Ekspozycja taboru - gabloty

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Jerzyr »

Ja kupowałem tu: https://www.kowalczyksklep.pl/home/12-g.html w czasach gdy były sporo tańsze.
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Ciora »

Nie no ... chodziło mi o wielkość przesyłki, sztaplarką czy na pasach wnosili ??
No jak wnosili?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Xy7a7WlYvpE[/youtube]
https://m.youtube.com/watch?v=Xy7a7WlYvpE

Tragarzami przecież
:D :D
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: ArturSchŁ »

ArturoW pisze: 04 lut 2021, 13:55dokładnie nie pamiętam, chyba 12-22 Euro
Nie no ... chodziło mi o wielkość przesyłki, sztaplarką czy na pasach wnosili ??
:mrgreen:
ArturoW
Posty: 147
Rejestracja: 20 maja 2017, 07:01
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: ArturoW »

ArturSchŁ pisze: 04 lut 2021, 09:10A jak wyglądała przesyłka, przecież to duże jest....
dokładnie nie pamiętam, chyba 12-22 Euro
ja kupowałem teraz dodatkowe 4 gablotki

zasadniczo jak się kupi w sklepie u producenta, to gablotka jest tańsza o całą przesyłkę
niż cena wskazana na ebay.de

chyba ~420 zł za 1 gablotkę z wysyłką
taka o dł. 150 cm, na 6 rzędów
czyli razem ~9m taboru wchodzi

dłuższe gablotki są potem już tylko jako H0, do 240 cm
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: ArturSchŁ »

ArturoW pisze: 04 lut 2021, 00:28ja kupowałem gotowce na ebay.de
A jak wyglądała przesyłka, przecież to duże jest....

:shock:
ArturoW
Posty: 147
Rejestracja: 20 maja 2017, 07:01
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: ArturoW »

michuchu pisze: 03 lut 2021, 21:43Trochę wywołany do tablicy przez Artura też mogę pochwalić się moją gablotką.
Nie ukrywam, że najbardziej wzorowałem się na witrynie wykonanej przez kolegę PiotrZ.
ja kupowałem gotowce na ebay.de
https://www.ebay.pl/itm/V36-Vitrine-Spu ... 2749.l2649
jeśli zamawiasz bezpośrednio o producenta jest sporo taniej
gablotka o szer. ~150 cm (brutto)
mieści się lokomotywa i 12 talbotów lub np. loka + 6x wagon IC

"szybki to niestety plexa, ale idzie zawsze zmienić
co prawda jest dedykowana skali N, ale idealnie pasuje do TT
ja mocowałem wew. tory modelowe
IMG_1919.jpg

konstrukcja bardzo solidna - gruba sklejka
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: michuchu »

ArturSchŁ pisze: 03 lut 2021, 13:18Michu Michu Michu
Trochę wywołany do tablicy przez Artura też mogę pochwalić się moją gablotką.
Nie ukrywam, że najbardziej wzorowałem się na witrynie wykonanej przez kolegę PiotrZ.

Ja do wykonania witryny wykorzystałem stary mebel kuchenny, który stał na działce i czekał na wyrzucenie. Wykorzystałem jego przednią część z rowkami do szyb i same szyby, a tylną część odciąłem na wymaganą głębokość. Tył dociąłem z płyty pilśniowej, którą miałem w piwnicy wśród innych "przydasiów" i tak oto wyszła gablotka. Stolarkę oczywiście musiałem odświeżyć - wszystko oszlifować i pomalować.

Wystawkę zmieniam co jakiś czas, aby kolejne modele cieszyły oko.
Tutaj kilka fotek gablotki.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: ArturSchŁ »

Obrazek Michu Michu Michu :arrow: 2 lutego 2021 (za FB: Miniaturowy świat kolejek TT):
20210203-1.jpg

"Tym razem w gablocie gościły składy pasujące barwami do choinki i ozdób na niej wiszących."
PiotrZ
Posty: 676
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: PiotrZ »

ArturSchŁ pisze:plecy z 4-6 mm płyty pilśniowej, lakierowanej od przodu, stężone kątownikiem aluminiowym w odstępach co jakieś 10 cm (odległość w pionie), to już jest pancerne rozwiązanie.
Tak, początkowo myślałem o jakiejś konstrukcji szkieletowej, ale to by wymagało bardziej skomplikowanego mocowania profili "torowych". Samo zawieszenie tych profili tylko na końcach 2-metrowych odcinków byłoby nie wystarczające. Konieczne byłoby połączenie w 2-3 miejscach ze szkieletem. Rozwiązanie możliwe do wdrożenia, bardziej inżynierskie. Ja wykonałem wersję radziecką: duże, ciężkie, nie-do-zniszczenia :D.
U mnie tylna ściana to nie jest zamknięcie szafki, ale główna konstrukcja nośna gabloty.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: ArturSchŁ »

PiotrZ pisze:... grubość 12mm w zupełności wystarczy na umocowanie półeczek (moja ma 20mm).
No toś pojechał po bandzie !!
2 cm grubości pleców ??
IMHO: plecy z 4-6 mm płyty pilśniowej, lakierowanej od przodu, stężone kątownikiem aluminiowym w odstępach co jakieś 10 cm (odległość w pionie), to już jest pancerne rozwiązanie.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: piotrek092 »

Gablota 1 liga ,podoba mi się ten patent !!
PiotrZ
Posty: 676
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: PiotrZ »

golab pisze:nie wygina ci się 2 mm ? u mnie jest 4 i uważam, że to minimum ...
Sama z siebie się nie wygina. Stoi prosto. Oczywiście w trakcie wstawiania w rowki, ten arkusz trochę faluje, ale gdyby nie to ugięcie, to nie byłoby jak chwycić tej szyby. Muszę ją nacisnąć, aby mieć miejsce na paluchy :)
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: golab »

Niejeden+ pisze:"„Szybę” stanowią 2 płyty plexi 50x100cm (grub. 2mm). "

Added in 1 minute 35 seconds:
Niejeden+ pisze:"„Szybę” stanowią 2 płyty plexi 50x100cm (grub. 2mm). "
nie wygina ci się 2 mm ? u mnie jest 4 i uważam, że to minimum ...

Added in 3 minutes 54 seconds:
Ja z doświadczenia napiszę, że plexa raczej się nie porysuje ... moja ma 7 lat i nic na niej nie widać. Uszczelnień też nie mam, a modele nie są zakurzone. Myślę, że to bardziej kwestia ilości kurzu w pomieszczeniu - jeśli się regularnie sprząta to problem nie istnieje.

Gablotę otwieram sporadycznie, szyby mam na klasyczną "zakładke" z odstępem 3 mm między szybami.
PiotrZ
Posty: 676
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: PiotrZ »

Już odpowiadam na pytania.
Gablotka jest ciężka :roll: . Sam byłem zdziwiony, ale niestety "pancerna" tylna ścianka swoje waży. Całość ok. 25kg (bez modeli). Naśladowcom proponuję znalezienie cieńszej płyty. Myślę, że grubość 12mm w zupełności wystarczy na umocowanie półeczek (moja ma 20mm).

Szyby z plexi są lekkie 8) , ale mają swoje wady, o których już koledzy pisali na początku tego tematu. Moje szyby nie mają zawiasów, ale nie będę ich też przesuwać (jak szyby w dawnych biblioteczkach). Po prostu się je wystawia: dolny profil U ma 10mm wysokości, górna szczelina ma 20mm wysokości, więc wystarczy nieco unieść szybę i wystawić ją na zewnątrz. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, gdyż generalnie gablotka ma zadanie wystawowe. Nie będę codziennie wyciągać modeli jak garnki z szafy kuchennej :D . Raz na jakiś czas zmienię wystawę lub wyjmę model, aby się "pobawić".

Szyby dolegają dość ściśle do siebie i do krawędzi gablotki. Szczegóły widać na zdjęciach, które dokleiłem w galerii. Docelowo chcę te profile U wykleić pianką 2mm (mam taką od paneli podłogowych), co uszczelni gablotkę i utrzyma szyby w idealnie pionowej pozycji, bo teraz stoją lekko przechylone. Jednak na kurz chyba nie ma skutecznej metody...
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gablotka TT [zrób to sam]

Post autor: Wojtek_Kraków »

ArturSchŁ pisze:Zawsze jednak będzie widoczne, a może widzieliście takie uszczelki z miękkiego przezroczystego plastiku/gumy ? Może do armatury łazienkowej ?
No właśnie zawsze to będzie widoczne a dwa to wydaje mi się że z czasem porysuje pleksę.
Przy pleksie można by robić uchylne szkło do góry bo nie jest takie ciężkie jak szyba ake dwa zawiasy+konstrukcja podrożyłyby gablotę pewnie o kolejne 200 zł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 5 gości