Sprzęgi cyfrowe

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: ArturSchŁ »

kbosak pisze: 02 sie 2023, 22:31niestety bez dymu.
.... chyba SPALIN !!

BTW:
Czajniki pachną dymem,
diesle śmierdzą...

:lol: :lol: :lol:
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: kbosak »

Grzegorz TT pisze: W lokomotywach manewrowych jest mało miejsca na wszelkie bajery więc może się okazać, że takiego sprzęgu nie da się zamontować.
A tymczasem,
V36 z DCC, dźwiękiem, sprzęgami...

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=NrCTAYxwGfc

niestety bez dymu.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: piotrek092 »

To wiedziałem we wrześniu ub roku ,mnie chodzi o prosty przekaz jak to zaprogramować na MM i chyba muszę skonsultować z mistrzami elektroniki aby aby napisali prostą instrukcję po polsku jak to zaprogramować . Dziękuje za porady i podzielenie swoimi doświadczeniami na forum pozdr P W :lol:
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: wicy »

Nie założyłem dwóch sprzęgów :(
Chciałem mieć manewrówkę z dwoma sprzęgami, ale dźwiękowa SM42 Rangera nie ma żadnych wolnych FO. Zakładanie dwóch sprzęgów do szlakowych (tak się mówi?) mija się z celem. Zrobiłbym manewrówkę z Ok1, ale nie umiem jej rozebrać.
Tak więc nie mam dwóch sprzęgów, ale już wiem jak będą działały dwa :)
Oba zaznaczone kable z dwóch sprzęgów powinny iść do "common +". Pozostałe do wolnych wyjść funkcyjnych np. FO1 i FO2. Wejść w tryb programowania MM chyba każdy potrafi (jeśli nie - opisany jest w instrukcji).
Programowanie CV115 i CV116 dotyczy obu sprzęgów - opisałem je wyżej.
Do tego programowanie "zachowania" wyjść FO1 i FO2 w CV127 i CV128. W najprostszej wersji oba CV127 i CV128 mogą być ustawione na 48

Na filmie widać działanie sprzęgu, gdy ostatni kierunek jazdy, pozostawiony na MM po zatrzymaniu ustawiony był w prawo. Sprzęg działa prawidłowo.
A na tym filmie widać jak zachowa się sprzęg przy kierunku jazdy pozostawionym w lewo. Gdyby z tyłu loki były wagony, nie odczepiłby się, ale... gdyby loka ciągnęła wagony tyłem, doczepione do czoła, przedni sprzęg pod FO2 zadziałałby prawidłowo ;)

Ustawienie CV127 i 128 odpowiednio na 49 i 50 spowoduje, że przy ustawieniu jak na drugim filmie tylny sprzęg pod F01 by nie zadziałał a przedni pod FO2 działałby prawidłowo. I analogicznie - jak na pierwszm fimie - sprzęg tylny F01 zadziałałby prawidłowo a sprzęg przedni F02 wcale.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: piotrek092 »

No właśnie, napisz jak działają sprzęgi zamontowane po obu stronach lokomotywy /mam jeden ,drugi spaliłem/I jeszcze jedno możesz opisać programowanie na multimausie krok po kroku ,coś jak w instrukcji naciskamy menu i dalsze kroki .Nie wszyscy są obcykani z takimi zabawkami,taka metoda uprości programowanie .Użytkownicy będą ci wdzięczni :lol:
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: wicy »

Małe uzupełnienie do instrukcji dot. dekoderów Zimo ;)
Programując dekoder ustawiamy "zachowanie" wyjścia funkcyjnego (CV od 127 wzwyż) jako automat sprzęgu. Zapisanie do CV128=48 powoduje, że automatyka sprzęgu zadziała dla wyjścia FO2 dwukierunkowo, tzn. automat rozsprzęgania zadziała niezależnie od ostatniego wybranego kierunku ruchu lokomotywy. Automatyka działa na postoju i zależy od ostatnio ustawionego kierunku. Dopychanie odbywa się w przeciwnym kierunku niż ostatni kierunek ruchu a odjazd lokomotywy w kierunku ostatnio ustawionego kierunku. Dlatego przy ustawionym CV128=48 i nieodpowiednim ustawieniu kierunku rozprzeganie będzie wyglądało tak: loka odjedzie kawałek ciągnąc wagony, podniesie zaczep i cofnie dopychając się do wagonów :) Nastąpi coś a'la zapinanie :)
Każdemu ze sprzęgów można ustawić kierunkowość automatu, zapisując do CV128 (zakładając, że korzystamy z FO2) wartość 49 lub 50. Spowoduje to, że przy niewłaściwie ustawionym ostatnim kierunku opisane "zapinanie" nie zadziała a właściwe rozsprzęganie nastąpi dopiero po zmianie kierunku ruchu lokomotywy.
Dla dwóch sprzęgów, na dwóch różnych wyjściach funkcyjnych można ustawić różne kierunki działania tych wyjść. Sprzęg przedni i tylny będą reagowały na klawisze funkcyjne jeśli kierunek jazdy będzie ustawiony właściwie.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: piotrek092 »

To jest nasz MAKIECIARZ tylko w wydaniu DE.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: Slawek77 »

Na all ukazał się sprzęg, może kogoś zainteresuje.
http://allegro.pl/sd-modell-1501-cyfrow ... 34627.html
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: Niejeden »

Swego czasu takie sprzęgi robił też według własnego projektu Winner_xp:
http://forumtt.pl/viewtopic.php?f=6&t=10959&start=30
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: Borczy »

I super. Proponuję instrukcję Witka przenieść do odpowiednieg działu. ;)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: wicy »

Borczy pisze:Witek, ja myślę ,że jako autor "rozdziewiczenia" tematu :D mógłbyś wrzucić manuala jak to okiełznać krok po kroku. Urządzenie ciekawe i myślę ,że jak będzie łopatologicznie wytłumaczone to pewnie większość pokusi się o zakup ( przynajmniej tak stałoby się w moim przypadku bo z cyfrą mam kontakt od około 4 miesięcy i jeszcze trochę nauki przede mną ;) )
To wszystko zależy od rodzaju dekodera.
Poza tym nie ja pierwszy rozdziewiczyłem temat tego ustrojstwa i nie chciałbym się tu wymądrzać bo guru CV nie jestem, ale to co wydaje mi się ważne to:
1) Należy przed zakupem mieć świadomość (czego nigdzie nie podają), że sprzęg posiada dwa kable sterujące długości ok. 14-14,5 cm (pewnie też zależy jak się trafi). Należy się zastanowić, bo może się okazać, że dla długich lokomotyw z dekoderem w tendrze, kabel może się okazać za krótki i będzie wymagał sztukowania. Myślę oczywiście o przednim sprzęgu ciągniętym przez całą długość lokomotywy.
2) Dekoder powinien mieć wolne wyjście funkcyjne FO1-FOn.
3) Sam montaż to przeciągnięcie kabli do dekodera i wpięcie sprzęgu w gniazdo.
4) Sprzęg posiada dwa kable, oba czarne. Jeden maźnięty białą farbą jest "plusem" i powinien być podłączony do styku "Common +" dekodera (oczywiście trzeba sobie samemu ustalić który to styk w zależności od wersji dekodera). Drugi kabel to "minus" i powinien być podłączony do dowolnego wyjścia funkcyjnego dekodera (np. FO1 - FO4). Jak pisałem sprzęg posiada polaryzację i złe podłączenie kabli będzie skutkowało tym, że ruchomy ząb (zaczep) sprzęgu zamiast podniesienia dla wysprzęglenia, będzie przez cewkę przyciągany. Łatwo wtedy spalić uzwojenia cewki, gdyż nie widać, czy ząb leży swobodnie, czy leży i jest przyciągany przez zasilaną właśnie cewkę.
5) Żeby nie spalić cewki przez zbyt długie włączenie klawisza funkcyjnego, polecam korzystać z funkcji automatycznego wysprzęgania. Posiadają ją bodaj wszystkie modele dekoderów Zimo. Z tego co widzę np. Kuehn N025, Lenz Silver Mini, takiej funkcji nie posiadają i trzeba bawić się sprzęgiem na zasadzie ON/OFF guzikiem funkcyjnym. Funkcja automatyczna działa na tej zasadzie, że lokomotywa sama cofa i dopycha (lub nie, zależnie od konfiguracji) wagony, podnosi ząb sprzęgu (na ustawiany czas), odjeżdża od składu rozsprzęgając wagon (na zadaną odległość, z zadaną prędkością), wyłącza napięcie cewki sprzęgu - opuszcza ząb sprzęgu. Funkcja jest bezpieczna o tyle, że nie trzeba pamiętać o wyłączeniu napięcia (wyłaczeniu funckji przyciskiem), co chroni cewkę przed przepaleniem. Producent podaje, że normalny czas zasilania cewki to 4-5 sekund, maksymalny - 10 sek. Nie przekraczałbym jednak dla bezpieczeństwa tych 5 sek.
6) Programowanie dekodera to przypisanie wyjścia funkcyjnego, do którego dolutowaliśmy sprzęg do wybranego klawisza funkcyjnego myszy.
I tyle w temacie :)

Natomiast samo programowanie automatyki rozsprzęgania w dekoderze Zimo to odpowiednie ustawienie trzech CV.
W CV115 podawany jest czas włączenia napięcia cewki w sek. oraz % wysokości napięcia cewki w stosunku do napięcia torów. Do CV115 Zapisujemy 2-cyfrową liczbę XY, gdzie cyfra X to czas podania napięcia (0=0sek, 1=0,1sek, 2=0,2sek, 3=0,4sek, 4=0,8sek, 5=1sek, 6=2sek, 7=3sek, 8=4sek, 9=5sek) a cyfra Y oznacza % obniżenia napięcia torów (od 0 o 0%, czyli 100% wartości napięcia torów, do 9, czyli obniżenie o 90%, czyli 10% wartości napięcia torów. Przykładowo zapis CV115=60 oznacza, że sprzęg dostanie zasilanie na 2sek o pełnej 100% wartości napięcia torów (obniżenie 0%) a zapis CV115=68 oznacza, że sprzęg dostanie na 2sek napięcie 20% wartości napięcia torów (obniżenie napięcia o 80%).
W CV116 podawana jest liczba 3-cyfrowa XYZ, gdzie X=1 dopychanie składu (X=0 bez dopychania), Y oznacza czas w sek odjazdu lokomotywy od składu (wartości j.w.), Z oznacza szybkość odjazdu lokomotywy od składu. Przykładowo CV=166 oznacza: rozsprzęg z dopchnięciem, odjazd loki od składu przez 2 sek., z prędkością 6 (czyli jak dla CV3 - czas w sekundach razy wskaźnik 0,9 od startu do osiągnięcia pełnej prędkości - 0=największe przyspieszenie), czyli "umiarkowaną" prędkością.
Na koniec trzeba określić "zachowanie" wyjścia funkcyjnego do którego podpięty jest sprzęg jako "rozsprzęgacz", poprzez zapis wartości 48 do CV: FO1-CV127, FO2-CV128, FO3-CV129, itd.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: piotrek092 »

To zacinanie sprzęgu jest trochę stresujące ,same rączki lecą aby mu pomóc /jest to mankament tego ustrojstwa/.Ale przynajmniej rozwiązuje problem z manewrami ,myślę że jednak sprzęgi tego typu się upowszechnią i na zlotach nie będzie łapkowania taboru i znikną śrubokręty i inne pseudo rozprzęgacze ;)
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: Borczy »

Witek, ja myślę ,że jako autor "rozdziewiczenia" tematu :D mógłbyś wrzucić manuala jak to okiełznać krok po kroku. Urządzenie ciekawe i myślę ,że jak będzie łopatologicznie wytłumaczone to pewnie większość pokusi się o zakup ( przynajmniej tak stałoby się w moim przypadku bo z cyfrą mam kontakt od około 4 miesięcy i jeszcze trochę nauki przede mną ;) )
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: wicy »

Trochę to trwało zanim makieciarz dostarczył mi sprzęgi, ale w końcu dostałem i założyłem.
Zacząłem na wszelki wypadek od ustawienia CV115 i CV116, żeby nie spalić niczego, gdybym zapomniał wyłączyć F.
Długo trwało też przemapowanie przycisków na wyjście funkcyjne. Wolne miałem tylko F6 (choć chyba było zajęte na jazdę manewrową) i wysokie F18 i F19. Myślałem, że potrafię, ale jednak poległem na mapowaniu przycisku F6 do wyjścia FO2 i określeniu funkcji wyjścia jako "rozsprzęgacz". Na czuja ustawiłem CV40=255. Działa, ale nie wiem jaka powinna konkretna wartość CV40 i czy "48" trzeba wpisać do CV130, czy CV132 (wpisałem w oba).

Tak, czy siak sprzęg w końcu działa. Istotnym jest, by (jak piszą w instrukcji) zaznaczony kabel podłączyć do plusa dekodera a niezaznaczony do wyjścia funkcyjnego. Zaznaczony kabel to ten, który jest maźnięty białą farbą. Polaryzacja jest istotna bo odwrotne podłączenie powoduje przyciąganie zębu sprzęgu a nie jego odepchnięcie dla rozczepienia.
Jedyne co nie podoba mi się w działaniu to to, że nie zawsze po rozczepieniu ząb sprzęgu opada. Trochę to z początku stresogenne bo nie wiadomo, czy nie opada bo płynie przez cewkę prąd, czy dlatego, że się zaciął. Po kilku próbach widać jednak, że się zacina. Cóż, może się wyrobi :)
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprzęgi cyfrowe

Post autor: piotrek092 »

W grupie rażniej ,może taka moda/grupony ,last minute ,promocje,akcje itp/ Polacy to lubią :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęgi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości