: ArturoW »

a czy wyszły w skali TT wagony bipa z prostym czołem (jak bohuny)
takie jak np. RIVAROSSI HRS4215 IVb/c ze skali H0?
lub wagony Bhp np. Rivarossi HRS4232
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Bipa / bohun

Post autor: oelka »

ArturoW pisze:2) czy coś takiego jeździło kiedyś w malowaniu PKP?
Nie. Polska w NRD kupiła tylko zespoły piętrowe Bipa w z dwóch serii produkcyjnych różniących się wykonaniem ściany czołowej.
4) czy wagony typu "bohun" Bdhpumn np. Kuehn 41288
na PKP były tylko żółto-niebieskie V ep. oraz późniejsze malowania PR itd.
czy też pojawiły się już wcześniej tj. IV ep. w malowaniu ciemno-oliwkowym?
Od początku eksploatacji czyli samego końca lat 80. były żółto-niebieskie.
ArturoW
Posty: 147
Rejestracja: 20 maja 2017, 07:01
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Bipa / bohun

Post autor: ArturoW »

Witam!
1) udało mi się ostatnio nabyć takie rarytasy jak:
a). Kres 1961 - czyli wagon piętrowy bagażowy GGd(e)
b). Kres 1955 - czyli wagon piętrowy bufet (restauracyjny)
niestety obydwa w zarządzie DR...

2) czy coś takiego jeździło kiedyś w malowaniu PKP?
albo chociaż w składach PKP z naszą Bipą na wózkach Jacobsa?

3) bo chciałbym z tego zrobić np. konwersję na wagon pocztowy z czerwonym paskiem i wars restauracyjny
a do tego np. 2x "bohun"w malowaniu ciemnooliwkowym...

4) czy wagony typu "bohun" Bdhpumn np. Kuehn 41288
na PKP były tylko żółto-niebieskie V ep. oraz późniejsze malowania PR itd.
czy też pojawiły się już wcześniej tj. IV ep. w malowaniu ciemno-oliwkowym?

z góry dziękuje za pomoc
AK
Posty: 347
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: AK »

Tak mi się przypomniało. Wnętrze to zawsze w jakimś stopniu sztuka dla sztuki np. tak WCet. Ful wypas klopik, umywalka, kranik, skrzynka na ręczniki a i tak nawet z oświetleniem nikt go nie zobaczy.
Tego w członach środkowych to mogłem przynajmniej na pamiątkę sfocić bo po zabudowaniu w sufitach i podłodze jest na stałe zaklejony :roll:
AK
Posty: 347
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: AK »

Dzięki za uznanie ale idealne to to nie jest (np. brak zgrubień na podłokietnikach :mrgreen: )
Co do podświetlenia to jak pisałem na początku nie ma takiej opcji. Z jednej strony masa roboty a potem 5 min się pojeździ po ćmoku i tyle.
Projekty sam robię w sketchup'ie (rysunki sa na początku tematu). Rysuje się pod wymiar skali inaczej nie da rady.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: zibi33 »

Sam wszystko projektujesz ? Jeśli tak to w jakim programie, i czy projekt jest rysowany w skali czy 1:1 a potem całość skalujesz na 1:120 ? Super wykonanie ale bardzo wskazane było by podświetlenie wnętrza tak jak pisał kolega post niżej, było by coś widać. Można by było wykorzystać słupki które masz wewnątrz do podpięcia zasilania.Ale i tak szacunekczek za wykonanie :)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: Wojtek_Kraków »

Bardzo ładnie to wszystko wygląda..
Az żal że większości nie będzie widać jak się zamknie w pudle wagonu.
Chociaż jak pdswietlisz to coś tam będzie.
AK
Posty: 347
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: AK »

Się nie ma co śmiać. Ręcznie wychodzi dokładniej bo laser różne średnice dziur wypala zależnie jak szybko się posuwa. :mrgreen:

Added in 6 minutes 19 seconds:
Prace powoli posuwają się naprzód.
Obrazek
Dolny poziom gotowy do montażu górnego bez półek bagażowych
Obrazek
Dolny poziom po montażu górnej podłogi.
Przy okazji niestety okazało się, że ostoja się nie nadaje. Wymagałaby bardzo głębokich nacięć żeby wpuścić dostatecznie dolny poziom więc skończy się na wydruku 3D.
Przy okazji KKS na czołach zmieni się na PEHO a na sprzęgach międzyczłonowych zostanie zlikwidowany (znacząco nie pogorszy to wyglądu a i tak nie działał tj zespół wykolejał się na łukach R310)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bipa

Post autor: Wojtek_Kraków »

Cięcie ręczne niestety było konieczne bo laser okazał się niezbyt dokładny.
Spodobało mi się to zdanie ;)
Super robota!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości