Wagon Gbs / Ostbahn

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
AK
Posty: 347
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: AK »

Najprościej kupić jako część zamienną do wagonu/loka.
Ja kupowałem u Petra puffer nr katalogowy 303080 od V100 TILLIGa (nr kat.02580) i wychodziło w 2012 roku 2 PLN od sztuki.
Do tego wagonu raczej się nie nadają bo mają cienkie płaskie bolce do wtyku w pudło ale o ile wiem z okrągłym grubym też są produkowane jako część zamienna.
Ja bolec odłamuję przed montażem i daję prostokątną płytkę jako podstawę.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: T_Domagalski »

daromaro pisze:Czy ma ktos rysunki z wymiarami zderzakow? Chetnie bym zrobil je w 3D.
Chyba najlepiej ściągnąć wymiary z innego modelu TT. Wtedy nie będą odstawały wizualnie pomimo różnych przeskalowań.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: Wojtek_Kraków »

daromaro pisze:Czy ma ktos rysunki z wymiarami zderzakow? Chetnie bym zrobil je w 3D.
Tu masz rusynek.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... yZOW6q5hnr
Albo tu i to z wymiarami.
https://slideplayer.pl/slide/2590787/9/ ... rowych.jpg
Do narysowania w 5 minut
daromaro
Posty: 14
Rejestracja: 17 lis 2014, 12:07
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: daromaro »

Czy ma ktos rysunki z wymiarami zderzakow? Chetnie bym zrobil je w 3D.
daromaro
Posty: 14
Rejestracja: 17 lis 2014, 12:07
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: daromaro »

Dziekuje za odpowiedz w sprawie kol i zwrocenie uwagi na odleglosci osi i otwory pod zderzakowe.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: T_Domagalski »

daromaro pisze:Kupilem bo chcialem miec na wprawke do lutowania blaszek. Coz... Postanowilem go jednak zrobic. I tu mam pytanie. Poniewaz 'zestaw' zawiera tylko gole blaszki jakie powinny byc kola?
Jak już wspomniał brovarek - w oryginale są 1000mm, więc w TT powinny być 8,3mm. Ale sama średnica kół to nie wszystko. Przed polutowaniem modelu sprawdź, czy osie kół TT będą pasowały długością i średnicą do podwozia. Zestawy kołowe TT są przeskalowane i wymagają więcej miejsca miedzy ostojnicami... Druga sprawa to zderzaki. Rozumiem, że w zestawie ich nie ma. Z twojego zdjęcia widać, że otwory na czołownicach pod zderzaki są podejrzanie małe (czyżby efekt skalowania z H0?). Więc będziesz musiał albo znaleźć takie z trzpieniem ~1mm, albo rozwiercić otwory do typowej średnicy 1,5mm. Po tym wszystkim dopasowanie jakiegoś KKS będzie pestką... :roll:

Generalnie, ten model Ostbahn'a jest relatywnie trudny do złożenia. Wszystkie elementy są wytrawione osobno, nie mają żadnych "języczków", zaczepów ani wpustów, które by ułatwiały poprawne ustawienie ich względem siebie. Widziałem go na żywo i podejrzewam, ze nawet ja sam miałbym problemy z idealnym złożeniem tego modelu, a co dopiero ktoś początkujący... :/

Pod tym względem zgadzam się z Konradem, że takie modele (trudne, niekompletne i nawet bez instrukcji) psują rynek. Może 20 lat temu, gdy wszyscy dopiero uczyli się zasad projektowania modeli trawionych, byłby OK. Ale nie dzisiaj. Sama dostępność w sklepach i alledrogo to jeszcze nie wszystko...
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: Ranger »

Kolego Mae. Problem u nas polega na tym, ze nie wstawiamy w komis towaru do jakiegoś sklepu. Nie sprzedajemy tez do żadnych sklepów naszego towaru z jednej prostej przyczyny. Nie stać nas na to aby sklep zabierał większość i tak marnego przychodu. Przerabialiśmy już to z Modelmania.

Z drugiej strony nie trzymamy drogiego towaru na stanie. Jest go taka mnogość, ze masz na stanie zamrożone tysiące złotych.

W związku z tym mechanizm zamawiania polega na zapytaniu o dostępność.
Większość modeli jest dostępna na zamówienie.

Już zupełnie na koniec. Wyprodukowanie zestawu to nie tylko jego przeskalowanie. Trzeba opracować instrukcję, zrobić oznaczenia itd.
Kiedy olewasz większość tych aspektów wychodzi jak wyżej. Zresztą opisałem, ze przeskalowanie to tez nie jest już gotowy produkt.
Zaleta dostępności od ręki jest chyba jedyną zaleta.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: brovarek »

Nie składałem tego zestawu, ale na 99% koła 8,3mm obustronnie izolowane oraz sprzęgi Peho ze sprężynką, ja kupuję je u Petra.
Napisz do Mikołaja, może już poskładał tego Gbs'a
Kolego Mae, oczywiście nie odnoszę się bezpośrednio do Twoich problemów z kontaktem do Fred'a, natomiast jeszcze nigdy mi się taki problem nie zdarzył, Napisz do Niego lub zadzwoń (numer mogę Ci podać na priv'a).
Co z tego, że zestaw możesz kupić jeżeli jest niekompletny i bez instrukcji.
Mam jeden zestaw od Ostbahna i leży, nawet nie zamierzam go ruszać ze względu na niedopasowania których usuwanie zabiera zbyt dużo czasu. Koledzy mają inne zestawy i poza SP32 wydają się być bardzo trudne do złożenia w akceptowalnej finalnej jakości, czyli nie na pierwszy raz.
mae
Posty: 196
Rejestracja: 12 mar 2018, 18:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: mae »

Ostbahn ma jedną zasadniczą zaletę - jego produkty da się kupić. Są dostępne i w modelmanii i na allegro, można też kupić bezpośrednio. Od Freda jeszcze nic nie udało mi się kupić, kontakt zawsze się urywa. Natomiast strona eaos.pl to chaos, nie wiadomo co z oferty da się kupić i za ile. Jako konsument wolałbym mieć normalny sklep internetowy, gdzie widzę co dostaję za ile i z jakim terminem dostawy, to dość dziwne, że w przypadku modelarstwa kolejowego nie da się ciekawych rzeczy po ludzku nabyć.
daromaro
Posty: 14
Rejestracja: 17 lis 2014, 12:07
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: daromaro »

Kupilem bo chcialem miec na wprawke do lutowania blaszek. Coz... Postanowilem go jednak zrobic. I tu mam pytanie. Poniewaz 'zestaw' zawiera tylko gole blaszki jakie powinny byc kola? Chodzi mi o srednice kol. Beda tez sprzegi Pecho. Znacie jakies konkretne, ktore by tu sie naddawaly?
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: Ranger »

Z doświadczenia wiem, ze to się nie składa wtedy. Musiałem zawsze włożyć mase pracy w poprawki i testy aby po przeskalowaniu się to dało zmontować.
W przypadku Ostbahn kompletna zlewka. Mam już dość tego jego podejścia bo to psuje rynek i opinie o zestawach do montażu. Również naszych.
Taki kupujący jak się zniechęci to już nic takiego więcej nie kupi. U nas też.

Ponad to popychany chęcią zarobku dubluje nasze modele.
Była kiedyś taka dżentelmeńska umowa, że nie będzie robił modeli FPL a jego zestawy wypływają ciągle na rynek.
Uwielbiam jak ktoś tak robi.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: T_Domagalski »

Szczególnie, ze ten od Freda jest na pewno do TT.
Produkt Ostbahn'a to podobno tylko przeskalowany do TT projekt z H0. :?
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: JarUs »

Ranger pisze:Może lepiej kup tego GBS od Freda.
Nie może, tylko na pewno lepiej kupić od Freda.
ps. Ostbahn tylko lepiej się reklamuje ;)
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: Ranger »

Może lepiej kup tego GBS od Freda.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Wagon Gbs / Ostbahn

Post autor: Domiss »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Towarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości