Reko (2-3 os), Tillig

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
michal.pirat
Posty: 45
Rejestracja: 15 sty 2019, 17:09
Lokalizacja: Porąbka
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: michal.pirat »

Dzięki o to dokładnie mi chodziło.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Century »

@michal.pirat - nie chce mi się powtarzać tego co wcześniej napisałem - tutaj masz dużo moich rozważań na ten temat: link
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: krzysztof »

jeśli chodzi o odbiór pradu, to do dyspozycji mamy coś takiego:
http://www.mbs-sebnitz.de/messingbuchsen-50-stueck.html
i gotowe:
http://www.mbs-sebnitz.de/tt-messingbuc ... draht.html
w tych przypadkach trzeba stosować koła izolowane w środku (na osi)

można też istniejące koła założyc "naprzemian kołem odbierającym" i wtedy podłączamy sie do istniejącej blaszki ale w tym rozwiązaniu odbiór pradu niezawsze jest zadawalający, choć przy stosowaniu układów kondensujących ujdzie. taki wagon kupiłem kiedyś na ebayu (z innych przyczyn :D )

zawsze LUTUJEMY POZA PLASTIKIEM PODWOZIA!!!
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Wojtek_Kraków »

michal.pirat
Posty: 45
Rejestracja: 15 sty 2019, 17:09
Lokalizacja: Porąbka
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: michal.pirat »

Właśnie pytanie brzmi bardziej o te styki, jak je zrobić nie mam w tym doświadczenia, czy ktoś robił to w tych wagonach. Sama rozbiórka ich jest problematyczna, zwyczajnie nie wiem jak się do nich dobrać..
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Wojtek_Kraków »

Michał, najprostsza opcja to pasek samoprzylepny z ledami (taki cięty z metra) mały układzik prostowniczy + stabilizacja na 12V (czy ile tam ma być do zasilania), kondensator jako UPS, styki do kół i świeci.

Druga opcja to zabawa z kontaktronem. Wtedy włączysz i wyłączasz za pomocą magnesu.
https://www.youtube.com/watch?v=FPha9iTtOvM

Trzecia opcja to dcc + pasek lub płytka led. U bogosa na alle widziałem jakieś. Może by coś dopasował.
np
https://bogos.pl/led-oswietlenie-wagono ... p-210.html
https://bogos.pl/dcc-dekoder-oswietleni ... p-120.html
(pytanie czy taki dekoder się zmieści).

Problemem w takim krótkim wagonie na pewno będzie odbiór prądu (tylko dwie osie)
Być może sensem byłoby zastosowanie zestawów kołowych z obustronnym izolowaniem i dołożenie styku na każde koło. Przynajmniej bym spróbował.
Na pewno musiałaby to być taka blaszka/sprężynka żeby opory toczenia były jak najmniejsze.
michal.pirat
Posty: 45
Rejestracja: 15 sty 2019, 17:09
Lokalizacja: Porąbka
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: michal.pirat »

Chciałbym zrobić oświetlenie do wyżej wymienionych wagonów, mam skład składający się z 5 krótkich wagonów reko, 3 osobówki, bagażówka i pocztowy. Nowsze wydanie Tillig z KKSami, ktoś może przerabiał ten temat? Wagony nie są w ogóle przystosowane.
Awatar użytkownika
Młodzikowski
Posty: 23
Rejestracja: 19 lip 2009, 15:21
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Młodzikowski »

Dziękuję.
Wiem, że Wasza skala była pierwsza która mogła takie modele wykonać (była baza do przeróbki). Teraz to się zmieniło i "Ci więksi" też mogą pokusić się o modele PKP. Zresztą, modele powoli powstają i mam nadzieję, że wkrótce będzie można je ocenić.

A tak przy okazji - zapraszam (ale jeszcze nie teraz, bo ciągle "się pisze") do drugiej części materiałów dot. wagonów 4AM i zespołów rentgenowskich.
Piottr
Posty: 31
Rejestracja: 14 lip 2009, 22:04
Lokalizacja: Wilanów
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Piottr »

Młodzikowski pisze:Ponieważ trudno byłoby pisać to wszystko ponownie - zapraszam na forum zaprzyjaźnione, czyli tu http://forum.modelarstwo.info/threads/z ... 3am.26866/
Świetny materiał. Ja swego czasu wykonałem model wagonu 3AM w skali TT, na podstawie jedynego dostępnego wtedy zdjęcia.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2015, 08:16 przez Piottr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Młodzikowski
Posty: 23
Rejestracja: 19 lip 2009, 15:21
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Młodzikowski »

Witam po dłuższej przerwie.
Swego czasu, jeden z szanownych Kolegów dopytywał się o materiały archiwalne dot. wagonów 2 i 3AM. Po dość długim okresie, z czystym sumieniem mogę je zaprezentować. Ponieważ trudno byłoby pisać to wszystko ponownie - zapraszam na forum zaprzyjaźnione, czyli tu http://forum.modelarstwo.info/threads/z ... 3am.26866/
Pozdrawiam i myślę, że materiał przyda się do wykonania modeli w wielkości TT.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 15:28 przez Młodzikowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Maciej »

Reko

:arrow: Dokładna nazwa modelu
Rekowagen "Messewagen Nürnberg 2012

:arrow: Liczba osi
2

:arrow: Dokładna nazwa producenta modelu
Tillig Modellbahnen GmBH & Co. , Sebnitz – Niemcy

:arrow: Forma
Model gotowy

:arrow: Technologia/Materiał
Odlew ciśnieniowy/Tworzywo sztuczne

:arrow: Charakter produkcji
Model okolicznościowy

:arrow: Numer katalogowy modelu
501149

:arrow: Zarząd kolejowy


:arrow: Epoka


:arrow: Oznaczenie modelu


:arrow: Stacjonowanie/Data
Norymbergia 01.02 - 06.02. 2012
:arrow: Elementy specyficzne

:arrow: Wersje modelu
03220 - Bage DR ep IV
13220 - Bage DR ep IV
13222 - Bg-57 DR ep III
13223 - B3gtr-57 DR ep III
13224 - Bagtre DR ep IV
13225 - B3g-57 DR ep III
13226 - Baage DR ep IV
13430 - Pw3ge DR ep III
13432 - Dage DR ep IV
13460 - 3e-cl/12,8 DR ep III
13462 - 3a-cl/12,8 DR ep IV

:arrow: Sprzęg
Model posiada KKS oraz gniazdo NEM 358.

:arrow: Oświetlenie
Brak

:arrow: Uwagi
Model okolicznościowy.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 mar 2013, 15:18 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Młodzikowski
Posty: 23
Rejestracja: 19 lip 2009, 15:21
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Młodzikowski »

Pozostaje tylko czekać na rozwój wypadków
Temat "ruszył" ;)
Awatar użytkownika
Młodzikowski
Posty: 23
Rejestracja: 19 lip 2009, 15:21
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Młodzikowski »

I masz babo placek :mrgreen: Szanowny przedmówca trochę problem "naświetlił".

Tak "z grubsza" wyjaśnię w czym problem.
Materiały są: fotki na wszystkie wersje oraz rysunki na 3AM i zespół rentgenowski. Wagon 2AM oprócz braku trzeciej osi nie różni się zasadniczo od 3AM. Natomiast "rasowy" 4AM od "rentgena" tym, że ma dodatkowe drzwi na końcu wagonu. Różnią się też podziałem wnętrza i "duperelami" na zewnątrz.

Większość tych materiałów cudem ocalała z utylizacji. Wybierałem foty i rysunki z kontenerów na śmieci wzbudzając politowanie pracowników firmy.
Z wyjatkiem pojedyńczych fotografii które trafiły do publikacji w książkach i katalogach - większość nie jest znana nikomu.
Ponieważ są opracowywane publikacje książkowe dot. wagonów przez znane osoby (między innymi przez K.Koja) - właśnie tam mają pojawić się po raz pierwszy. Co to by był za katalog nie zawierający nic nowego ?
Stąd moja niechęć do publikacji fotek. Część i tak już "poszła w świat" ;)

Z drugiej strony, jestem gotowy do udostępnienia posiadanych materiałów osobie chcącej poważnie podejść do tematu opracowania i wykonania modeli. Nie chcę żadnej rekompensaty - sam fakt ukazania się modeli sprawi satysfakcję. No i przeżyję, że będzie to TT-ka - może kiedyś pojawią się w HO :mrgreen: Tu nie widzę żadnego problemu.

Pozostaje tylko czekać na rozwój wypadków. Myślę, że tak "prężne środowisko TT", zechce posiadać unikalne modele. W końcu w tej skali nie ma chyba tylu modeli taboru PKP co w HO ?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: DBv »

Część materiałów (istotnie wielce ciekawych) faktycznie już jakiś czas temu, chociażby na zaprzyjaźnionych forach, była publikowana. Nie uważam jednak za stosowne aby naciskać specjalnie na publikację materiałów. Ja rozumiem chęć pozyskania wiedzy a czasem najzwyklejszą ciekawość ale przymuszanie kogoś do publikacji nie jest najlepszym rozwiązaniem :-)
Ostatnio zmieniony 21 lip 2009, 23:04 przez DBv, łącznie zmieniany 1 raz.
Furia
Posty: 391
Rejestracja: 07 lut 2008, 16:37
Lokalizacja: Dopiewo (E-20)
Kontakt:

Re: Reko (2-3 os), Tillig

Post autor: Furia »

Nie zrozumieliśmy się :D ja ufam, że Pan posiada te materiały w 100%. Tyle że sam bym chciał je zobaczyć;) można skorzystać np z fotosika.pl albo imageschack.us by umiescic tam te materiały;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pasażerskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości