Węglarka 3W/4W

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 208
Rejestracja: 23 gru 2019, 11:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Tomasz »

Brawo!!!
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Ciora »

Ręce same składają się do oklasków. Proponuję zmianę imienia na eu-GENIUSZ :mrgreen:
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: ArturSchŁ »

Pięknie, jeszcze jakieś ładunki ....
:mrgreen:
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: solar »

Niesamowita praca!!! :)
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: zibi33 »

Piękna - gratulacje, mam nadzieje ze moje będą równie piękne.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Prototypowe egzemplarze węglarek 3W i 4W już pomalowałem i wykończyłem. :D
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć węglarki 4W. Więcej zdjęć na http://www.modelarstwott.pl/2020/02/weg ... galeria-1/

Obrazek Obrazek Obrazek
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: gemol »

Jak najbardziej nadaje się do lutowania. W tym przypadku najwygodniej pastą lutowniczą.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: zibi33 »

Jako że jeszcze nie miałem okazji lutować lutownicą typu HotAir elementów wagoników czy semaforów, zawsze robiłem to tradycyjną lutownicą. Tu mam więc pytanie do was panowie i panie czy miał ktoś okazję lutować w ten sposób, czy jest to możliwe czy raczej taka metoda się do tego nie nadaje ?
Pytam bo stałem się szczęśliwym posiadaczem stacji lutowniczej właśnie z HotAir :D
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Informacje z linii fronu:
Wczoraj odebrałem sprzęgi i KKS-y zamówione do waszych zestawów. Odebrałem też zestawy kołowe, ale okazały się za małe (8,0mm zamiast 8,3mm), więc jeszcze zejdzie przynajmniej tydzień na reklamację. :?

Jest więc czas, żebyście zaopatrzyli się w odpowiednie narzędzia i materiały, jeśli jeszcze ich nie macie. :>
Oprócz penset, pilniczków i innych drobnych narzędzi potrzebne będą:
:arrow: Zaginarka - znacznie ułatwi złożenie modelu. W przypadku węglarki 3W/4W wystarczy najprostszy model zaginarki o długości linii gięcia minimum 70mm. Od biedy wystarczą dwie stalowe blachy ściskane w imadełku. Chodzi tylko o to, żeby nie zwichrować dłuższych elementów w trakcie ich zaginania wzdłuż podtrawień.
:arrow: Lutownica - do zlutowania modelu potrzebna będzie lutownica kolbowa z precyzyjnym grotem. Wymagany zakres temperatury grotu to 300-380 stopni. Regulacja może być zgrubna, żaden kosmos nie jest potrzebny. Moc gwarantująca komfortową pracę to 40W lub więcej. Do lutowania potrzebne będą także: spoiwo (tzw. "cyna") oraz dobry topnik. Jako spoiwo można użyć popularny drut lutowniczy Sn-Pb o średnicy <=1mm lub kulki lutownicze. Jako topnik zdecydowanie polecam tzw. "kwas" lub "wodę lutowniczą". Są to aktywne topniki na bazie chlorku cynku. Zwykła kalafonia nie zapewnia takiej zwilżalności blachy cyną jak w.w. topniki.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Jestem na etapie zamawiania kalek do wagonów.
Zasadniczo oznaczenia będą z epoki IVa. Planuję 12 różnych numerów UIC. Docelowo każdy z Was dostanie trochę inny ich zestaw, żeby zwiększyć unikalność powstałych modeli. ;)
Niektóre zestawy będę miały też dodatkowe numery z epoki IIIc, odpowiadające trzem zachowanym wagonom muzealnym (KSK Wrocław, Chabówka). Osoby szczególnie zainteresowane tymi oznaczeniami proszę o kontakt na PW, żebym wiedział, jak potem rozdzielać zestawy kalek.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Jeśli ktoś jeszcze reflektuje na zestaw do montażu węglarki 3W lub 4W, to dziś jest ostatni dzwonek. ;)
Znam też już wstępną wycenę zestawów. Pełny zestaw (zawierający koła, toczone zderzaki, KKSy ze sprzęgami oraz kalki) będzie najprawdopodobniej kosztował:
3W - 135 PLN,
4W - 130 PLN.
Ostateczna cena może odbiegać +/- parę PLN od podanej.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: Borczy »

Tadziu, wygląda świetnie, jak zawsze genialne lutowanie i detale, które uwielbiasz ;) . Chętnie nabędę drogą kupna zestaw 3W i już piszę pw.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Dziś zlutowałem prototyp węglarki 4W, czyli wersji bez hamulca.
Trzeba pamiętać, że w latach 60-tych i 70-tych duża liczba węglarek tego typu została przebudowana. W ramach modernizacji dostawały m.in. hamulec zespolony.

Poniżej zdjęcia modelu 4W:
Obrazek Obrazek
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: zibi33 »

To ja zamawiam jeden komplecik 3W jeśli można :D
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Węglarka 3W/4W

Post autor: T_Domagalski »

Aktualnie mam na zbyciu po jednym zestawie prototypowych blach na 3W (jak na zdjęciach, z hamulcem) i 4W (bez hamulca). Wrzucę ofertę do "Giełdy", żeby nie zaśmiecać tego wątku.

Chętnych na więcej sztuk proszę o PW z informacją, ile i których wagonów chcieliby zamówić (3W, 4W). Cena samych blach to ok. 90-95 PLN. Kwestia zderzaków, kalek i innych elementów jest w trakcie ustaleń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości