Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: marcinx00 »

womo pisze: A tutaj dorwałem zestaw grzebieni do układania grzywek a może rzęs? Nie wiem nie znam się na tych damskich aparaturach, ale miał 0,5 mm
Kupiłeś już sobie ten grzebień masz może jego nazwę producenta lub jakiś symbol bo jak ma 0,5 mm rozstaw zębów to fajny zazwyczaj chyba grzebienie nie są aż tak gęste, czy jest metalowy?

Ja zrobiłem z aluminium coś w podobie grzebienia do robienia lini poziomych i drugi abym robił na raz kilkanaście cegieł zwęziłem też trochę radiator o którym wcześniej pisałem.

Zmontowałem też maszynę do cięcia styroduru abym mógł wycinać cienkie płaty i inne elementy z tego materiału ( wycinarka z drutem oporowym bardzo przydatna będzie przy dalszej budowie makiety)

Mam jeszcze pytanie jakich farb używacie do malowania murów aby kolor był jak np. mur kamienny, proszę o podanie nr farbek z przykładami malowań.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: womo »

Normalnie wikol i szpachla finisz, a potem sitkiem lub siatką wygniatam. A tutaj dorwałem zestaw grzebieni do układania grzywek a może rzęs? Nie wiem nie znam się na tych damskich aparaturach, ale miał 0,5 mm i pojeździłem nim po styrodurze, muszę kupić jeden w sklepie i poobcinać jak mi pasuje :mrgreen:
Tutaj bruk ze styroduru, tylko pomalowany.

Jak jest ostry przedmiot i ciągniesz go a nie pchasz to nic nie wyrywa.
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: marcinx00 »

Z igłami też dobry pomysł muszę spróbowac ale czy nie nadszarpuje styroduru ? Ja radiatorem nie skrobię tylko kładę go na styrodurze i nagniatam go nogą praktycznie stawałem na nim i mam na raz 20 rzędów a z lenistwa też mi się nie chciało do garażu lecieć i trochę pociąć ten radiator.
Masę na bruk z czego robisz womo?
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: womo »

Hmmm i zamiast w kablach siedzę przy murku :mrgreen:

Znalazłem radiator, jednak nie poręcznie nim mi się robiło, do tego miał 2,5 mm odległości.
Tak wymyśliłem. Najpierw pożyczyłem od żony przeróżne grzebienie, ale obiecałem nic z nie obcinać więc miałem utrudnione próby i dlatego zamiast muru mam nowy patent na bruk.
Za to porobiłem grzebienie z igieł. Jeden ma 1,8 mm (poziomy) a drugi 3 mm (pionowy).
Linie muru są proste tylko mam kawałki krzywo przyciętego styroduru stąd takie wrażenie, że jest krzywy :mrgreen:
Lenistwo nie chce mi się iść do garażu przyciąć kawałek prostego ...
Tak, że ja u siebie pójdę w tę stronę. Robi się szybko i dobrze. Dzięki za podpowiedź 8)
Załączniki
murki (1).jpg
murki (2).jpg
murki (3).jpg
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: marcinx00 »

ten radiator co mam wyciska mi 2mm linie mogło by być mniej nie przerabiałem go jeszcze tylko gniotłem na próbę kawałek styroduru, nie mogę dodać tu fotek bo bym pokazał jak to wychodzi a przez przypadek wymyśliłem jak szybko robić w tych liniach długość cegiełek, drugim malutkim radiatorkiem narazie kantem( ale wytnę taki wąski pasek ) gniotę w tych liniach w zależności ile ma radiator żeberek tyle na raz wychodci cegieł idzie jak maszynowo :D a kiedyś jak robiłem kawałek muru musiałem wszystkie linie pojedyńczo nacinać i wszystkie cegły też pojedyńczo wydrapywać ten nowy sposób jest o wiele szybszy.
Znalazłem do tt mury http://artykulymodelarskie.pl/mury/1717 ... 120tt.html czy taki oryginał nie jest jakoś przeskalowany i ma takie malutkie cegłt jak potrzeba do naszej skali ?
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: womo »

Ludziki TT. Za tym stojącym jest 1 mm. (Za babką też bo to jedne paski tylko zdjęcie tak zmienia odległość)
Szerokości nie mierzę tylko robię na oko tak jak mi pasuje.
Przy tych 1mm używa igły, śrubokręt jest już za gruby do tego.
Ogólnie staram się robić max 2mm (ten z przodu mur jest prawie 2)
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: marcinx00 »

WOMO na tych fotkach twoich murów jaka jest wielkość tych cegiełek ??? i czy ludziki są w naszej skali ,za postacią stojącą jest 10-11 rzędów cegły jaka to wysokość?
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: marcinx00 »

mam próby z wygniataniem tym radiatorem ale nie mogę dodać fotek mam taki błąd co zrobić?
Błąd

Przestrzeń na dysku przeznaczona na załączniki jest już zapełniona.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: Slawek77 »

Nie daleko mnie jest taki mór z kamienia i wymiary ma 20cm x 40 cm czyli w TT to jest 3,2 mm x 1,6 mm
Więc raczej radiator od procka nie ma takich małych odstępów
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: marcinx00 »

wpadł mi właśnie do głowy pomysł może coś wymyślę z matrycą do wygniatania cegiełek :D jutro zobaczę w sklepie elektronicznym jakie mają radiatory już by były gotowe rzędy cegieł wystarczyło by między blaszki radiatora powkladać cięnkie blaszki aby zrobić długość cegiełek. Mam taki radiator od procesora ze starego komputera w miarę wąski ma rozstaw blaszek a jak coś to da się przygąć coś pokombinuję wtedy szybko by szło zrobienie takiego muru.
Jak możecie to podajcie wielkość cegiełki takiego muru oporowego w naszej skali to postaram sie taką wielkość zrobić
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: Slawek77 »

womo pisze::mrgreen: To było szukanie pomysłu jak to zrobić aby były 3d :mrgreen:
Więc i robota byle jaka :P
No miałem nadzieję że to testowy, choć powiem jak byś zrobił prosto ten testowy to no no to nie jeden byłby zszokowany ;)

marcinx00
O tym co myślisz trzeba było by to zrobić na maszynie cnc, nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Lub poszukać kogoś z drukarką laserową 3d by wykonał takie arkady, lecz cena tez w tym przypadku była by wysoka.
Niestety nasza skala jest mała i nie wszystko da się zrobić tanio :(
Im mniejsze elementy tym trudniej zrobić a za tym idzie koszty rosną.
Dlatego decydując się na takie hobby trzeba się liczyć z wydatkami :(
Lub coś samemu zrobić, wtedy i farjda większa że się coś samemu zrobiło.
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: marcinx00 »

Womo masz rację że jak nie pomalowane to nie bardzo to wygląda ja jeszcze nawet kawałeczka swoich cegiełek nie pomalowałem :( może jak bym pomalował wmiarę by ten mur wyglądał ale nawet nie wiem jaki kolor nr. farb na to trysnąć jak coś to areografem bym to malował.
Slawek77 co do tej lutownicy też o tym myślałem tylko że z wypalaniem pojedyńczych cegiełek trochę by się zeszło, myślałem też żeby zrobić jakiś większy szablon i albo go rozgrzewać albo na plasko kłaść na styrodur i poprostu nagnieść z góry też by kosteczki się pokazały tylko z czego zrobić taki drobny szablon
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: womo »

:mrgreen: To było szukanie pomysłu jak to zrobić aby były 3d :mrgreen:
Więc i robota byle jaka :P
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: Slawek77 »

Jarek jak mniej alkoholu ? ja im więcej wypije tym lepsze projekty i sklejanie wychodzi :)
Womo mam nadzieję że się nie obrazisz, lecz te arkady na zdjęciach są okropne !!! walnij setkę i zrób nowe fajniejsze a wiem że potrafisz ;)
A jak by na lutownicę zrobić przystawkę w kształcie kamienia i tak wypalać styropian ? mm powinno się udać.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proszę o porady jaki mur i arkady barierki i inne drobiazgi

Post autor: womo »

Tak wygląda ten mur jak kleisz z dwóch kawałków. To próba więc byle jaka robota :mrgreen:
Na pewno będę go robił u siebie w ten sposób. Na razie jednak robię stację i mur z dopracowanie musi poczekać :D
Próby które zauważyłem na Twojej makiecie są dobre. Lepsze niż moje pomysły wypróbowywane na szybko :)
Tylko musisz je malować bo samo grzebanie w styrodurze zniechęca jak nie malujesz. Dopiero farba uwidacznia wszystkie detale i efekty.
Załączniki
mur (1).jpg
mur (2).jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości