Węglarka 3W/4W

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: JarUs »

T_Domagalski pisze: 02 gru 2021, 15:27 Model co prawda inny, ale spatynowany tak jak wyżej opisałem:
Obrazek
Tadeusz, czy wnętrze wagonu było szare ?? ... bo w młodości, kiedy "chodziło się na wagony" w celach zarobkowych. Przeważnie do rozładunku węgla. To o ile mnie pamięć nie myli: metalowe drzwi wagonu było w kolorze takim samym jak na zewnątrz, zaś deski na burtach zaimpregnowane olejem kreozotowym lub czymś podobnym tak samo śmierdnącym - czarne lub prawie czarne jak podkłady i to wszystko spatynowane pyłem węglowym.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Borczy pisze: 02 gru 2021, 18:28 Tadziu, podlinkuj bo u mnie też lipa ze zdjęciem.
To jakieś lipne skrypty tego forum. :/
Obrazek jest podlinkowany wprost z adresu http://www.modelarstwott.pl/files/2018/03/DSCN6052m.jpg
Ale jak w treści postu użyje się znaczników:

Kod: Zaznacz cały

[img]http://www.modelarstwott.pl/files/2018/03/DSCN6052m.jpg[/img]
to zamiast wyświetlić tę grafikę forum cuduje - usiłuje robić z tego miniaturkę i wyświetlać w postaci galerii. I wtedy się rypie...
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Borczy »

Tadziu, podlinkuj bo u mnie też lipa ze zdjęciem.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: womo »

Na komputerze też poszło. W telefonie nie działa ...
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Domiss »

U mnie się otworzyło, dziękuję za podpowiedź. Teraz tylko muszę znaleźć sposób na to, jak znaleźć czas :D, ale z tym jakoś sobie poradzę.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: womo »

Tadeusz nie otwiera się zdjęcie. Chyba, że to tylko u mnie?
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Domiss pisze: 02 gru 2021, 11:31Trochę żałuję, że nie zróżnicowałem koloru desek, teraz byłaby to trochę musztarda po obiedzie, trzeba to było zrobić przed kalkami..
Nic straconego. Rozpuszczasz pastele w benzynie i pędzelkiem retuszerskim podbarwiasz deski. Ewentualnie możesz od razu rozpuścić pastele w pigment-fixerze olejowym.
Napisy nie były wieczne i traciły kolor/czytelność wraz z korozją podłoża. Jak je trochę przybrudzisz, też będzie OK.

Model co prawda inny, ale spatynowany tak jak wyżej opisałem:
Obrazek
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: womo »

Bardzo ładny skład. Patyna dodała im dużo uroku :D Gratuluję.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Domiss »

Modele są patynowane, ale HDR dokłada swoje. Dla porównania zdjęcie prosto z aparatu oraz inne zdjęcie (prosto z aparatu) z odpowiednim zbliżeniem. Trochę żałuję, że nie zróżnicowałem koloru desek, teraz byłaby to trochę musztarda po obiedzie, trzeba to było zrobić przed kalkami...
IMG_8925.JPG
3W_E_22_51_505_7_843-6.JPG
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Domiss pisze: 30 lis 2021, 21:00Jazda była płynna i bezproblemowa, nie było ani jednego wykolejenia.
Dlatego uwielbiam metal. ;) Metal zapewnia minimalne opory toczenia, a dzięki masie modele doskonale trzymają się toru.
Nie to co plastik... :lol:

Edit
Na twoich modelach widać jakiś shading. Bawiłeś się w taką patynę czy to tylko efekt działania filtru HDR na zdjęciu?
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 863
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: brovarek »

Węglarki pierwsza klasa!
cichonęk
Posty: 485
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: cichonęk »

Rozumiem, że nie miałeś na myśli "epoki" kolejowej.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Domiss »

Węglarki przeszły pozytywnie wszelkie testy jazdy po makiecie modułowej, łącznie z ekstremalnie wyśrubowanym testem pchania składu 10 wagonów na pełnej prędkości przez spory odcinek makiety, w tym przez tor boczny stacji (czyli na krzywo) - oczywiście tak nieżyciowy test odbył się podczas wolnych jazd z ręką na tym przycisku nastawnika, który umożliwia natychmiastowe zatrzymanie składu w miejscu ;). Jazda była płynna i bezproblemowa, nie było ani jednego wykolejenia. W trakcie normalnych jazd rozkładowych skład był ciągany przez lokomotywę Tp1 od piko, która była w stanie wciągnąć go pod długi podjazd (z wysokości 1m na 1.3m, po lekkim łuku). Poniżej kilka zdjęć "z epoki":
IMG_8899.m06.jpg
IMG_8905.m06.jpg
IMG_8925.m06.jpg
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Domiss »

Super! ("ja wiedziałem, że tak będzie"). Drewniane węglarki 3W/4W będzie można zobaczyć w Letohradzie w ostatni weekend listopada (o ile impreza nie zostanie odwołana). Chyba w sobotę jest dzień dla publiczności ;).
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

No i prawie finisz. :) Poniżej załączam zdjęcia węglarki 11W ze stalowym poszyciem. Wszystkie moje modele z rodziny 3W/4W/11W można było obejrzeć i pomacać (dosłownie!) w długi weekend w Radomiu. :P

Obrazek Obrazek Obrazek

Więcej informacji jak zwykle na mojej stronie: http://www.modelarstwott.pl/2021/11/weg ... -stalowej/

Chętnych na gotowe zestawy nieco ostudzę. To dopiero prototypy. Poza tym, ewentualne zestawy DIY będą już na pewno rozprowadzane w innej formie. Na pewno nie będzie w nich podzespołów, które każdy może sobie sam kupić lub często ma już je w swoim warsztacie. Dotyczy to np. fabrycznych kół, sprzęgów, KKS-ów, itp. Będą tylko rzeczy niezbędne, takie jak blachy i kalki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości