BR52, Ty2, Tillig

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Ołgierd
Posty: 575
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:31
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśna
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Ołgierd »

149 - ostatni czynny parowóz w Bydgoszczy. Dziś wygląda całkiem inaczej. Gnije biedak na małej obrotnicy :cry:
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: cichonęk »

Przeglądając w wolnych chwilach książkę B. Pokropińskiego "Parowozy normalnotorowe produkcji polskiej" natrafiłem na takie zdjęcie:
Obrazek
dotyczące co prawda Ty42 ale chyba jego bohater jest jednoznacznie rozpoznawalny. Skoro zbudowany już w powojennej Polsce (co prawda jeszcze z pozostawionych przez Niemców części) Ty42 tak wyglądał, to "oryginalny" niemiecki Ty2 również musiał bardzo podobnie wyglądać w tamtym okresie. Oczywiście widoczny jest brak dzwonu parowego, a zamiast niego gwizdawka. Prawdopodobnie również blacha poddymniczna szybko zaczęła się pojawiać w poszczególnych egzemplarzach (względy praktyczne), ale oświetlenie... wg publikacji technicznych przetrwało do połowy lat 60-tych, bardzo trudno ustalić też bez konkretnej fotografii sposób zasilania w wodę kotła (konfiguracja inżektorów). Tak więc gdyby nie feralne tabliczki ostrzegające o obecności sieci trakcyjnej, które z uporem godnym wyższej sprawy Tillig umieszcza na swoich wyrobach i ewentualnie data naprawy średniej, to łącząc naszego bohatera z setem pięciu węglarek + (szary) Bremen od EKA uzyskujemy całkiem ciekawy i być może realny (jak na warunki wielkoseryjnej TT) skład PKP - pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 29 gru 2011, 08:16 przez cichonęk, łącznie zmieniany 3 razy.
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: cichonęk »

Dziękuję Kolegom za podpowiedzi. Wczoraj i "rozepchnąłem" i "podważyłem" - budka gładko zsunęła się z imitacji skrzyni ogniowej, sprężynkę założyłem i jest fertig - pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Marcin »

Lub rozepchnąć ją od środka na boki np małym wkrętakiem, wtedy wyskoczą zatrzaski na bokach szkrzyni ogniowej.
JANTARSA
Posty: 212
Rejestracja: 27 kwie 2006, 19:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: JANTARSA »

cichonęk pisze:Witam, czy ktoś zdejmował budkę w BR52/Ty2? Zsunęła się w moim modelu sprężynka (cz. 6 na serwisówce dotyczącej parowozu) łącząca stopnie wejściowe do budki (cz. 7 i 8 ) i chyba bez demontażu budki trudno będzie ją ponownie założyć, a nie chciałbym nic na siłę tylko sposobem ...- pozdrawiam
Witaj,
wczoraj zdjąłem budę - od strony tendra musisz lekko ją podważyć z obu stron i wtedy ładnie schodzi do góry.
Pozdrawiam
Artur
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 13:17 przez JANTARSA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sudovia
Posty: 333
Rejestracja: 11 lip 2008, 21:28
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Sudovia »

Może się mylę, a może nie, ale wykaz części i ich numery katalogowe są chyba pomieszane. :mrgreen:
Przykład pierwszy z rzędu:
Bufory mają na zdjęciu cyfry 50 i 51 ,a w tabeli 45 i 46. :lol:
Idąc dalej ,silnik to nie silnik, płytka w tendrze to nie płytka itd. :lol: :lol:
A właśnie, gdzie jest tender i budka maszynisty w serwisówce :shock: :/ :lol:
Ostatnio zmieniony 22 gru 2011, 07:02 przez Sudovia, łącznie zmieniany 1 raz.
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: cichonęk »

Witam, czy ktoś zdejmował budkę w BR52/Ty2? Zsunęła się w moim modelu sprężynka (cz. 6 na serwisówce dotyczącej parowozu) łącząca stopnie wejściowe do budki (cz. 7 i 8 ) i chyba bez demontażu budki trudno będzie ją ponownie założyć, a nie chciałbym nic na siłę tylko sposobem ...- pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 21 gru 2011, 15:35 przez cichonęk, łącznie zmieniany 1 raz.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: kolmod »

...co racja to racja, ja jednak na samym początku do momentu gdy padło hasło "przemalowanka OBB" miałem jednak cichą nadzieję, że będzie taka jak sugerował rysunek pierwotny:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 gru 2011, 06:24 przez kolmod, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
nikos68
Posty: 141
Rejestracja: 06 cze 2008, 00:03
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: nikos68 »

Od począdku było wiadomo że będzie to przemalowana OBB AMC informowało nawet o tym, więc niczego innego nie należało się raczej spodziewać
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Jerzyr »

Na zdjęciach "modelu" mnie jeszcze rzażą czarne zbiorniki powietrza pod kotłem.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: kolmod »

...szczerze mówiąc czy "Y" czy "y"... nawet to "X" zamiast "K" - to wszystko jest mniej zauważalne niż to :/ :
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 gru 2011, 10:06 przez kolmod, łącznie zmieniany 2 razy.
slawek
Posty: 502
Rejestracja: 14 lut 2009, 19:24
Lokalizacja: Krzyż Wlkp. - Poznań
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: slawek »

Na chwilę obecną nie miałem czasu porównać efektu finalnego z pierwotnym projektem, ale z chęcią ten projekt udostępnię zainteresowanym.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2011, 14:17 przez slawek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: ArturSchŁ »

sTTaszek pisze:Papierowej co prawda nie ma, ale jest dostępny PDF
Staszku, dzięki ! Dodałem :)

A tak swoją drogą, WSZYSTKIE pudełka przechodzą przez AMC, mają PL ulotkę ...i nie włożą.
:evil:
Ostatnio zmieniony 18 gru 2011, 14:44 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: krzysztof »

ArturSchŁ pisze:To chyba usterka na tamponodruku, bo z drugiej strony jest K.
Dzięki temu mamy 'kancer'=unikat !!
dopiero teraz miałem czas przyjrzeć sie swojej i na to wygląda że to Ty masz unikat :( bo u mnie z obu stron jest wyraźnie "Krzyż" :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 18 gru 2011, 09:09 przez krzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sTTaszek
Posty: 290
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:01
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: sTTaszek »

drlukasz pisze:O ile wiem, to dokumentację do "Ty2 by Tillig" robił Krzysztof Koj, więc o jej zgodność z rzeczywistością byłbym spokojny. Natomiast to na ile różni się dokumentacja od produktu finalnego jest li tylko słodką tajemnicą Tilliga (różni się znacząco z całą pewnością). Zaczynając od pozostawionego dzwonu (!) w połączeniu z tabliczkami ostrzegającymi o napięciu w sieci... Lista błędów na życzenie.
Pomijając inne sprawy, na projekcie K. Koja jest wielka litera Y oraz tabliczki ostrzegające o napięciu w sieci, typ orła (ktoś miał zastrzeżenia) nie jestem pewien, ale chyba też jest zgodny z projektem (kopia projektu którą widziałem jest słabej rozdzielczości).

Przy okazji informacja
ArturSchł pisze:Brak ulotki PL.
Papierowej co prawda nie ma, ale jest dostępny PDF

Staszek
Ostatnio zmieniony 18 gru 2011, 09:10 przez sTTaszek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Parowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość