Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: daraśekp »

Cieszę się, że moja przeróbka została dostrzeżona w ''tłoku''. Dzięki temu wywiązała się ciekawa dyskusja. Jestem pewien, że tego typu przeróbek mamy dużo więcej. Jest więc okazja się pochwalić.
Każdy jest dumny ze swojego dzieła. Ważne, że sprawia nam to frajdę.
LemingAnadyrski pochwalił się swoją wiedzą na temat jedynki w realu...uważam, że temat zrobił się ciekawy ;)
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Kto wrobił igreka w bycie jedynką? ;-)

Post autor: LemingAnadyrski »

Z racji faktu iż jest to już osobny wątek w innym dziale, tutaj jest wagon do którego było odniesienie, a tutaj odsyłacz do pierwotnego wątku.

Ponieważ to od mojego wpisu zaczęła się powyższa dyskusja, chciałem zaznaczyć iż celem nie było ocenianie efektu przeróbki (który sam jako taki wygląda
ciekawie), dyskredytowanie czy - jak to ujął Lech Makowiecki - wywoływanie burzy.

Po prostu wybór autora przeróbki padł na wagon o mocno charakterystycznym dachu jak na standardy PKP w latach '70 czy '80 (trzeba pamiętać że niemieckich
YB na PKP było stosunkowo mało) co w połączeniu z wyróżnikiem w postaci żółtego paska 1 kl. dało efekt albinotycznego słonia: trudno go nie dostrzec. Należy
tu podkreślić, że gdyby nie pewnego rodzaju głód 1 kl. w IV ep., powyższy wagon nie rzucałby się aż tak w oczy. I może to właśnie było tu najistotniejsze: próba
zaznaczenia luki w dostępnym taborze i wypełnienia jej.

Oczywiste jest, iż poza aspektem realistyczno-modelarskim wiele osób chce mieć ciekawie wyglądający tabor, niezależnie od tego czy miał on swój dokładny
pierwowzór. Rozumiem to doskolane, gdyż sam kiedyś popełniłem np. przemalowanie skróconych/zmnieszonych wagonów Ammendorf (tak, tych z zestawów
startowych, na podwoziach chłodni 4-os.) w barwy kremowo-zielone. Modelarstwo to hobby, a zatem istotne jest to, czego sami od niego oczekujemy - miłego
spędzenia czasu, satysfakcji z wykonanych modeli czy choćby radości gdy po kółeczku z U-rurek mknie nasz ulubiony skład. Jednakże dla części osób modelarstwo
jest połączone z zainteresowaniem koleją (albo zeń wypływa), tą żywą, prawdziwą, mającą swoje konkretne wymiary i wygląd - to jest aspekt edukacyjny, i to może
być motywacją do poświęcania czasu na hobby równoważną zamiłowaniu do dźwięku BR 211 BTTB z kilkoma wagonami pędzącej przez rozjazdy. :-)

Swoją drogą, tytuł który został nadany przez Moderatora wydzielonemu wątkowi można zinterpretować co najmniej dwojako - ja skłaniam się ku wydźwiękowi
humorystycznemu.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2015, 20:01 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: piottrw »

To ja dołączam do składu barowóz PKP. Wszak w 1 klasie jest luksus i bigosik można w podróży :P zjeść.
Popełniłem kiedyś taki wagon do składu Y.
Obrazek
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: tydzial »

Też mi się podoba i będę wspierał takie dzieła . A czemu nikt się nie czepia że stacja nie ma prawidłowej długości a składy nie mieszczą się w peronach bo to nie możliwe żeby real przenieść w model więcej takich wagonów j będzie klawa zabawa.A ci co krytykują niech się pochwalą swoimi dziełami .
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2015, 18:56 przez tydzial, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: golab »

A mnie się podoba. I zupełnie nie ma znaczenia dla mnie to, że to model fikcyjny.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: Scio »

Konstruktywnej krytyki, a tak jest w tym przypadku, nie należy się obawiać. Każdy robi co chce i jak chce. I to jest jego sprawa. Nikt mu tego nie może zabronić. Zwrócenie uwagi, że coś nie jest zgodne z rzeczywistością na forum modelarskim nie jest przestępstwem, owszem znaczenia dydaktycznego, tego rodzaju wpisu nie można nie docenić!
Lech Makowiecki
Posty: 94
Rejestracja: 18 sty 2012, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: Lech Makowiecki »

Witam!
Już parokrotnie z dużym niesmakiem czytałem na naszym forum posty dyskredytujące pomysły i efekty pracy Kolegów w tzw. imię zgodności z oryginałem. Nie wiem czy gdzieś autor deklarował że jest to model redukcyjny wagonu 1 klasy, nie słyszałem też głosów oburzenia uczestników spotkania oraz gości że pokazano jakąś „podróbkę”, wręcz przeciwnie. Po co więc ta cała burza. Pomysł bardzo fajny, wykonanie też, wreszcie przełamana została monotonia 2kl oferowana przez Tilliga. A skoro iuż przy nim jesteśmy to ile z wypuszczonych przez niego lokomotyw czy wagonów jest 100% modelem.
Jak marna jest oferta PKP w naszej skali każdy na ogół wie, a najważniejsza jest fajna zabawa oraz możliwość własnoręcznego podłubania przy konwersji jakiegoś mniej lub bardziej zbliżonego modelu do postaci PKP. Można oczywiście czekać aż np. ROBO wypuści swoje super jedynki w skali 1:120 ale tu wpada życzyć długiego, miłego życia.
Na zakończenie proponuję więcej empatii w podejściu do tego co Koledzy robią. Model może mi się podobać lub nie, ale to jest już moja sprawa, nie muszę się wytrząsać na forum.
PS. Tak się składa że Ludmiłę BTTB posiadam, może skorzystam z pomysłu….
Pozdrawiam
Lech Makowiecki
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: LemingAnadyrski »

daraśekp pisze:PS.
Przeróbka z wagonu 1/2 klasa OSE ep. IV
No to zmarnowałeś dobry, istniejący wagon. ;-)
Obrazek

A skoro już jesteśmy przy wagonach produkowanych dla Grecji:
Obrazek
Obrazek

Podobieństwo do znanego 111A baaardzo nieprzypadkowe. :-)
Fot. (od góry): Helmut Uttenthaler, Winfried Hauer, Gbidis/u21619@otenet.gr.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2015, 21:59 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: daraśekp »

No tak, najlepiej swoje ''wynalazki'' prezentować w domowym zaciszu. Wtedy nikt nie zobaczy i nie będzie się czepiał :mrgreen:

Mnie to jednak nie zraża. Dla znawców dalej będzie ''kosmitą'', a dla innych "PKP 1kl" ;)
Dla mnie najważniejsza jest dobra zabawa i zadowolenie z tego co robię.


Proszę o wydzielenie postów o wagonie w oddzielnym temacie. Z pewnością będzie pomocny przy okazji kolejnych przeróbek.

PS.
Przeróbka z wagonu 1/2 klasa OSE ep. IV
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2015, 10:11 przez daraśekp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: LemingAnadyrski »

daraśekp pisze:A co, źle wygląda?
Obrazek
Czy źle? Nie, całkiem całkiem... na zdjęciu z Kalisza wyglądał jak przerabiany z wagonu DR (ze względu na odcień, chociaż akurat on w kontekscie
PKP sprzed 3-4 dekad był całkiem ok). Na powyższym rysunku wygląda natomiast jak produkt fabryki Raba Győr (wyoblone krawędzie ściany czołowej)
w skali 1:98 (24500 mm/ 250 mm). :->
Obrazek
Tylko tych wagonów też chyba u nas nie było.
daraśekp pisze:
oelka pisze:Nie da się ukryć, że w skali 1:1 takiego wagonu nie było.
Nie jest jedynym takim przypadkiem.
Pies w tym, że prezentowany skład zawierał 3 takie przypadki (no, może 2, ale 127A w oznakowaniu 2 kl. nie pojeździł zdaje się długo, a w każdym
razie raczej nie w pociągach lokalnych gdzieś w Wielkopolsce (na co wskazuje Ty5 na czele). Jednakże, gdyby zrobić zamianę - przemalowując
jednego Halberstadta na 1 kl. a z igreka robiąc 2 kl. - współczynnik oderzającej po oczach "kosmiczności" wagonów w tym składzie zmalałby
prawie do 1/4. ;-)
daraśekp pisze:Ważne, że cieszy oko na makiecie ;)
W tak doborowym towarzystwie na modułach jak Halberstädter Mitteleinstiegswagen z trumienką PKP to z pewnością cieszył. ;-) Czekam już tylko
kto pochwali się Ludmiłą BTTB przemalowaną na ST43.Dwie szyby i trzy reflektory z przodu są? Są. Jakiś wentylator na dachu się znajdzie? Ano
jest. Więc podobna jest, ergo nadaje się, a oko by cieszyła że hej!

A bunkier faktycznie fajny. I otwarty bagażnik w autobusie też. :-)
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2015, 02:45 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: daraśekp »

oelka pisze:Nie da się ukryć, że w skali 1:1 takiego wagonu nie było.
Nie jest jedynym takim przypadkiem. Ważne, że cieszy oko na makiecie ;)
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2015, 18:23 przez daraśekp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: oelka »

Nie da się ukryć, że w skali 1:1 takiego wagonu nie było.
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: daraśekp »

A co, źle wygląda?
Obrazek

PS.
Piotr, dzięki za bunkier ;)
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2015, 16:29 przez daraśekp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Kto zrobił oliwkową 1kl. PKP z wagonu Y/B70 ?

Post autor: LemingAnadyrski »

No, koledzy, przyznać się kto był aż tak napalony na posiadanie oliwkowej 1 kl. z oznakowaniem PKP że zrobił ją z wagonu Y/B70? ;-)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2015, 13:37 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości