Makieta otwierana 180x120

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Powstała nieplanowana przerwa w budowie makiety, więc żeby nie siedzieć bezczynnie robię sobie takie oto wprawki w budowie taboru.
IMG_20180925_140017.jpg
Jak na pierwszy wagon malowany aerografem efekty są obiecujące. Farba Dulux z testera :mrgreen: dość chropowata w dotyku, ale i tak pójdzie na to lakier
Efekt docelowy to coś takiego ino ładniejsze i zgrabniejsze w zamyśle.
IMG_20180914_220123.jpg
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Slawek77 »

Zastosuj zwykły papier czarny o gr 0,3 mm a potem przeszlifuj go papierem ściernym aby go zmatować.
Linie łączeń pomaluj czarną farbą.
W ten sposób uzyskasz lepszy naturalny efekt dachu.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Zrobiłem test z cieńszym papierem ściernym (600) i nie wygląda powalająco :(
Załącznik IMG_20180823_203806.jpg nie jest już dostępny
Załącznik IMG_20180823_203820.jpg nie jest już dostępny
Papa pociągnięta akrylem wygląda chyba gorzej niż ta stara nie malowana. Jedyną zaletą cieńszego papieru jest łatwiejsze zrobienie wywiniętych zakładek przy kominach.
Jeśli miałbym wybierać to bardziej podoba mi się pierwsza wersja dachu.

A tak na marginesie i dla porównania, dach firmy promującej sprzedaż nastawni.
IMG_20180823_203806.jpg
IMG_20180823_203820.jpg
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Gzymsy - nie wiem jaka jest fachowa nazwa, ale mowa o trójkącie z miejscem na zegar, wystającym ponad bryłę budynku - prawdopodobnie były tak od początku. Widać, że są elementem dekoracji elewacji, na przedłużeniu dwóch środkowych kolumn nośnych. Dach z pewnością nie był obniżany i zaczyna się dokładnie tak jak na fotkach.
Obecne zdjęcia prezentują budynek z dwoma skrzydłami. Przez całe lata 70-80 (nie wiem od kiedy - być może od wojny) budynek nie posiadał jednego skrzydła. Nie wiem, czy obecnie to rekonstrukcja, czy dobudowa bliźniacza.
Tak jak pisałem - budynek mam węższy niż oryginał z uwagi na brak miejsca.
Moim zamiarem było zrobienie dworca podobnego do widzewskiego a nie wierne odwzorowanie budynku idealnie ze wszystkimi detalami. Dlatego np. gzymsy ząbkowane i inne występy nie są podwójne, potrójne. Nie poradziłbym sobie również w wpuszczaniem rynny w mur
1.jpg
2.jpg
1.jpg
Nie zrobiłbym też ściętych pod kątem rogów.
3.jpg
Poszedłem na uproszczenia, ale w zupełności mnie one zadawalają. Jedyne co faktycznie razi to grubość papy i tylko to postaram się zmienić.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Slawek77 »

Z tymi gzymsami to dziwna sytuacja, pewnie dach był remontowany i został obniżony dlatego tak dziwnie wyglądają te gzymsy
Mogłeś zrobić tak jak kiedyś pewnie był, a szczególnie że nie wycinasz nożykiem a laserem.
Bryła jak bryła jest ok lecz tak jak wspomniałem jak byś zastosował papier o gr 0,3mm na gzymsy to od razu budynek wyglądał by dużo lepiej jak nie nawet super.
Gorzej już zrobić ten gzyms rogowy, ale też da się go zrobić bez problemu, wtedy jak byś i to zrobił to bym chylił czoła ;)

Dlaczego dach nie wyszedł ?
a to dlatego że budynek środkowy nie jest w kształcie kwadrata jak w przypadku w Twojego modelu.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Masz rację. Lewy budynek jest o pół centymetra niższy. A to dlatego, że w oryginale dach wchodzi w boczne sztukaterie, które są jakby skute by zmieścić kant dachu.
Dla uniknięcia podcinania tych ząbków i utrzymania spadu dachu obniżyłem nieco budynek. Czyli to zabieg świadomy i celowy ;)
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Slawek77 »

Lewy budynek jest o wiele za niski, nawet jak się przypatrzysz na zdjęciach to budynek sięga do połowy okna, a u Ciebie budynek sięga do parapetu.
Już nie wspomnę o oknach itd..
Jeśli Tobie się podoba Twoja praca to ok.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Slawek77 pisze:Przede wszystkim spartoliłeś skalę.
Co masz na myśli? Możesz to rozwinąć? Wymiary poziome po obwodzie budynku łapane miarą z reala. Wymiary pionowe łapane proporcjami ze zdjęć.
Jedyne co zmienione w wymiarach to szerokość budynku z uwagi na brak miejsca na makiecie. Czyli całość jest odrobinę węższa.
Slawek77 pisze:Kolejna sprawa, jak robisz budynek to zastosuj kilka rodzai gr papierów a nie z jednej grubości.
Pewnie masz rację. Gdybym miał różne tektury to prawdopodobnie bym się bawił w dokładniejsze gzymsiki, czy te ząbkowane sztukaterie. Sama bryła ma pewne uproszczenia. Okna też są pojedyncze, bez okien ram i skrzydeł.
No na jakieś kompromisy sam ze sobą idę i jakoś się wzajemnie dogadujemy :D
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: womo »

Ty już patrzysz na ten budynek okiem zawodowca i konstruktora. ( zboczenie zawodowe zaczyna Ci wychodzić :mrgreen: )

Mi się podoba. Dach spier... ale sama bryła jest fajna. Osobiście bym tylko połączenia ścian poszpachlował aby tak się nie rzucały w oczy przy zbliżeniach na zdjęciach.
Myślę, że w realu ten budynek wygląda o wiele wiele lepiej niż na zdjęciach.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Slawek77 »

Borczy pisze:Bardzo ładne :)
drlukasz pisze:I nie obraź się, ale sam budynek - ekstra, natomiast dach...
Dajcie mi Panowie namiar na waszego dilera :shock:

Wicy bez obrazy ale ten budynek to totalna porażka !!!!
Przede wszystkim spartoliłeś skalę.
Kolejna sprawa, jak robisz budynek to zastosuj kilka rodzai gr papierów a nie z jednej grubości.
jesteś bardzo dobrym elektronikiem ale konstruktorem kamienic to już nie.

Mam nadzieję że się nie obrazisz przez mój wpis.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Wojtek_Kraków »

Podkład do farby jak u daraska na Okl ;)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Nie ma się o co obrażać jeśli macie rację. Zmartwiłem się tylko, bo dużo roboty kosztował mnie ten dach. Musiałbym wypalać go od nowa a ze względów BHP mam zabronione wypalanie przy domownikach. Będę musiał znów czekać na wolną chatę :(
Obadam jeszcze jak wyglądają inne papiery ścierne. Może są jakieś cieńsze, mniej sztywne? A jeśli nie ścierny, to co (żeby miało ładną fakturkę papy)???
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: drlukasz »

Wikol + czarna plakatówka i końcówką wykałaczki "rysujesz" linie lepiku ;)
A papa lepiej by wyszła ze zwykłej kartki drukarkowej

I nie obraź się, ale sam budynek - ekstra, natomiast dach...
Powiem tak - psuje efekt
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: ArturSchŁ »

...może sama farba ?
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Gruba. Może i tak. Robiłem z tego co miałem pod ręką. Na przyszłość się poprawię ;) ale tego już powtarzać nie będę.

Problemem teraz jest czy dawać zakładki w zaznaczonych miejscach, czy sobie odpuścić.
Załącznik IMG_20180819_144355.jpg nie jest już dostępny
O tego rodzaju zakładkach myślę. Z jakiegos mini paska kartonu, pomalowanego czarnym Humbrolem.
IMG_20180819_144355.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości