Bus Collection Running System Basic Set B2 TOMYTEC

Zestawy wagonów, kompletne sety, startowe itd

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
pablogl
Posty: 75
Rejestracja: 01 paź 2007, 19:54
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Bus Collection Running System Basic Set B2 TOMYTEC

Post autor: pablogl »

Tutaj znalazłem opis po angielsku i filmik z jazdy.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Bus Collection Running System Basic Set B2 TOMYTEC

Post autor: Peter_KR »

Bus Collection Running System Basic Set B2 TOMYTEC
Właściwie po zastanowieniu się, wrzucę to tutaj. Set jest? jest, Tabor jest? jest, jeździ? jeździ. A, że brak szyn... :P

:arrow: Dokładna nazwa modelu:
バスコレクション 走行システム 基本セットB2

:arrow: Producent modelu:
TomyTec

:arrow: Skala:
1:150 (jap. N)

:arrow: Ilość osi:
podwozie z napedem: 1'a

:arrow: Forma:
Model gotowy

:arrow: Charakter produkcji:
Model wielkoseryjny

:arrow: Zarząd:
Hiroshima bus center

:arrow: Epoka:
IV (?)

:arrow: Zasilanie:
dwie baterie LR44

:arrow: Elementy zestawu:
-Podwozie z napędem 35mm
-Model bez napędu autobusu (Hino HT/HU ?) pomalowany
-Model bez napędu autobusu (Hino HT/HU ?) niepomalowany
-owal drogi wraz z przystankiem autobusowym.
-elementy wiaty i znaków drogowych wraz z naklejkami
-trzy magnesy sterujące

:arrow: Wstęp:
Każdy, kto interesuje się modelarstwem kolejowym, powinien kojarzyć Faller Car System. Niemniej nie jest on popularny, szczególnie w naszej skali, która dostała tylko jeden zestaw z 2003(?) i ze względu na brak zainteresowania nie rozwijano oferty w TT. Tymczasem 2 miesiące temu przeczesując oferty japońskich sklepów wysyłkowych natrafiłem na ofertę TomyTec. Skala 1:150 zasugerowała Mi, że z odrobiną szczęścia, można dopasować podwozie do skali TT. Znalazłem dobra anglojęzyczną recenzję podobnego zestawu, która rozwiała moje wątpliwości, i umozliwiła "on-line" dopasowanie podwozia do nadwozia Jelcza Libero/Autosan S09LE Sancity w skali TT.

:arrow: Koszty i wysyłka:
Zestaw najtaniej był do kupienia na Ami-Ami <6000JPY co daje nam 180zł
Wysyłka kurierem EMS (najdroższa) 65zł paczka w 4dni była w Polsce.
Potem gościło długo w cle w Warszawie i Zabrzu.
Podatek Obliczono Mi z całości (coś musiałem zawalić, gdyz powinno chyba byc tylko od wartości zawartości) 65zł. Nie dam głowy, ale wybierając opcję GIFT w przesyłce istnieje możliwość ominiecia podatku (choć na granicy do 45€)

Paczki z zakupami internetowymi z poza EU:
do 22€ zwolnione z podatku
do150€ zwolnione z cła

Do tego w ofercie TomyTec istnieją też same podwozia z napędem w cenie ~80zł
istnieja trzy modele: 32mm, 35mm, 38/44mm rozstaw osii.

:arrow: Działanie:
Podwozie z napędem ma z przodu magnes neodymowy do sterowania przednią osia (silniejszy od Fallera), w połowi długości dwa czujniki magnetyczne, lewy odpowiada za prędkość (po najechaniu na magnes zmiana z wolna na szybko lub na odwrót) oraz prawy który odpowiada za zatrzymanie autobusu na przystanku. (do czasu przesuniecia magnesu, lub przy pomocy dwóch kolejnych magnesów postój 7 sekundowy i dalsza jazda)
Do tego z tyłu są trzy diody SMD: cytrynowa sygnalizuje jazdę, pomarańczowa mruga gdy najedziemy na magnes zmieniający prędkość, oraz czerwona najsilniejsza sygnalizująca postój (stopy) producent proponuje zakręty o r=66mm, ale daje radę też cieńsze,
z uślizgami wjeżdża na 30 stopniowe najazdy (na śliskiej powierzchni), radzi sobie z małymi nierównościami, nie zdarza się by wypadał z trasy można go wręcz trącać palcem na fabrycznej drodze, czy też jadąc po 1mm tekturze piwnej z drutem stalowym 0,3 lub 0,5mm po spodem.

:arrow: Adaptacja do TT:
Następnego dnia wyszedłem z aparatem na pole by mieć dokumentację, Tego typu autobusów jest tylko 13 w Krakowie, więc nabiegałem się, zanim go znalazłem, przygotowałem satysfakcjonujące mnie plany i w celu oceny sensowności budowy nadwozia, przygotowałem na szybko kartonowe nadwozie trzymające dokładnie skale TT.
Musiałem odrobinę zmodyfikować położenie nadkoli, jednak jest to minimalna ingerencja w proporcje. Widać, że nadwozie jest szersze od kół, ale w moim odczuciu to nie razi. I wygląda to perspektywicznie, niebawem zajmę się budową modelowego nadwozia.

:arrow: Podsumowanie:
Jeżeli ktoś chciałby mieć do TT jeżdżący Autobus/Autokar/Ciężarówkę (nie siodłową) i wizja budowy od podstaw nadwozia od niego nie jest czymś co go przeraża, to polecam zakup samego podwozia (z dostawą airmailem ~110zł) zakup drutu stalowego 0,5mm magnesów do jego sterowania (20gr sztuka ja kupiłem hurtowo 80szt przez magnes.com.pl) i wysłanie dodatkowo priva do mnie (ustalam teraz dokładnie jak umiescic magnesy by to działało bo toleracnja położenia jest <2mm) a bedzie to miał :D .

:arrow: Galeria:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości