ST43 od MTB

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: JarUs »

Scio pisze: 26 kwie 2023, 20:05 To oświetlenie kabiny da się jakoś ściemnić?
W realu to jest tak:
- jak lokomotywa jedzie, to ma zgaszone oświetlenie kabiny (tak jak w aucie)
- jak lokomotywa stoi i maszynista np. wypełnia raporty, to ma zapalone oświetlenie kabiny.
Pytanie brzmi: po co chcesz przyciemniać ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: Scio »

Tak to wygląda. Myślę, że najprościej będzie częściowo przysłonić ten otworek z diodą. Żadnych obcych przebić do kabiny nie zauważyłem. Plastik też nie prześwieca.
Załączniki
20230427_175939.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: Ranger »

MonsterSale pisze: 27 kwie 2023, 10:26 Nie wiem, jaki masz dekoder, ale powinno się dać zmniejszyć napięcie na wyjściu konkretnej funkcji odpowiadającej za światło poprzez zmiany CV
Tyle, że zmiana CV do zadowalającego poziomu spowoduje miganie diodek.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: MonsterSale »

Nie wiem, jaki masz dekoder, ale powinno się dać zmniejszyć napięcie na wyjściu konkretnej funkcji odpowiadającej za światło poprzez zmiany CV
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: ArturSchŁ »

Pytanie brzmi:
- czy kabina jest oświetlona fałszywym światłem od reflektorów ,
- czy jest to dodatkowe dedykowane oświetlenie tylko kabiny (inny niż F0/*),

W pierwszym przypadku można, jak napisał Ranger pomalować czarnym by światło nie wpadało do kabiny, albo przesłonić np folią aluminiową.
W drugim przypadku zwiększenie rezystora (dwukrotnie) powinno poprawić sytuację.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: Ranger »

Scio pisze: 26 kwie 2023, 20:05 To oświetlenie kabiny da się jakoś ściemnić?
Albo rezystor albo zamalować 2/3 diody czarną farbą olejną.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: Scio »

To oświetlenie kabiny da się jakoś ściemnić?
Załączniki
20230426_185622.jpg
AreK00
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2021, 17:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

ST43 od MTB

Post autor: AreK00 »

Dziękuję za odzew i pomoc z Waszej strony. Przy okazji człowiek czegoś nowego się dowiaduje oprócz tego co już zdążył przeczytać w tym wątku. Czekam na odzew sklepu i wtedy zobaczymy co dalej. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: wlodar »

MonsterSale pisze: 25 kwie 2022, 20:24 Ciekawe, co piszecie: u mnie środkowa oś każdego wózka ma wyraźnie większy luz między plastkowymi miejscami osadzenia osi i ona się normalnie przesuwa pozwalając na dopasowanie do krzywizny torów. Nic nie wypada na zwrotnicach bettungs (innych jeszcze nie mam).
Być może MTB uczy się na bieżąco i delikatnie modyfikuje konstrukcję w kolejnych seriach. W moim egzemplarzu wszystkie osie siedziały dość ciasno w wózku i środkowa oś praktycznie nie wychylała się na boki. Po poprawce jeździe zupełnie dobrze.
Mój egzemplarz pochodzi z bodajże drugiej serii (IV ep., bez groszków i żółtych czół).
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: MonsterSale »

wlodar pisze: 25 kwie 2022, 18:24 Oczywiście, oba wózki powinny mieć napęd i wszystkie sześć osi.
Dzięki za cenny tip, bo człowiek się uczy cały czas.
wlodar pisze: 25 kwie 2022, 18:24 Pewnie spadł / ułamał się jeden z kardanów. Bez rozebrania trudno powiedzieć.
Bingo. Zdjąłem pokrywę, rozpiąłem paski taśmy ze ścieżkami i odsłoniło się połączenie między wózkiem a silnikiem (patyczek, który robi za wał kardana) i faktycznie wypadł. Na szczęście jest tu na tyle dużo luzu, że da się to wsadzić bez demontażu wózka. Teraz śmiga.
wlodar pisze: 25 kwie 2022, 18:24 U mnie po zrobieniu luzów na środkowej osi (by wzajemne ustawienie kół dopasowywało się do krzywizny toru) nie ma zastrzeżeń do jazdy.
Ciekawe, co piszecie: u mnie środkowa oś każdego wózka ma wyraźnie większy luz między plastkowymi miejscami osadzenia osi i ona się normalnie przesuwa pozwalając na dopasowanie do krzywizny torów. Nic nie wypada na zwrotnicach bettungs (innych jeszcze nie mam).
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: MonsterSale »

Nic mi nie upadło. Obchodzę się z tym jak z jajem a ona od założenia dekodera praktycznie leżała w pudełku.
To nowy model z tego roku.

Czy mam rozebrać wózek od dołu czy masz na mysli napęd gdzieś tuż przy silniku?
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: wlodar »

Oczywiście, oba wózki powinny mieć napęd i wszystkie sześć osi. Pewnie spadł / ułamał się jeden z kardanów. Bez rozebrania trudno powiedzieć. U mnie po zrobieniu luzów na środkowej osi (by wzajemne ustawienie kół dopasowywało się do krzywizny toru) nie ma zastrzeżeń do jazdy.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: MonsterSale »

W moim egzemplarzu tylko jeden wózek ma napęd - drugi stoi niezależnie od kierunku jazdy. Zakładam, że oba wózki powinny mieć przełożenie napędu, prawda?
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: MonsterSale »

A czy ktoś z kolei miał z nią problem, że się ślizga na torach? Leżała sobie ze 2 tygodnie w pudełku, wyciągnąłem, żeby sprawdzić, jak się bedzie zachowywać na łukach, a ona staje dęba na prostych torach... I widzę, że się koła ślizgają
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ST43 od MTB

Post autor: wlodar »

Ja w swojej miałem problemy problemy na rozjazdach i łukach, pomogło dość konkretne podpiłowanie (wyżłobienie) wózków na wysokości środkowej osi (tak by oś mogła się swobodnie przesuwać lewo - prawo przy wchodzeniu w łuk). Jak ręką odjął, z tym że oczywiście traci się przez to gwarancję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spalinowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości