Makieta - zarząd DR ep IV

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta - zarząd DR ep IV

Post autor: ArJu »

Nie jestem specem w tej materii, ale może przy okazji czegoś się dowiem. Czy semafory nie powinny być ustawione inaczej tj. jednoramienne tam gdzie dwuramienne i odwrotnie? Z czego wynika, że po torze głównym nie można przejechać z max prędkością, a z torów dodatkowych będzie to dozwolone?
Ostatnio zmieniony 26 sty 2007, 13:51 przez ArJu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
ArTTur
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Makieta - zarząd DR ep IV

Post autor: Maciej »

Sprawa ma się inaczej - stosuję na przekór rozjazdy EW1. Ale Twoje rady są oczywiście cenne i biorę je pod uwagę. Nie chcę brnąć dlaczego EW1 i wiem czemu Sttandard je odzrzuca - nie oponuję ;) Mam swoje spojrzenie na zastosowanie rozjazdów. Ogólnie zakładam że stacja będzie w stanie przyjąć przeciętny skład pociągu pośpiesznego (6-7 wagonów).
Ostatnio zmieniony 12 lis 2006, 21:22 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Makieta - zarząd DR ep IV

Post autor: whosho »

Jeśli na pierwszy segmencie zrobisz głowice i na ostatnim to samo (sttandard przewiduje użycie rozjazdów EW3) to pozostała długość torów umożliwiająca przyjęcie pociągu będzie nieco większa niż długość środkowego modułu (90 cm ). Znam ten problem ze swojej stacji... :/
Ostatnio zmieniony 26 sty 2007, 13:50 przez whosho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Makieta - zarząd DR ep IV

Post autor: Maciej »

whosho pisze::) OK, jedna uwaga - długości torów do "przechowywania" przyjeżdżających będą mniejsze niż na szkicu, ale to zapewne wiesz.
Co Whosho rozumiesz przez słowo mniejsze? Możesz rozszerzyć tą teorię, może myślimy o dwóch różnych pojęciach ??
Ostatnio zmieniony 26 sty 2007, 13:50 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Makieta - zarząd DR ep IV

Post autor: whosho »

:) OK, jedna uwaga - długości torów do "przechowywania" przyjeżdzającyh będą mniejsze niż na szkicu, ale to zapewne wiesz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Makieta - zarząd DR ep IV

Post autor: Maciej »

Witam ponownie.
Po przemyśleniach i zebranym materiale torowym ruszyły pierwsze prace.
Oto szkic powstającej stacji:
Obrazek
Stacja położona na trzech modułach o wymiarach 500mmx900mm każdy.
Szkic przedstawia małą stację lokalną stację gdzieś na linii głównej jednotorowej. Co ma się dziać na stacji? Przejazdy pociągu pośpiesznego dwa razy dziennie, ruch pociągów osobowych oraz przejazdy składów towarowych. Niewielka bocznica jest wyposażona w rampę czołową, przy rampie znajduje się niewielki magazyn ekspedycji. Do obsługi podróżnych przewidziano dwa perony - wyspowy i przy budynku dworca. Wstępnie do kierowania ruchem przewidziałem sygnalizację kształtową ale ze względu na koszty nie wykluczam na dzień dzisiejszy świetlnej. Prace manewrowe na stacji prowadzone będą lokomotywą BR107, natomiast moje dwie 118 ki zabezpieczą ruch pociągów liniowych. To na razie tyle.
Nadal nie wymyśliłem nazwy stacji (NRD) ale za to od Karola otrzymałem piękny fallerwoski budynek stacji - wkrótce zamieszczę zdjęcia.
Zdaję sobie sprawę że to makieta modułowa, jednak ze względu na możliwość korygowania własnych wpisów pozwoliłem sobie pisać tu w tym dziale. Zresztą makieta ta stanie się tortem z modułów ;) i chyba będę usprawiedliwiony ;)
Ostatnio zmieniony 26 sty 2007, 13:48 przez Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Makieta - zarząd DR ep IV

Post autor: Maciej »

Większość z Was już wie że zakończyłem definitywnie przebudowę "starej" makiety
w układzie zamkniętym. Niestety reanimacja "trupa" - tak bym to delikatnie określił. Czas zbudować bardziej dojrzały układ i taka myśl i plany ciągle mnie nurtowały od dawna. Próby budowy makiety modułowej były już wiosną, ale zawsze jakiś czynnik stawał na przeszkodzie - czas, nowe koncepcje i wreszcie środki. Efektem na szczęście było zebranie materiału torowego a cała sprawa pokazała ogrom przedsięwzięcia. Te czynniki teraz zaowocują i przydadzą się w budowie makiety modułowej zaplanowanej od podstaw.
Na początek będzie pięć modułów wykonanych w sttandardzie o długości 900mm. Trzy
z nich to moduły stacyjne. Makieta będzie przedstawiać kolej DR w epoce IV, a sama stacja to niewielka miejscowość ze skromnym układem torowym (tor nr 1,2,3 i bocznica).
Reszty nie zdradzam choć są już pierwsze rysunki i szkice. Wkrótce zamieszczę schemat zasilania i wstępny układ makiety. Na razie nie wiem jaką nazwę wybrać dla stacji. Jeżeli macie jakieś pomysły i sugestie odnoście nazwy chętnie rozpatrzę. Oczywiście w rachubę wchodzi nazwa prawdziwej stacji z czasów NRD :D
Ostatnio zmieniony 26 sty 2007, 13:46 przez Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości