Lista modeli do "spolszczenia"

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 972
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: Witek M. »

pepsigo2pl pisze: [...] jak bysmy tak ostroznie do wszystkiego podchodzili [...]
Coz, pewne kompromisy sa potrzebne, ba niezbedne, ale takie parametry jak: dlugosc (+/-2%), ilosc i ksztalt okien i drzwi, ksztalt dachu, podobienstwo wozkow i rozstaw osi musza byc zachowane. Inaczej nie mowimy o modelu, a o zabawce. http://pl.wikipedia.org/wiki/Model -> "Model: [...] podobizna oryginalu, której badanie pozwala otrzymywac informacje na temat rzeczywistosci [...]"
Ostatnio zmieniony 10 sie 2006, 11:06 przez Witek M., łącznie zmieniany 1 raz.
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: pepsigo2pl »

BarTTek -> domyslam sie, ze koledze Fred3rg chodzilo o roznice pomiedzy modelem t458 w malowaniu z "jakiejś fabryki" (niebieski lok) a t458 w malowaniu oryginalnym.

jak bysmy tak ostroznie do wszystkiego podchodzili, to przypuszczam ze i EP05 tez by nie bylo: bo to okna nie tej wielkosci, bo buda zbyt krotka :roll:

zreszta jak ktos gdzies napisal o wagonie pocztowym PKP Tilliga: ze owszem, sa zbyt razace roznice w budowie ale kolorystycznie bardzo ladnie wyglada na makiecie (wg mojego skrotu myslowego). to samo byloby tutaj, w koncu cos odmiennego
BarTTek
Posty: 808
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: BarTTek »

fred3rg pisze:No ale te, które u nas jeżdżą akurat mają inne kabiny niż ta na zdjęciu. Ale właściwie któż może wiedzieć co w jakiejś fabryce jeździ?:).
O czym piszesz ?? Bo nie wiem o którym loku
Awatar użytkownika
fred3rg
Posty: 362
Rejestracja: 10 kwie 2006, 09:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: fred3rg »

No ale te, które u nas jeżdżą akurat mają inne kabiny niż ta na zdjęciu. Ale właściwie któż może wiedzieć co w jakiejś fabryce jeździ?:)

Coś chciałem odszczekać. Napisałem wyżej że czeski silos Raj różni sie od naszego głownie pomostem i nadaje się do spolszczenia. Ale też kształt zbiorników jest zupełnie inny!! Nie wiem jak mogłem tego od razu nie zobaczyć:( mój bład. Przeróbka raczej trudna, lub kiepski efekt, jesli tego nie przerobić.
Nie odpowiadam na wiadomości prywatne.
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: pepsigo2pl »

na Martel nie zagladalem wiec nie wiem :oops: faktycznie sprawdzilem na zdjeciach i jest roznica w ilosci drzwi do przedzialu maszynowego. jako ciekawostke dodam, ze w niektorych egzemplarzach T458 kabina byla ta sama co w T435, co jest widoczne na zdjeciu ponizej

Obrazek

dla kogos - kogo oko by sie cieszylo tylko i wylacznie z polskich barw na makiecie to czemu nie, w dodatku wlasnorecznie malowanym.

podobna sytuacja jest z E499 przerabiana EP05 - przeciez pudlo jest zakrotkie :P co prawda z winy producenta a jednak
BarTTek
Posty: 808
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: BarTTek »

pepsigo2pl pisze:T435/DR107 -> T458.0509 (malowanie, zmiana ksztaltu okien, kalkomanie
Na Martelu była o tym gadka ;)
Ostatnio zmieniony 06 sie 2006, 11:29 przez BarTTek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: oelka »

pepsigo2pl pisze:znalazlem cos jeszcze moze nie jest to dokladnie to samo, ale roznica miedzy lokami byla bradzo minimalna. przerabiany model:

T435/DR107 -> T458.0509 (malowanie, zmiana ksztaltu okien, kalkomanie)

jak widac po zdjeciach, kazdy z wiedza modelarska moglby cos takiego sobie przemalowac, problemem tylko beda kalkomanie.
Nie tylko. T458 rozni sie od T435 iloscia drzwi do przedzialu maszynowego, oraz dlugoscia. Pracy jest wiec sporo wiecej niz tylko przemalowanie pudla.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: pepsigo2pl »

znalazlem cos jeszcze moze nie jest to dokladnie to samo, ale roznica miedzy lokami byla bradzo minimalna. przerabiany model:

T435/DR107 -> T458.0509 (malowanie, zmiana ksztaltu okien, kalkomanie)

zaraz sie spytacie, co to ma wspolnego z Polska. otoz jest to lok jednego z prywatnych przewoznikow w Polsce, obydwa loki sa uzywane na terenie "naftobazy" w Malaszewicach T458.508 a druga w Zawadowce T458.509 - mozna by go nazwac "bialym krukiem" gdyz w Polsce sa tylko dwa egzemplarze tych lokow. do wozkow nie jestem w 100% pewien, bo te na zdjeciach sa wozkami normalnotorowymi pozyczonym od Czechow wlasnie na naprawe rewizyjna w Rybniku.

Obrazek
Obrazek

jak widac po zdjeciach, kazdy z wiedza modelarska moglby cos takiego sobie przemalowac, problemem tylko beda kalkomanie.

teraz cos a propos poczciwych "Gagarow" kazdy modelarz bylby w stanie to zrobic, w gre nie wchodzi przerobka reflektorow a tylko porzadne malowanie... i juz bedziemy mieli gagara w barwach prywatnego przewoznika. najwiecej problemu moze stworzyc malowanie CTL Rail. do wszystkich trzeba by bylo dorobic kalkomanie/napisy


Szczakowa
Obrazek

gdzies w Gliwicach
Obrazek

Huta Miedzi Glogow
Obrazek

CTL Rail, po lewej widac kawalek gagara calego na niebiesko, juz z garnkami
Obrazek

pozdrowienia
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: pepsigo2pl »

a co Panowie byscie powiedzieli na przerobke

BR80 -> T3A (Ferrum 47)

podwozie jest to samo, kociol i kabina wymagaly by przerobek, wiazary tez troszke niezgodne z oryginalem... ale przeciez Polak potrafi

pozdrowionka dla wszystkich Forumowiczow
Awatar użytkownika
fred3rg
Posty: 362
Rejestracja: 10 kwie 2006, 09:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: fred3rg »

Podwizie od BR35, można wykorzystać do bydowy Ol49:)
Oczywiście buda, kocioł, no i tender, budujemy od zera. Ale to, co najtrudniejsze do zrobienia juz jest.


Podsumowując podwozie:
Srednica kół napednych - troche za mała,
tocznych - trochę za duża (zwłaszcza tylnego) w ol49 sa 2 tej samej śr. Warto by było założyc 2 takie same.
Rozsraw osi troche inny niz w Oelce, ale wszystkie te róznice mieszczą sie w granicach zdrowego rozsądku jak dla mnie. I ja, jeśli się kiedyś wemę za przebudowę, to wymienię tylko tylną oś i być może przesune jedną z osi tocznych.
Nie odpowiadam na wiadomości prywatne.
BarTTek
Posty: 808
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: BarTTek »

Dzięki oelce za drobne sprostowanie. Z tym płaskim kotłem to chodziło mi o plaskie drzwi od dymnicy. W końcowej liście postaram się uwzględnić wszyskie zebrane informacje
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: oelka »

ArturSch pisze:O ten okres mi chodzi. To nie mamy ŻADNEGO taboru do niej ??
:(
O ile ktos nie zbuduje skladu tzw "szczupakow" to nie. Mozna by od biedy kombinowac nad jakims pociagiem miedzynarodowym, zlozonym z roznych wagonow, w tym i zagranicznych. Ale pojawienie sie tam Eilzuga (oczywiscie w oznaczeniach DRG) chociaz mozliwe, to bylo by i tak raczej malo prawdopodbne, chocby dla tego, ze wagony bezposrednie w takim pociagu byly by raczej wagonami sypialnymi. Ale zeby to dokladnie ustalic trzeby szukac odpowiednich czasowo sluzbowych rozkladow jazdy.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: ArturSchŁ »

oelka pisze:W ramach prob prowadzila pociagi pospieszne przed wojna na trasie Warszawa - Poznań, ale byly to sklady zlozone z przedwojennych polskich wagonow.
O ten okres mi chodzi. To nie mamy ŻADNEGO taboru do niej ??
:(
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: oelka »

ArturSch pisze:
oelka pisze:Przede wszystkim pytanie ktora? Pm36-1, czy Pm36-2. Pierwsza w otulinie, druga bez.
Załóżmy, że w otulinie. Jakie wagony dobrać do niej, Eilzugi (np 13347) ?
Problem w tym, ze Pm36-1 jest prawie rownie mitycznym pojazdem jak, EU43 czy EU11. W ramach prob prowadzila pociagi pospieszne przed wojna na trasie Warszawa - Poznań, ale byly to sklady zlozone z przedwojennych polskich wagonow. W czasie wojny dosc szybko wypadla z ruchu po wytopieniu korkow latowtopliwych w kotle. I tu jej historia w ruchu planowym sie konczy. Tak samo jak historia otuliny. Jako lokomotywa hamulcowa w LVA Grunewald nie posiadala juz otuliny i nie prowadzila planowych pociagow.
Natomiast Pm36-2 (zawsze bez otuliny) pracowala w Poznaniu po II wojnie swiatowej i do niej mozna doczepic sporo roznych wagonow uzywanych w ruchu pasazerskim na PKP.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Lista modeli do "spolszczenia"

Post autor: ArturSchŁ »

oelka pisze:Przede wszystkim pytanie ktora? Pm36-1, czy Pm36-2. Pierwsza w otulinie, druga bez.
Załóżmy, że w otulinie. Jakie wagony dobrać do niej, Eilzugi (np 13347) ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości