Zakup: BR 01 vs BR 52

Porównania identycznych (podobnych) modeli różnych producentów.

Moderator: mod-Tabor

ArturSwider

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: ArturSwider »

Hi,

Jeśli można to nazwać "dwoma wersjami" to tak. :P
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: ArturSchŁ »

ArturSwider pisze:nowsze silniczki
Czyli są jednak 2 wersje w zależności od silnika :
:arrow: ze STARYM, dobrze znanym, zamkniętym silnikiem BTTB,
:arrow: z NOWYM, otwartym silnikiem od Tilliga,
tak ??
ArturSwider

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: ArturSwider »

Hi,

Nie ma dwóch wersji BR01.

Oby dwie, ta z czasów BTTB i ta Tilligowska, to ta sama konstrukcja. Oczywiście te nowsze mają czytelniejsze napisy, nowsze silniczki (ale dalej 3 polowe :( ) i są po lekkim liftingu ale zasadniczo niczym więcej się nie różnią.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: ArturSchŁ »

Zbyszek Zajner pisze:... 01 jest oryginał BTTB
romek tt pisze:br 01.Mam ja od miesiaca
Czyli BR 01 może być w dwóch "wykonaniach". Czy wersja BTTB dużo się różni od Tilligowej ? Ktoś to może porównywał ?
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: Zbyszek Zajner »

Witaj Arturze,
mam oba modele z tym, że 01 jest oryginał BTTB a 52 wiadomo. Mam problem z 01 gdyż potrafi cały napęd się zawiesić ( jakby coś w wiązarach się wieszało) i koła przy jeździe się nie kręcą. Po rozmowie ze sprzedawcą w Bernau ( Niemiaszkolandia) okazało się, ze wielu niemieckich TT-maniaków również marudzi na ten typ "awarii". Doradził mi bym dociążył i nasmarował lok. Loki smaruję i czyszczę regularnie, więc dociążyłem i pomogło. Co do 52 jestem bardzo zadowolony, choć prawdę mówiąc moja nie "dostaje w tyłek" gdyż więcej nią manewruję niż ciągam ciężkie składy. Jesli, jak wielu tu się wyraziło, jest za 52 to ja też do nich dołączę.

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Zbyszek
Ostatnio zmieniony 28 cze 2006, 17:06 przez Zbyszek Zajner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: ArturSchŁ »

romek tt pisze:-trzeba wymienic zarówkę,bo fabryczna do analogu bardzo bardzo sie nagrzewa/tu ew.prośba,moze ktos juz to robił?
Może lepiej LEDy, choć to inna barwa świecenia, ale na pewno się nie zgrzeje, a i czerwone bez problemu ....
romek tt
Posty: 137
Rejestracja: 05 cze 2006, 09:19
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: romek tt »

Witam Wszystkich.Tez dorzuce swoje odnośnie br 01.Mam ja od miesiaca,ma zalozonego golda,i tu pierwszy problem-trzeba wymienic zarówkę,bo fabryczna do analogu bardzo bardzo sie nagrzewa/tu ew.prośba,moze ktos juz to robił?/.Co do właściwosci trakcyjnych to jest wymagająca,mam problem na rozjeżdzie za niewielkim łukiem,na prostej wygląda niezle,dosc miłe brzmienie,na wzniesieniach radzi sobie srednio.Troche drazni mnie ten napęd w tendrze.Ogólnie troche mnie zawiodła,więc teraz czas na BR 52 digital.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: Marcin »

Hej :D .
Ja zdecydowanie jestem za 01 w oliwkowych barwach, jeśli decyduję się na pasażerskie. Co do 52 jeszcze nie myślałem, jesli już to podoba mi się model w czarnym malowaniu kolei austriackich nr kat 02273.
O ten:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 cze 2006, 09:58 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: Charakterek »

No dobra testów 52 ciąg dalszy...

Tudik mamy nie jedną a dwie świecące bipy:

bipki pokornie stoją na stacji wmv ok 600 kilo

A teraz ruszamy i 12 Volt - 52 z mozołem, lecz do przodu! wmv - 1 mega

A teraz hardkor - 27 wagonów czyli 78 osi lub też po ludzku - prawie 4 metry pociągu! - znalazłem w stercie pudełek kilka wagonów, o których istnieniu zapomniałem

skład rusza ze stacji

No i teraz sprawdzian w warunkach totalnie bojowych. 52 rusza pod górkę z tym megaskładem, bo przeca lekko nie może być, o nie!!! robi kółko i wjeżdża na stacje totalnie się na niej nie mieszcząc a to wszystko przy maksymalnym napięciu 8 volt!!! A czemu 8? Byście nie mówili, że przy 12 siłą rozpędu przechodzi :)

No i jeszcze pamiątkowe foto:
Obrazek

PS. Karol, jak będziesz jechał do mnie - weź z 15 wagonów, wtedy naprawdę damy w tyłek 52 - aż jestem ciekaw, kiedy zaryje pod tą górkę!

Reasumując - dla mnie jest to jedna z najlepszych lokomotyw parowych jakie miałem! A w TT parowozów miałem sporo!

PPS. Ktoś ma 35, 56 i 86 i jest chętny zjawić się u mnie na testach? Wtedy pokażemy co znaczy "lipny" napęd w tendrze kontra "wspaniały" napęd na osie wiązane!

PPPS. Cobrix, coś musisz mieć skopsane z bipą albo podjazdem. Skoro Ci się 110 ledwo co wyrabia, to zarżniesz tam inne loki...
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2008, 20:39 przez Charakterek, łącznie zmieniany 5 razy.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: ArJu »

Charakterek pisze:No to zrobiłem test:

obciążenie - 56 osi - 19 wagonów.

Zadanie do najprostszych nie należało, jako, że owe 19 wagonów trzeba było wyciągnąć ruszając ze stacji. Już na łuku zaczyna się u mnie podjazd. Zatem dla lokomotyw to straszne pole testowe, ale głównie o to mi chodziło budując makietę.

Test 1. Ruszanie ze stacji i w połowie łuku lokomotywa ma napięcie znamionowe. Na początek obejrzyjmy sobie skład:

52 rusza ze stacji - 1 MB plik WMv

Jak widać skład spory jest...

Zatem pokonanie górki i wjazd na stację:

52 podczas testów - 2 MB plik wmv

Po teście loko szepnęła: Podepnij jeszcze z 5 -6 wagoników, czuję się taka silna... Tyle, że ja jeszcze owych 5 -6 wagoników po prostu nie mam!
Dobry test, Charakterku. Swego czasu też testowałem 52'kę pod kątem uciągu, o czym pisałem tutaj w wątku poświęconym BR52. Ciekawe jednak czy te wszystkie testy przekonają "fachowców"? Koledze Cobrix szczerze współczuję, bo wygląda na to, że miał po prostu pecha, kupując felerną sztukę.
I jeszcze w kwestii 52'ki: czy osoby znające rozwiązanie nie mają uwag do sprzęgu między lokiem i tendrem? Ja jakoś mam obawy (jak na razie na szczęście niepotwierdzone) odnośnie jego trwałości, wytrzymałości, itp.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2008, 20:39 przez ArJu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
ArTTur
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: miki »

Dyskusja ma sens wtedy, kiedy uczestnicy przekazują sobie nawzajem swoje myśli, opinie, poglądy, a te z kolei są czasem sprzeczne
o to to to to !!!! właśnie to !!!!
Kolega Filip przekazał z pewnością opinię i to nie swoją.
No a jeżeli ktoś wyraża swoje poglądy to wypadało by je czymś poprzeć. Ja na przykład z ręką na sercu mogę napisać, że Ersadur jest lepsza od Edsyna bo mam już w tym temacie jakieś doświadczenia....jeżeli kolega Filip pisze, że napęd w tendrze równa się problemom z uciągiem to zapytałem się czym popiera to twierdzenie. Zadałem sobie trud przejrzenia prawie 300 postów jego autorstwa i co? NIC o własciwościach napędu w tendrze. Były dywagacje na temat aparatów cyfrowych, rozkładu jazdy pociągów itp itp, niejasne wzmianki o tym, jakoby autor posiadał jakąś makietę i dziesiątki postów sprzecznych z netykietą (dokładniej - o zerowej zawartości merytorycznej). Wiem - nie karmimy trolla, ale co poniektórym ( i to nie dotyczy tylko Filipa) zalecałbym, żeby sobie wzieli nieco na wstrzymanie.
P.S.to nie jest groźba ale uprzejma prośba :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 24 cze 2006, 06:15 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KrzyszTTof
Posty: 1418
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: KrzyszTTof »

Charakterek pisze:To był jej 5 czy 6 przejazd. Początkowo obie jeździły na 9 V i o ile 52 na 9 wyciągnęła bez problemów, o tyle 81 zatrzymała się zaraz po wyjściu z łuku. Potem było 12 V i wyjazd na skos - znów 52 dała radę (bo tu uwaga - część wagonów wyjeżdżała ze stacji, a część na stację wjeżdżała. 81 dała radę tylko do momentu jak się łuk podnosił. Z pchaniem składu było jeszcze gorzej. Te 2 filmiki to dwa rekordowe przejazdy 81 wyjazd na wprost i solidne napięcie...
Ej, bo zajeździcie na śmierć to małe biedactwo... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2008, 20:38 przez KrzyszTTof, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: ArturSchŁ »

Cobrix pisze:Naczytalem sie na forach jaki ten lok jest wspanialy i odzalowalem prawie 190 Euro ale drugi raz bym tego nie zrobil.
Mając w planie zakup - jednej - chciałem usłyszeć oceny, tych którzy mogli dokonać porównania obu loków, oraz zachwyty posiadaczy jednej albo drugiej.
:P
Z tego co napisałeś, wnioskuję, że jednostronne oceny bywają mylące, a obie mi się podobają - to mój problem - i obie widzę w mojej kolekcji.

:idea: Mam nadzieję, że wspólnie z Charakterkiem, uda nam się zrobić test porównawczy i będziemy mogli podzielić się z wami swoimi wnioskami.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2008, 20:38 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Cobrix
Posty: 440
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:15
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: Cobrix »

Charakterek pisze:...bajdy o słabej 52 można sobie między bajki włożyć...
W taki razie pozostanie mi samotne pisanie tej bajki. O moich odczuciach co do 52 juz pisalem. U mnie nie radzi sobie ona z 4czlonowa oswietlona bipa.
Argumenty ze za strome wzniesienie lub ze cos nie tak z bipa moze i sa prawdziwe ale nie maja zadnego znaczenia poniewaz eksperyment przeprowadzalem w tych samych warunkach dla wszystkich lokow a wiec ta sama bipa (ustawiona w tym samym kierunku) i to samo wzniesienie. Zmienial sie tylko lok ciagnacy.

Poradzily sobie BR 101, BR110 (z klopotami), BR 182 Taurus, Roco Ludmila a takze stare BTTB V36, BR130 i BR92. 52 niestety w polowie wziesienia staje i mieli kolkami. Do tego wieczne klopoty z wylatujaca pierwsza osia na rozjazdach, ruszeniem, szarpaniem na minimalnej predkosci. Mialem przez chwile zielona BR01 i moim zdaniem to fajny lok. Wcale nie chodzi glosniej niz BR52 - jest to inny dzwiek bo i inny silnik ale nie dzieli ich moim zdaniem przepasc i roznica nie powala na kolana jakby to mozna sadzic po niektorych wypowiedziach. Co do uciagu to wtedy nie sprawdzalem, mialem ja tylko przez chwile.

Co do oswietlenia to szczerze mowiac mi sie bardziej podobalo to w BR01 gdzie gorny reflektor naprawde dawal troche swiatla (wieksza srednica) od dwoch dolnych. Te zolte diody w BR 52 sa paskudne.

Wybierasz miedzy tymi parowozami wiec nie potrafie powiedziec. Gdybys pytal inaczej i zestawil jakies dwa nowe loki to wybralbym inny a nie BR52. Jak juz pisalem - ze wszystkich zakupow tego zaluje najbardziej. Naczytalem sie na forach jaki ten lok jest wspanialy i odzalowalem prawie 190 Euro ale drugi raz bym tego nie zrobil.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zakup: BR 01 vs BR 52

Post autor: Charakterek »

To był jej 5 czy 6 przejazd. Początkowo obie jeździły na 9 V i o ile 52 na 9 wyciągnęła bez problemów, o tyle 81 zatrzymała się zaraz po wyjściu z łuku. Potem było 12 V i wyjazd na skos - znów 52 dała radę (bo tu uwaga - część wagonów wyjeżdżała ze stacji, a część na stację wjeżdżała. 81 dała radę tylko do momentu jak się łuk podnosił. Z pchaniem składu było jeszcze gorzej. Te 2 filmiki to dwa rekordowe przejazdy 81 wyjazd na wprost i solidne napięcie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości