Moja makieta TT - FASLER

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: drlukasz »

Na dowolnej imprezie FEREMO, organizowanej poza granicami Polski, Twój moduł zostałby wyrzucony z układu.
Obowiązuje zasada, że zasilanie 230V kończy się maks. 50cm od podłogi. Umieszczenie zasilacza pod modułem i dociągnięcie do niego zasilania sieciowego nie jest dopuszczane.

Natomiast moduł który pokazałeś - bardzo ładny. Widać dbałość o szczegóły i staranność wykonania. Powodzenia!
adrian pander
Posty: 423
Rejestracja: 17 sty 2011, 23:13
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: adrian pander »

OK. Dzięki za wytłumaczenie.

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa nie wolno wprowadzać napięcia 230 V do modułu.
Zgodnie z normą:
3.1.3 Niedopuszczalne jest używanie na makiecie źródeł zasilania o napięciu większym niż 24V.
Oraz nie zapomnij o:
2.2.5 Każdy moduł musi być wyposażony od spodu w zawieszki umożliwiające podwieszenie okablowania ....

Nie zapomnij o nogach.

Miłej pracy przy modułach.
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

makieta rozebrana? O masz
Niestety 9 lat budowy i niezłej zabawy. Po tym czasie tory (rurki) nadawały się już tylko do kosza, dlatego z ciężkim sercem podjęta decyzja :cry:
Jako, że stare zdjęcia nie wyświetlają się to pytanie - czy jest opcja by zerknąć na Twój tort na rurkach raz jeszcze?
Jeśli znajdę jeszcze zdjęcia, to wkleję na forum. Jeszcze kilka zdjęć jest dostępnych i film na YouTube.
Budujesz skrzynkę na drewnianej listwie która jest bardzo podatna na odkształcenia w wyniku wchłaniania wilgoci. Na tym etapie to koniecznie je jak najszybciej zabezpiecz farbą do drewna.
Podstawa to sklejka o grubości 6 mm, rama to rzeczywiście listwy drewniane jednak całość jest dość gęsto skręcone i sklejone, oczywiście będzie również zabezpieczone farbą do drewna.
Nie zabezpieczyłeś (lub nie widać) końcówek szyn przed wyrwaniem przy składaniu, rozkładaniu, transporcie
Szyny są zabezpieczone, jednak w taki sposób żeby najmniej rzucało się to w oczy. Gwoździe znajdują się pomiędzy ostatnim i przedostatnim podkładem licząc od czoła makiety. Całość zamalowana i zasypana szutrem.
Pierwszy rozjazd dałeś bardzo blisko krawędzi skrzynki, będzie problem z zamontowaniem napędu. Radzę nie montuj Conradów, ani Tilligów.
Tak wiem, mój błąd z którym już sobie poradziłem. Napędy zamontowane, są to MP1 od MTB działają dobrze choć są odrobinę głośne. Chciałem uniknąć kablologii pomiędzy makietą a centralą sterującą zwrotnicami i semaforami i wymyśliłem że zrobię to bezprzewodowo. Pomyślałem również o ewentualnych usterkach, dlatego gdyby system zawiódł wystarczy wyłączyć z zasilania i ponownie podłączyć wówczas wszystkie zwrotnice ustawiają się w pozycji gdzie przejezdny jest środkowy tor. Poniżej fotka.
Obrazek
adrian pander
Posty: 423
Rejestracja: 17 sty 2011, 23:13
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: adrian pander »

Witam!

Fajnie że ruszyła budowa modułów. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Ja mam trzy uwagi konstrukcyjne:
1. Budujesz skrzynkę na drewnianej listwie która jest bardzo podatna na odkształcenia w wyniku wchłaniania wilgoci. Na tym etapie to koniecznie je jak najszybciej zabezpiecz farbą do drewna. My moduły budujemy ze sklejki i również ją konserwujemy.
2. Nie zabezpieczyłeś (lub nie widać) końcówek szyn przed wyrwaniem przy składaniu, rozkładaniu, transporcie. Są różne rozwiązania, albo płytka laminat i przylutowane do nich szyn, lub gwoździki miedziane i również przylutowane końcówki szyn.
3. Pierwszy rozjazd dałeś bardzo blisko krawędzi skrzynki, będzie problem z zamontowaniem napędu. Radzę nie montuj Conradów, ani Tilligów. Najlepsze są obecnie serwa które są w stanie dociągnąć iglice.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: JarUs »

Borczy pisze:makieta rozebrana? O masz :/
https://www.youtube.com/watch?v=9GMV57zqQtc
FASLER pisze:Obecnie postanowiłem stworzyć makietę modułową, mały dworzec na szlaku jednotorowym.
Proponuję założenie TU nowego wątku. 8)
Pisz, pytaj, pokazuj - już się nie źle zapowiada :D
bankier
Posty: 465
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: bankier »

Jako, że stare zdjęcia nie wyświetlają się to pytanie - czy jest opcja by zerknąć na Twój tort na rurkach raz jeszcze? Wiem, że wszystko się zmienia ale nawet 12sty TT Weekend miał w sobie coś z lat minionych... ;) Tych kilka zdjęć, które widać to dobra przynęta!
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: Borczy »

:shock: , makieta rozebrana? O masz :/
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Witam wszystkich.

Po wielu latach czytania i bawienia się z synem na naszym torcie postanowiłem znowu coś napisać :D .
Makieta z mojego wątku przeszła wszystkie etapy w swoim wieloletnim życiu (została stworzona, ewoluowała, została ukończona i na koniec stała się dawcą narządów :oops: )
Obecnie postanowiłem stworzyć makietę modułową, mały dworzec na szlaku jednotorowym. Całość będzie składać się z 4 modułów o długości 90 cm + 2 moduły przejściowe do sttandardu, 2 perony, 3 tory przy peronach, 1 tor bocznicowy. Poniżej kilka fotek pierwszego z modułów, (semafory i drzewko to tylko przeszczepy z poprzedniej makiety - będą nowe i lepsze). Proszę również o opinie mile widziana krytyka ponieważ właśnie tak się uczymy (na błędach)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam
Piotrek
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Wiata, bo chyba o to pytasz to rękodzieło, wykonane głównie z kartonu :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: Borczy »

Powiedz, czy dach nad peronem to rękodzieło czy jakiś szablon? ..... bo ładne :)
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: Borczy »

Dopiero teraz przyjrzałem się Twojej makiecie ( kiedyś tam puściłeś fotkę ) - po prostu klimat ;). Kawunia, ciasteczko i wolny przejazd....i tak bez końca.
Jeśli chodzi o detale i szczegóły nadające klimatu ( patrz gość czytający mapę ) to jest to czego nie znajdzie się na innych makietach.
Jak dla mnie pełne zawodowstwo. Niestety pewnie parę pomysłów podkradnę :lol:
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Witam

Konie to NOCH 45713, zestaw taki jak tu http://www.mojswiatmodeli.pl/pl/p/Zwier ... 5713/12267 nie wiem tylko czy jeszcze jest w sprzedaży.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2382
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: womo »

Konie nie lubią takich krzaków. Za dużo insektów itd. Zrób im pastwisko jak należy ...
Bardzo ładna makieta :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 427
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: Ciora »

Przyjemnie się ogląda. Takie nasze krajowe klimaty. A konie z jakiej stajni: Preiser, Merten, Noch czy jeszcze inne?
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Ponownie witam po dłuższej przerwie

Poniżej kilka nowych fotek relacjonujących postępy z budowy - to między innymi zabudowa w stylu podhalańskim, nowe wzniesienie i jeszcze kilka drobiazgów takich jak pasażerski Y który staram się delikatnie spatynować oraz doposażyć w elementy wnętrza :D


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 1 gość