Pomóżcie w zrobieniu makiety

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: piottrw »

Zamiast wyginać można kupić gotowe wygięte podkłady i wsunąć szyny jak do fleksa, cenowo podobnie, a pewność że łuk wyjdzie idealnie
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=4940
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: T_Domagalski »

maxburg pisze:Czy uda się pokryć pętlę dwa łuki po 4x 6210 i dwa odcinki proste po 3x 6110 nowymi torami Tillig?
Nowe standardowe tory Tilliga maja już inne promienie (R=267 lub 310mm) niż stare u-rurkowe łuki 6210 (R=286mm). Ale zawsze możesz wygiąć taki łuk o promieniu 286mm z toru typu flex, np.: http://www.makieciarz.pl/tillig-83125-t ... d-126.html . Taki tor kupuje się "na metry" i docina w zależności od potrzeb. Poza tym, wyjdzie on taniej niż kupowanie pojedynczych odcinków.
maxburg
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2012, 19:44
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: maxburg »

Zamierzam zastąpić na swojej makiecie tory BTTB na Tillig. Czy uda się pokryć pętlę dwa łuki po 4x 6210 i dwa odcinki proste po 3x 6110 nowymi torami Tillig?
maxburg
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2012, 19:44
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: maxburg »

Tak, dziękuję bardzo.
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: cichonęk »

Tak na szybko to znalazłem coś takiego i takiego - - może się przyda - pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 22 lis 2012, 22:14 przez cichonęk, łącznie zmieniany 1 raz.
maxburg
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2012, 19:44
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: maxburg »

Zrobiłem dzięki Waszej pomocy makietę. Teraz mam taką prośbę: czy miałby ktoś z Was schemat układu podłączenia trzech zwrotnic elektrycznych z pulpitem sterowania i transformatorem (BTTB). Fajnie by było, gdyby jeszcze w schemacie uwzględnione były semafory.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2012, 20:18 przez maxburg, łącznie zmieniany 1 raz.
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: cichonęk »

Pokazana na tym rysunku makieta ma wymiar (w przybliżeniu) 125x75. Oczywiście jeżeli zamierzasz używać krótkich składów dwuosiowych wagonów prowadzonych np. przez BR81/92, V36, T334 (prod. Tillig bądź BTTB) lub BR80 (prod. Roco), ewentualnie startowych, dwuosiowych parowozików od których się roi na Allegro, to możesz jeszcze obciąć jeden odcinek 6120 (114mm) i uzyskać wymiary w granicach 115cm na długości. Można również przenieść zwrotnicę (jedną lub dwie - uzyskamy wtedy mijankę) na łuk i w ten sposób zaoszczędzić miejsce na dłuższą prostą. Jeżeli chcesz to na maila mogę Ci podesłać kilka takich oszczędnych projektów, które kiedyś robiłem dla siebie - może coś wybierzesz - pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28 maja 2012, 14:32 przez cichonęk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jarkott
Posty: 615
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:17
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: jarkott »

Proponuję wykonać makietę o wymiarach 130*90 cm. Jeśli kolega nie wykona makiety na tzw. "rurkach" to zawsze może stworzyć na tej powierzchni taki układ lub podobny:

http://www.jarkott.martel.pl/mala_makieta/index.html
Opis:
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=5520

W każdym razie lepiej zaplanować jakiś zapas na przyszłość.
maxburg
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2012, 19:44
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: maxburg »

Dziękuję wszystkim za doradzenie odnośnie makiety.
Cichonęk, możesz mi powiedzieć, jakie wymiary ta makieta powinna mieć skoro 100 x 75 to wymiary zaniżone? 140 x 80?
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: cichonęk »

Witaj - tutaj masz rysunek najprostszej makiety (wymiary są zaniżone), a tutaj jej schemat, w tym miejscu pod numerem 1 jest spis torów użytych do jej wykonania. Do tego dołożyć domki, które można pobrać i wydrukować np. z tej strony - spróbuj poeksperymentować - pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 25 maja 2012, 15:37 przez cichonęk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
janekTT
Posty: 90
Rejestracja: 24 gru 2011, 21:37
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: janekTT »

Tak jak Mariusz napisał
...każdy tu Ci uczciwie doradzi kupno nowych. Jakiegoś zestawu startowego
Ja także bym ci polecił kupno modelowych torów niż rurki
Obecnie prawie nikt nie buduje makiet na rurkach tylko na torach modelowych - mniej problemów z "prądem" nie pokrywają się nalotem itp.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2012, 17:33 przez janekTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
biker
Posty: 411
Rejestracja: 18 lut 2008, 16:20
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: biker »

Tory na stół i układaj :) Kiedyś tylko taką makiete miałem, każdego dnia inny układ torów był :D
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: Mariusz »

To tylko gorzej. Krzyżówka to nie rozjazd.
Jeśli się upierasz przy starych torach to pozostaje Ci ich dokupienie. Mamy wszyscy ich pełno i chętnie się pozbywamy.
Ale każdy tu Ci uczciwie doradzi kupno nowych. Jakiegoś zestawu startowego. Przecież takie zabawki kupuje się na długie lata.
maxburg
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2012, 19:44
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: maxburg »

Zapomniałem dodać, że mam 2 krzyżówki jeszcze 22,5 stopni
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Pomóżcie w zrobieniu makiety

Post autor: Mariusz »

Z tego co masz nic sensownego nie zrobisz. Przy jednym rozjeździe możesz zrobić kółko z bocznicą.
Rozłóż to na stole. Za Ciebie nikt tego nie zrobi przecież. Połącz tory wedle własnego gustu i kombinuj. Jedyne co tu można zrobić z tymi łukami, to jakieś ósemki podnosząc poziom.
Kółko i długa pokręcona bocznica. :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości