Nowości / Zapowiedzi 2020

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
Przemo_TT

Re: Nowości / Zapowiedzi 2020

Postautor: Przemo_TT » 26 wrz 2020, 12:50

ArturSchŁ pisze:Uprzejmie informujemy, że po 1-ce i 2-ce, WARS jest już dostępny w dobrych sklepach modelarskich. :mrgreen:
Obrazek
Tillig 16978 - Wagon Jhx, PKP, Ep.III
Rozumiem, że to są wznowienia wagonów wypuszczonych z 8 lat wstecz? Tylko n-r boczny 2 kl jest inny. Ja mam 2kl. nr boczny 20406 ( Tillig 20453). 1 kl. 5108 a restaurant 1033.
I jeszcze jedno pytanie - czy do składu pasował by wagon bagażowy Fhx54?

Awatar użytkownika
piottrw
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Postautor: piottrw » 26 wrz 2020, 12:25

Tak, to epoka 3, tylko podobno nigdy schurzeny nie jeździły w jednolitych składach ale jako wzmocnienie do np eilzugów :)
slawek

Postautor: slawek » 26 wrz 2020, 11:29

poniższy restaurant, tegoroczna dwójka, i wcześniejsza, jeszcze dostępna 1/2 - czy one będą ze sobą pasować?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Has thanked: 40 times
Been thanked: 22 times
Kontaktowanie:

Postautor: ArturSchŁ » 26 wrz 2020, 08:27

Uprzejmie informujemy, że po 1-ce i 2-ce, WARS jest już dostępny w dobrych sklepach modelarskich. :mrgreen:
Obrazek
Tillig 16978 - Wagon Jhx, PKP, Ep.III
Garou

Postautor: Garou » 17 wrz 2020, 07:42

wojtek_ pisze:Nie ma straty...
W H0 Bipa (Bhp) od Rivarossi też jakoś szczególnie szybko nie znika ze sklepów. Owszem, sprzedaje się, ale nie żeby jakoś w tempie huraganowym znikała ze sklepów. Pewnie głównie z uwagi na cenę. Skład 4 członowy kosztuje ok 800zł. Bipa z epoki IVb nadal leży w sklepie modelamania z Gdańska. Pewnie w końcu się sprzeda, ale biorąc pod uwagę odsetek zainteresowanych skalą TT w Polsce w stosunku do zainteresowanych skalą H0 ( w obu przypadkach mam na myśli PKP ), można zakładać, że producenci (tu Arnold) słusznie obawiają się tego, o czym napisał kolega (o stratach) w przypadku wypuszczenia podobnego modelu w TT. Pomijam fakt konieczności modyfikacji w formie w przypadku modelu, który miał by udawać wersję znaną z PKP, a tym samym związane z tym dodatkowe koszty. Tu można nadmienić, że Bipa w H0 (Rivarossi) to model zmodyfikowany tak, by imitował wersje znane z torów PKP. Różniły się one jednak szczegółami od tych znanych z torów innych zarządów (jak np. DR). Samo naniesienie napisów PKP na "wresję DR" może i satysfakcjonowało by wiele osób, ale być może nie wszystkich... to wszystko są czynniki ryzyka.
Awatar użytkownika
wlodar
Been thanked: 4 times

Postautor: wlodar » 16 wrz 2020, 20:58

Czyli temat Bipy od Arnolda można uznać za zamknięty. :evil:
Awatar użytkownika
piottrw
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Postautor: piottrw » 16 wrz 2020, 18:52

Z takiego założenia wyszło ROCO i nie mamy już od nich TT
Awatar użytkownika
wojtek_
Has thanked: 1 time

Postautor: wojtek_ » 16 wrz 2020, 17:17

oelka pisze:
wlodar pisze:Arnold to mógłby w końcu czteroczłonową Bipę w malowaniu PKP IV ep. wypuścić. Formy i linię produkcyjną przecież mają.
Jeszcze ktoś to potem musi kupić. Produkcja do magazynu to realna strata, przy sprzedaży rzędu kilkudziesięciu sztuk na kilkaset wykonanych.

Pewnie - lepiej nic nie robić.
Nie ma straty...
Awatar użytkownika
drlukasz
Been thanked: 18 times
Kontaktowanie:

Postautor: drlukasz » 16 wrz 2020, 17:12

wlodar pisze: Kuehn wypuścił Bohuny,
Tylko dlatego, że zostało mu to zlecone, a i tak spieprzył zamówienie, montując niewłaściwe okna.
agrest12
Has thanked: 1 time

Postautor: agrest12 » 16 wrz 2020, 16:58

oelka pisze:Jeszcze ktoś to potem musi kupić. Produkcja do magazynu to realna strata, przy sprzedaży rzędu kilkudziesięciu sztuk na kilkaset wykonanych.
Dokładnie ktoś to jeszcze musi kupić a przypomnę że cena katalogowa 4 członowej Bipy to 189,90 euro jak podaje vlacky.com chociaż jak byłem w siedzibie Hornby w Margate UK, czteroczłonowa Bipa w malowaniu Coca-Cola to był koszt rzędu 189,99 funtów.
Kilka lat temu jak Arnold wypuścił Bipy 2 oraz 4 członowe zostały wyprzedane po 24,99 euro za podwójny zestaw a 4 członowe za 49,99 euro . Wydaje mi się że szybko do tematu nie wrócą.
W siedzibie Arnolda czyli Hornby, które angielska firma przejęła w 2005 od włoskiej firmy Rivarossi, a ta z kolei kupiła bankruta Arnolda w 1995r., niestety nikt nie chciał rozmawiać na temat jakichkolwiek przemalowanek Bipy, Adolfa czy nawet sprzedaży części zamiennych.
Dodam jeszcze że w UK nie istnieje żadna produkcja Hornby konsolidująca pod sobą marki takie jak wymieniony Arnold, Rivarossi, Lima, Electrotren. Cała produkcja odbywa się w fabrykach w Chinach, Wietnamie i Indiach.
Zrobiłem dosyć obszerną fotorelację z pobytu w Margate, ale to już temat na inną okazję.
ArturoW

Postautor: ArturoW » 16 wrz 2020, 12:01

dzięki za info, zamówiłem Arnolda HN9507 do konwersji
Awatar użytkownika
wlodar
Been thanked: 4 times

Postautor: wlodar » 16 wrz 2020, 11:02

Odnośnie Bipy:
Ja nie mówię o tworzeniu modelu od podstaw z zachowaniem wszelkich niuansów wersji polskiej (układ wywietrzników, detale na wózkach itd.). Ja mówię o zwykłej przemalowance, jak to było z Bohunami Kuehna, czy Bipą Tilliga.
Przecież wersja niemiecka z opływowymi czołami jest wystarczająco podobna do polskiej, a tych chyba jeździło jakieś 70% całego ilostanu Bip na PKP. Płaskie czoła pojawiły się dopiero w ostatniej dostawie. Wystarczy wziąć wersję DR, dać człony końcowe bez kabiny sterowniczej, pomalować na zielono z szarym dachem (nie wiem, czy DR-owski zielony był dokładnie taki sam jak PKP-owski, ale nie przesadzajmy). Tillig wypuścił Bipę w PKP w dwóch malowaniach, Kuehn wypuścił Bohuny, dlaczego Arnold by nie mógł?
W ogóle nie rozumiem Arnolda. Zaprojektowali nienajprostszy model, ponieśli koszty na dokumentację, projekt, formy, cala linię technologiczną, po czym raz dwa z katalogów zniknął poza chyba jedną wersją kolorystyczną. Może mogliby chociaż dogadać się z którymś z naszych specjalistów (np. EKA) i wypuścić krótką serię bez oznaczeń (dla nich mniej roboty), nasi by nanieśli tampodruk.

ArtuoW:
Bohun to zupełnie inny typ wagonu, mimo że piętrowy, a Tillig to konstrukcja BTTB z 1972 roku z małym liftingiem w postaci kinematyki i zlikwidowanego skrętopyska. Ma zaburzone proporcje i trudno brać to w ogóle pod uwagę. Z resztą Bipa w tej wersji już była.
Awatar użytkownika
Robcio1910

Postautor: Robcio1910 » 16 wrz 2020, 09:48

zibi33 pisze:Podobają mi się te wagoniki, gdyby ktoś zamawiał to niech się zgłosi, może by wziął i dla mnie :D
Piotrek w swoim sklepie ma ofertę Arnolda ...
https://www.makieciarz.pl/arnold-cat-3030.html
ArturoW

Postautor: ArturoW » 16 wrz 2020, 00:59

a może byłby jakiś chętny do zrobienia manufaktury Bipy IV / V ep
w skali TT? - taki odpowiednik Rivarossi HRS42227 lub HRS4215 (skala H0)

A tak w ogóle, jest co konwertować, czy trzeba całość od początku rzeźbić?
bo te żółto niebieskie Bipy chyba się nie nadają...

Bohuny pewnie też - nie mają wózków Jacobsa
bo Bohuny BDmu chyba w realu tylko żółto-niebieskie były?
chyba że ktoś widział malowanie oliwkowe...

no chyba że, dało by się konwersje z Arnolda HN9507 zrobić...
ten dach poprostować itd.
pytanie tylko, czy Arnoldy maja właściwe wymiary?
bo wydaje mi się, że Tiligowe Bipy żółto-niebieskie za grube są...
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Postautor: oelka » 15 wrz 2020, 23:27

wlodar pisze:Arnold to mógłby w końcu czteroczłonową Bipę w malowaniu PKP IV ep. wypuścić. Formy i linię produkcyjną przecież mają.
Jeszcze ktoś to potem musi kupić. Produkcja do magazynu to realna strata, przy sprzedaży rzędu kilkudziesięciu sztuk na kilkaset wykonanych.

Wróć do „Tabor”