Drukowanie 3D - wątek ogólny

Shapeways i inne

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: golab »

Może byłaby to alternatywa, dla tych np, co im składanie blach straszne ?? Ciekawe jakby wyglądała "wydrukowana" buda SMki
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 12:19 przez golab, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Kaczor »

Chciałem was zainteresować Holenderską firmą Shapeways ( http://www.shapeways.com/ ) -zapewne jest wiele podobnych, ale ta chyba jest najpopularniejsza. Shapeways specjalizuje się w drukowaniu 3D w tworzywach sztucznych, metalu itd. Lista materiałów z których produkują obiekty: http://www.shapeways.com/materials/

Ceny naliczane są od objętości. Można płacić PayPalem albo przelewem. Produkcja przedmiotu zajmuje im w zależności od materiału i wielkości modelu od kilku dni do kilku tygodni. Przesyłka błyskawiczna kurierem (cena niewygórowana - 11$).

Można kupić modele oferowane przez innych (Shapeways załatwia wtedy produkcję i transport, twórca modelu zarabia też kilka % swojej doli) lub samemu coś wrzucić i zapłacić bez marży. Jako że gustuję w wąskotorówkach postanowiłem sobie "wydrukować" wagon 1Aw:
1awm.jpg

Niestety wydruk okazał się katastrofą - źle zaprojektowałem model (za cienkie ścianki). W kolejnej wersji pewnie połączę dach z burtami, zrezygnuję też ze schodków i innych małych pierdułek które można dorobić np. z drutu.
foto0424q.jpg

Na szczęście dostałem od nich maila że wydruk nie wyszedł i dostałem zwrot kasy (w postaci kuponu na zakupy w Shapeways).
Postanowiłem zrobić coś prostszego, jednoczęściowego. Pudło wagonu Kddx (typ 3Kw). Oczywiście elementy są przeskalowane do minimalnej rozdzielczości maszyny drukującej (detale min 0,1mm, grubość ścianki 0,3mm).
kddx4.jpg
img9143d.jpg

Burty wyszły chropowate z powodu pozostałości po materiale wspomagającym (wagon był drukowany od dołu do góry i szkielet ze specjalnej substancji utrzymywał ścianki aby się nie zapadły. Muszę doczytać czym to się usuwa.

W tym samym zamówieniu otrzymałem inny mój modelik - sławojkę vel wygódkę w TT oczywiście - wyszło super. Nie widać tego na zdjęciach ale jakość jest niemal jak w modelu wtryskowym.
86027784.jpg


Podsumowując - może być to alternatywa dla modeli krótkoseryjnych np. żywicznych. Ceny jak na jedyny-w-swoim-rodzaju model jest do przyjęcia ;) Ludzie tam robią różne unikalne modele, wystarczy spojrzeć na kategorię "modele kolejowe": http://www.shapeways.com/gallery?mg=28&mg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 12:17 przez Kaczor, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Druk 3D”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości