BR94.5, Kuehn-modell

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: kbosak »

Od siebie dodam, że ten model ma bardziej filigranowe lecz wytrzymałe (dobry plastik lub drucik) orurowanie i wygląda lepiej w realu niż na zdjęciu. Pod tym względem niecoi lepsza od P8 tilliga, BR52 Reko czy nawet BR65 gutzolda.
Przeciętnei wykonany węgiel (tu liderem jest BR83 piko z jakiś naklejonym antracytem, niestety gruboziarnistym bo kawałki wielkości łopaty).

Największa wada: mimo że jeździ płynnie, chałasuje napęd na wstecznym. Niby taki fajny manewrowy, a dźwiękowo fatalnie. I brak czerwonych świateł jak i kombinacji manewrowej.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: MonsterSale »

Nie tyle chodziło mi o jakość dźwięku co bardziej dobór dźwięków oraz ich zaprogramowanie. Np w momencie hamowania większość odgłosów znika i po chwili słychać dopiero krótki pisk. W BR65 nie ma tej sztuczności.

A trybiki po prostu słychać znacznie wyraźniej niż w większości innych moich lokomotyw.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: ArturSchŁ »

MonsterSale pisze: 30 kwie 2021, 13:02... tyle dźwięk nadal bezsprzecznie najlepszy w BR65 Gützolda.
IMHO: Dźwięk jest zależny od użytego dekodera i oczywiście głośnika (oraz jego sposobu zainstalowania). Wsad dźwiękowy też się bardzo liczy.
Sam werk lokomotywy nie ma tu kompletnie wpływu na doznania dźwiękowe, chyba że ...zagłusza dźwięki z głośniczka.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: MonsterSale »

Obrazek

Od dziś mam ją i ja - wersja z elriwy z dźwiękiem. O ile pod kątem wyglądu jest to jedna z lepszych lokomotyw, zwłaszcza pod kątem realizmu i szczegółów, o tyle dźwięk nadal bezsprzecznie najlepszy w BR65 Gützolda. No i dość głośno słychać trybiki napędu.

Niemniej cieszy oko.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: ArturSchŁ »

Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: wlodar »

Dodam jeszcze, że na youtube można znaleźć sporo filmików z tą lokomotywą.
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: piottrw »

Dzięki
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: wlodar »

Ja też nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z wchodzeniem w łuki. Bardzo fajny tendrzak.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: gemol »

Na łukach nie zwalnia.
wlodar pisze: 10 lut 2021, 12:54 Świetna baza do przeróbki na TKw2. Nasze w większości (chyba w większości) miały okrągły dach
Sądzę, że jednak w większości zachowana była nadbudówka, co i tak przy ilości posiadanych egzemplarzy przez PKP nie ma znaczenia, gdyż znajdzie się kilka numerów odpowiadających niemal w pełni modelowi Kuehna. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre egzemplarze nie miały drugiego zbieralnika, a zatem układ zaworów i orurowania był ciut inny niż w modelu.
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: piottrw »

A jak jazda po łukach ?
Taka BR95 tilliga potrafi na 310 mm zastanowić się na małej prędkości przejadę czy nie ? A efekt jest taki że z jednego kierunku przejedzie ale z drugiego już ewidentnie zwalnia
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: wlodar »

A cóż mogę napisać? Zdjęcia są już w tym wątku, suwmiarką lokomotywy nie sprawdzałem (z resztą nie mam jej planów), ale zakładam że zwymiarowana jest prawidłowo. Jeździ płynnie, cicho, bez problemu wpisuje się w łuki, reflektory ładnie świecą, nie ma problemów z kinematyką sprzęgów. W kabinie jest pusto, więc można sobie wkleić figurkę maszynisty (albo wsadzić głośnik). Detale sprawiają wrażenie bardzo filigranowych, ażurowe szprychy w kołach, delikatne wiązary, przestrzenne orurowanie kotła, zbiorniki na wodę chyba są z metalu. Nie sprawdzałem maksymalnego uciągu, ale lokomotywa jest dość ciężka, więc myślę że nie powinno być z tym problemów. Świetna baza do przeróbki na TKw2. Nasze w większości (chyba w większości) miały okrągły dach, ale taka TKw2-63 na zdjęciu wygląda niemal identycznie jak ta czechosłowacka, więc jak ktoś nie jest jakimś skrajnym purystą, to może ograniczyć się do zmiany reflektorów, zastąpienia czechosłowackich oznaczeń polskimi, pomalowania podwozia na czarno, a bandaży kół na biało i spokojnie może cieszyć się posiadaniem TKw2.
Reasumując, lokomotywa moim zdaniem warta swojej ceny (w przeciwieństwie do podbijarki Fischera), więc jeśli ktoś szuka parowej manewrówki, bo ma na przykład w domu model stacji Tarnowskie Góry (od semafora do semafora) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: to niech się nawet nie zastanawia. :D Ja jestem w pełni zadowolony z zakupu.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: ArturSchŁ »

wlodar pisze: 09 lut 2021, 21:08Dziś do mnie dotarł mój egzemplarz BR94.5 .... Lokomotywa zdecydowanie warta polecenia.
Poprosimy o recenzję ...
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: wlodar »

Dziś do mnie dotarł mój egzemplarz BR94.5 (ze sklepu pana Petra Kresty) wersja CSD, coby łatwiej było przerobić na TKw-2. Piękny model, pięknie jeździ, cena bez szaleństw. Lokomotywa zdecydowanie warta polecenia.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: ArturSchŁ »

gemol pisze:Przy modelu SN51 nie udało się zebrać 50 zamówień, a takie było minimum.
Swego czasu Kilkujadek zorganizował dla FTT, przeróbkę serii Gagarinów Tilliga na "z wiadrami".
Czy może by się znalazł wykonawca krótkiej serii kilkunastu egzemplarzy, przeróbki dla FTT - wszystko zależy od możliwości czasowych....
Awatar użytkownika
aviaTTor
Posty: 655
Rejestracja: 06 kwie 2008, 16:24
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Re: BR94.5, Kuehn-modell

Post autor: aviaTTor »

Wielka szkoda tego SN51 :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Parowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości