Węglarki PKP do składania

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Ranger »

Albo dac M2.
Erni2
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2018, 20:19
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Erni2 »

Otwory pogłębione i wszystko działa jak powinno. Niestety jedna śrubka ukręcona i teraz kombinuję czy część wózka zlutować czy szukać pasującej śrubki. Patrzyłem już czy pasują te od okularów, ale są za cienkie, zegarmistrz też nie miał takich dużych. Wie ktoś gdzie mógłbym odpowiednie śruby zakupić?
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Domiss »

Zwróćcie uwagę, że właściwie całe elementy odlewane z mosiądzu są lekko chropowate - nie jest to gładka polerowana powierzchnia. Dlatego dobrze jest ją szlifować wiertłem - ja robiłem to normalnym wiertłem na lewych obrotach wkrętarki, ale w odróżnieniu od kolegów po malowaniu. Do założenia kół może być konieczne poluzowanie jednej ze stron wózka (inaczej koła mogą nie wejść na miejsce - to nie jest plastikowy wózek, który się podda i wróci na swoje miejsce).
Ogólnie węglarki bardzo fajne, tylko ciężko jest model położyć na boku, bo sam wstaje ;). Także jeśli odkładacie czasem w ten sposób modele w miejscu, z którego na kołach mogłyby zjechać, to te węglarki trzeba odkładać do góry kołami :D. Moje składy przejeździły już ładnych kilka imprez i wciąż jestem z nich bardzo zadowolony.
Erni2
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2018, 20:19
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Erni2 »

No u mnie są czyste, ale i tak myślałem, że mogło się coś nadlać i lepiej to lekko poprawić.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Ranger »

Kolego, gniazda osi trzeba planować wiertlem. Niekiedy lekko pogłębić. Podczas odlewania potrafi się tam zebrać naddatek materiału. Czasem w postaci takiej kuleczki.
Ja wszystkie panewki planuje, żeby kola się ładnie obracały.
Erni2
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2018, 20:19
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Erni2 »

Dzięki, zaraz znajdę jakies inne kółka i porównam, a ostatecznie powiem tacie żeby mi te otworki delikatnie pogłębił.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: womo »

Ostatnio zacząłem składać weglarkę i też poszła do szuflady przez koła. Jak włożyłem koła wyjęte z innego starego wagonu to ok. Jak próbowałem wsadzić nowe to nie obracają się. Gdzieś chyba Krzysztof pisał, że Chińczycy robią koła o różnych długościach osi. Może sprawdź koła z jakiegoś wagonu który trzyma wymiary, bo niezły burdel zaczyna się z tymi zestawami kołowymi.
Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 434
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: przemcol »

Erni2 pisze: 16 maja 2021, 12:41... Myślę, że trzeba delikatnie pogłębić otwory, w których osadzona jest oś ..
Ja tak właśnie zrobiłem.
Erni2
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2018, 20:19
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Erni2 »

Po wielu przymiarkach zabrałem się za składanie węglarki. Zacząłem od wózków, które później przelżały kilka miesięcy i wczoraj kiedy postanowiłem założyć koła okazało się, że coś jest nie tak. Okazuje się, że gdy skręcę wózek do oporu to blokuje to swobodne obracanie się kółek. Cały wózek rozchodzi się dołem i te boczne elementy są w stosunku do osi zestawu kołowego ustawione pod kątem ostrym.
1.jpg

Odrobinę pomaga delikatne poluzowanie śrubek, ale to nie jest rozwiązanie, bo kółka nadal kręcą się z oporem, a dalsze rozkręcanie wózka powoduje, że wszystko się rusza. Myślę, że trzeba delikatnie pogłębić otwory, w których osadzona jest oś, ale zanim to zrobię wolę się upewnić jak inni poradzili sobie z tym problemem. Ktoś ma jakieś sugestie? Poproszę o pomoc i na wszelki wypadek wrzucam kilka zdjęć z pokazanymi skręconymi wózkami.
2.jpg
3.jpg
Erni2
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2018, 20:19
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Erni2 »

Dziękuję za chęć pomocy. Dostałem już zestaw zdjęć od jednego z kolegów z forum i niebawem rozpocznę składanie. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze, ale jeśli tylko będę miał jakieś wątpliwości będę się odzywał.
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: mareks »

Ja składałem 409W ,jakby co to mam kilka zdjęć
Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 434
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: przemcol »

Mam instrukcję zdjęciową od Fred`a, która była na początku wątku. Napisz adres e-mail na PW, prześlę zdjęcia. Ja składałem na podstawie takiej instrukcji.
Generalnie miło łatwo i przyjemnie się je składa. ;)
Erni2
Posty: 32
Rejestracja: 23 cze 2018, 20:19
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: Erni2 »

Na kartoniku napisane 409W, ale jeszcze za składanie się nie brałem bo czekam na Paraloid B72. Myślałem, że instrukcja jakaś była robiona, ale skoro nie to jak zacznę sklejać i napotkam na jakiś problem to tutaj będę pytał. Dzięki
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarki PKP do składania

Post autor: T_Domagalski »

Ale wykop po latach. :D
Wojtek_Kraków pisze:Zobacz na stronie u Tadeusza, bo jeśli ją poskładał to na pewno są zdjęcia gdzie co idzie.
Wersji kartonowej nie sklejałem. Ale jakby Erni2 pokazał, jakim dokładnie zestawem dysponuje, to wtedy pewnie jakoś pomożemy. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości