BR218 - dwa problemy

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1738
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: krzysztof »

tylko informacyjnie:
tu jest aukcja z płytka zintegrowaną z dekoderem - nie ma znaczenia że jest to do 118 - płytki główne były takie same:
http://www.ebay.de/itm/Motor-Platine-fu ... SwR29ZH0Jo
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: ArturSchŁ »

michuchu pisze:... w lokomotywie w zestawie startowym (analog z koniecznością wyłamania części aby mocować deko) zaoszczędzili kilka groszy i nie montowali gniazdka.
He, :mrgreen:
To nie tak.
Płytka bez gniazdka dekodera to wcześniejsza produkcja. Widocznie mieli ich sporo i użyli do startówek.
Takie PCB były też w ICE z pierwszej produkcji, nie wiem jak jest obecnie.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: Wojtek_Kraków »

dejww pisze:Nie wiem jak u Was ale u mnie nie działają linki do zdjęć.

U mnie działają:)
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: dejww »

Nie wiem jak u Was ale u mnie nie działają linki do zdjęć.
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: michuchu »

Na początek, dziękuję wszystkim za odzew. Teraz uzupełnię nieco temat po rozwiązaniu obu problemów.

1. Kardany:
krzysztof pisze:to nie jest takie trudne i ryzykowne jak by się wydawało,
sposób pierwszy - zobacz zdjęcie [...] powinno wyskoczyć i uwolnić wózek. montaż na wcisk aż usłyszysz klik.
I o to właśnie chodziło! To pomogło.
Tu widać elementy wózka.
Tu widać sposób mocowania wózka - otwory / wypusty.
krzysztof pisze:sposób drugi [...] wbrew pozorom ten sposób jest bardziej czaso i nerwochłonny
Zgadzam się. Na początku też tak próbowałem, aż w końcu zdecydowałem się poprosić o pomoc na forum.

Założenie kardanów ostatecznie wykonałem wg kroków:
1. odlutowanie płytki oraz silnika
2. wyciągnięcie jednego elementu mocującego wózek (jak pisał 'krzysztof')
3. założenie kardana między nierozmontowanym wózkiem i lekko wysuniętym silnikiem
4. umiejscowienie silnika na swoje miejsce
5. założenie drugiego kardana miedzy silnik i rozmontowany wózek
6. założenie elementu mocującego wózek
7. przylutowanie silnika i płytki

2. Dekoder:
krzysztof pisze:p.s. były loki z 4 rodzajami płytek: analog z koniecznością wyłamania części aby mocować deko, analog z gniazdem na deko, gotowa płytka cyfrowa i współczesna PLuX12
Tak, widać w lokomotywie w zestawie startowym (analog z koniecznością wyłamania części aby mocować deko) zaoszczędzili kilka groszy i nie montowali gniazdka. Mam też drugą BR218 - tam już była płytka analog z koniecznością wyłamania części aby mocować deko i z gniazdem na dekoder.
bankier pisze:Przecież masz tam wszystko opisane w kwestii dostępu do gniazda:
"... Z wyczuciem odłamujemy zaślepkę (to co po lewej od zielonej linii jest nam zbędne) i unosimy płytkę, by dostać dostęp do gniazda ..."
No właśnie chodziło o to, że po wyłamaniu tej zaślepki analogowej nie było gniazda dekodera (o czym napisałem nieco wyżej).
adrian pander pisze:Możesz założyć dekoder "na kabelkach".
Jak najbardziej, ale miałem problem z lutowaniem (sprzęt oraz umiejętności pozostawiające nieco do życzenia)
dejww pisze:Ja w swojej tak zrobiłem jak mówi Adrian Pander. Założyłem dekoder Lenza na kabelkach ale i tak zaślepkę musiałem odłamać i śmiga jak szalona.
Ostatecznie przekazałem model w ręce bardziej zaawansowanego lutowniczego i mam wlutowane piny dekodera bezpośrednio do płytki.
A tak to wygląda od dołu i od góry płytki.
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: dejww »

Ja w swojej tak zrobiłem jak mówi Adrian Pander. Założyłem dekoder Lenza na kabelkach ale i tak zaślepkę musiałem odłamać i śmiga jak szalona. Z włożeniem silnika z kardanami nie ma większych problemów, koledzy niżej się wypowiedzieli jak to można zrobić. Jeżeli boisz się sam podjąć złożenia to możesz mi podesłać lokę + wszystkie części + dekoder 6pin NEM 651 lub na kablach i złożę ją. Nie ma dla mnie żadnego problemu.
adrian pander
Posty: 423
Rejestracja: 17 sty 2011, 23:13
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: adrian pander »

Możesz założyć dekoder "na kabelkach".
Jak chcesz zdemontować płytkę to się odlutowywuje silnik i go się nie wyciąga ze względu na problem z włożeniem.
Teraz jak go już wyjołeś aby to poskładać to musisz go odlutować i włożyć sam silnik z kardanami, następnie założyć płytkę i przylutować silnik.
bankier
Posty: 465
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: bankier »

Przecież masz tam wszystko opisane w kwestii dostępu do gniazda:

http://ttclub.pl/j/index.php?option=com ... 4&Itemid=1

"... Z wyczuciem odłamujemy zaślepkę (to co po lewej od zielonej linii jest nam zbędne) i unosimy płytkę, by dostać dostęp do gniazda ..."
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1738
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: krzysztof »

to nie jest takie trudne i ryzykowne jak by się wydawało,

sposób pierwszy - zobacz zdjęcie elementu mocującego:
https://www.google.pl/search?q=200455%2 ... Wxa8ytnKAG
widzisz w dolnej części otwór? ten otwór (po obu stronach) wchodzi w wypustki i to jest całe mocowanie, zatem najlepiej od strony kabiny, cienkim śrubokrętem podważ i odegnij na ok 1mm dolną część mocowania najpierw z jednej strony później z drugiej. powinno wyskoczyć i uwolnić wózek. montaż na wcisk aż usłyszysz klik.

sposób drugi:
odkręć płytkę z silnikiem, lekko ją unieś - wpasuj kardany obracając kołem zamachowym. wbrew pozorom ten sposób jest bardziej czaso i nerwochłonny :D

p.s. były loki z 4 rodzajami płytek: analog z koniecznością wyłamania części aby mocować deko, analog z gniazdem na deko, gotowa płytka cyfrowa i współczesna PLuX12 - tyle ja znam. może ta najwcześniejsza wersja (chyba Mattra/Beckmann) miała tez inna płytkę...
Pawelec
Posty: 484
Rejestracja: 05 kwie 2007, 22:25
Lokalizacja: Sz-n Śródmieście/Podjuchy
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: Pawelec »

Tak się przyglądam tej płytce. Możesz zrobić fotkę tej płytki od góry, nie od strony silnika. Bo wydaje mi się, że ona ma dekoder już fabrycznie na płytce zamontowany - podaj jak możesz z jakiego roku jest ten zestaw.
Co do wałka Kardana standard lubi wypadać, co ja się kiedyś namordowałem, żeby go na nowo założyć - brak słów. Obyło się bez demontażu płytki wraz z silnikiem
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: michuchu »

Bobbik pisze:Tak patrzę na tę Twoją fotkę, i widzę tam mikrokontroler? Ta płytka nie jest dekoderem?
Tak, na jednym z pokazanych zdjęć jest płytka TE2 (z dekoderem), ale to nie jest zdjęcie mojego opisywanego modelu. Te fotki nie są moje. One mają służyć tylko poglądowo.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bobbik
Posty: 169
Rejestracja: 12 mar 2017, 21:38
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: BR218 - dwa problemy

Post autor: Bobbik »

Tak patrzę na tę Twoją fotkę, i widzę tam mikrokontroler? Ta płytka nie jest dekoderem?
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

BR218 - dwa problemy

Post autor: michuchu »

Podczas digitalizacji lokomotywy BR218 - czyli majstrowaniu przy płytce, do której przylutowany jest również silnik, wysunął się wałek kardana łączący silnik z wózkiem. Ponieważ nie udało mi się doprowadzić loki do wersji DCC (o tym niżej), to chciałbym ją chociaż złożyć, żeby w analogu śmigała. Obecnie jestem mniej więcej w takiej sytuacji. Niestety nie mogę włożyć tego wałka na miejsce. Najlepiej byłoby wyjąć wózek, założyć wałek i zamocować wózek z powrotem. Niestety nie wiem jak wyciągnąć ten wózek. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to zrobić żeby oczywiście niczego przy okazji nie połamać? ;)

Jak już wspomniałem - nie udało mi się doprowadzić modelu do wersji cyfrowej. Lokomotywa, którą posiadam to ta w wersji z zestawu startowego 01410. Zgodnie z tym opisem powinno być całkiem łatwo. Jak się okazuje w tej wersji lokomotywy nie ma gniazda dekodera zaznaczonego czerwoną strzałką na tym zdjęciu. Ratunkiem byłby zakup płytki TE2, ale ZTCMW to nie ma już czegoś takiego w sprzedaży. Proszę o poradę.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości