Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: wicy »

zibi33 pisze: 17 kwie 2022, 23:24 Tylko sam dekoder nie może mieć więcej niż 2,5 mm grubości, jest taki dostępny na rynku ?,
Zimo MX615 (8,2 x 5,7 x 2 mm)
-----------------------
Pozdrawiam, Witek
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: zibi33 »

Płytkę udało się bezproblemowo wylutować, można się pokusić o zamontowanie dekodera o wymiarach 10 mm x 15 mm lub pominąć ten krok i zostawić w analogu. Tylko sam dekoder nie może mieć więcej niż 2,5 mm grubości, jest taki dostępny na rynku ?, nie musi mieć wyszukanych funkcji, tylko te podstawowe ( Przód - Tył światła, silnik) to by wystarczyło, no chyba że jeszcze możliwość jazdy w analogu jak w oryginale ?

A co do wymontowanej płytki, to niestety jest zwarcie na wejściu zasilania płytki, jutro wstawię rozpiskę z wyjściami i opisem może kiedyś się przyda, co do samych elementów to niestety nie do odczytania i chyba nie ma sensu się bawić w zgadywanie.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: Wojtek_Kraków »

T_Domagalski pisze: 17 kwie 2022, 18:08
Wojtek_Kraków pisze: 17 kwie 2022, 09:58Swoją drogą zastanawiam się czemu tak mocno ta płytka została skomplikowana.
Jakie dodatkowe funkcje miała lokomotywa dzięki temu prockowi?
BR89/TKh1 jest tylko w wersji DCC. Ten procek to po prostu dekoder DCC. Spalony element wygląda trochę jak jakiś tranzystor mocy. Jeśli on się usmażył, to pewnie też wyjście ze scalaka jest uwalone... :(
Dzięki za wyjaśnienie!
gonzoTTom
Posty: 308
Rejestracja: 06 kwie 2011, 17:25
Lokalizacja: Bergstadt Tarnowitz
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: gonzoTTom »

T_Domagalski pisze: 17 kwie 2022, 18:08 ....BR89/TKh1 jest tylko w wersji DCC...
Za instrukcją https://as.rumia.edu.pl/tt/kat/karty/T04240.pdf:
Str1. "Model został przez producenta wyposażony w dekoder do systemów DCC i MM. Do eksploatacji należy używać konwencjonalnych regulatorów jazdy prądu stałego (napięcie znamionowe do 12 V) oraz (błąd tłumaczenia, powinno być lub) odpowiedniego systemu cyfrowego (napięcia stałe 14 ... 16V)."
Str2. "Z tym dekoderem model można również wykorzystywać na instalacjach analogowych z transformatorem prądu stałego i napięciem roboczym do 12 V (wartość znamionowa) oraz TFi (nr art. 08131) z regulacją szerokości impulsu."
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: T_Domagalski »

Wojtek_Kraków pisze: 17 kwie 2022, 09:58Swoją drogą zastanawiam się czemu tak mocno ta płytka została skomplikowana.
Jakie dodatkowe funkcje miała lokomotywa dzięki temu prockowi?
BR89/TKh1 jest tylko w wersji DCC. Ten procek to po prostu dekoder DCC. Spalony element wygląda trochę jak jakiś tranzystor mocy. Jeśli on się usmażył, to pewnie też wyjście ze scalaka jest uwalone... :(

Najważniejsze, czy ta płytka będąca ramą lokomotywy jest cała. OIDP, na niej są tylko ścieżki do przednich lamp i blaszek odbierających prąd z kół. Gdyby dało się usunąć te pionową płytkę z dekoderem, to resztę możnaby spiąc "na krótko" i zrobić lokomotywę analogową. Ewentualnie dopasować jakiś mały dekoder DCC 6-pin (musiałby leżeć w budce nad silnikiem) i podłączyć go przewodami z odpowiednimi ścieżkami i silnikiem.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: zibi33 »

Wojtek_Kraków pisze: 17 kwie 2022, 09:58
Ale jest tam też chyba jakaś kość i z tym możesz mieć problem bo ona pewnie ma jakiś wsad.
Tak Wojtku zdaję sobie sprawę że jest tam jakiś program, tak czy inaczej postaram się rozlutować samą płytkę i tymczasowo uruchomię w analogu a pcb trafi na warsztat, problem w tym że ktoś płytkę skleił z ramą - może tak miało być fabrycznie, tego nie wiem - ale ciężko będzie to rozdzielić bez obawy o zniszczenie któregoś z elementów. Jeśli się uda to wyczyszczę i zobaczymy układ połączeń wtedy będzie więcej danych. A co do pomysłu z płytką to jeśli masz taką możliwość wykonania prototypu to z chęcią dołożę się do wykonania takiego elementu - będzie na przyszłość dla ForumTT :D Ja niestety aż taki mądry nie jestem aby zaprojektować i zaprogramować pcb :D
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: Wojtek_Kraków »

Obstawiam, że ten saplony element jest taki sam jak po przeciwnej stronie
BR89_PłytkaPCB.jpg

Tu trochę widać oznaczenie, które wydaje mi się takie samo.

br89-tillig-10.jpg

Te małe czarne to diody zabezpieczające.
Ale jest tam też chyba jakaś kość i z tym możesz mieć problem bo ona pewnie ma jakiś wsad.

Swoją drogą zastanawiam się czemu tak mocno ta płytka została skomplikowana.
Jakie dodatkowe funkcje miała lokomotywa dzięki temu prockowi?
Najprościej będzie zaprojektować płytkę, zlecić wykonanie pcb np w firmie prototypy.com, polutować i cieszyć się lokomotywą w cyfrze.
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: piottrw »

Ta płytka jest przylutowana do ramy, gdzie jest reszta ścieżek do poboru prądu i oświetlenia przedniego.
A zwarcie robi któraś z blaszek zbierających prąd, prawdopodobnie te pod silnikiem - jak dotykają jego korpusu.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: krzysztof »

zibi33 pisze: 17 kwie 2022, 07:10/.../ Co do samej płytki to wydaje mi się że może być to cała rama tak jak widać na drugim zdjęciu, /.../ bo może się okazać że element będzie droższy od całej lokomotywy :D
http://www.trainmania.info/br89-tillig.html
dla mnie ta płytka JEST RAMĄ made in China i co do jej ceny... też mam takie przeczucia. tu już ew. tylko życie w analogu.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: zibi33 »

ArturSchŁ pisze: 17 kwie 2022, 06:41
Ostatecznie można sklecić nową PCB z dekoderem NEM651.
Można by się było pokusić o zamontowanie nowej płytki z dekoderem - tylko tam jest strasznie mało miejsca, jeśli masz jakieś doświadczenie z tą lokomotywką to chętnie wysłucham podpowiedzi. Co do samej płytki to wydaje mi się że może być to cała rama tak jak widać na drugim zdjęciu, płytka jest w pionie przyklejona do ramki i przylutowana. Jeśli masz to podeślij wykaz części. Napisze też do AMC i zobaczymy czy warto w to inwestować, bo może się okazać że element będzie droższy od całej lokomotywy :D
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: ArturSchŁ »

zibi33 pisze: 16 kwie 2022, 18:20... to przerobię na analog
IMHO: chyba najlepiej uderzyć via AMC do Tilliga po nową (PEWNĄ=sprawną) płytkę PCB.
Co prawda nie widzę tej PCB na spisie cz. zamiennych, ale powinny być dostępne.
Ostatecznie można sklecić nową PCB z dekoderem NEM651.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: zibi33 »

Piszę tutaj, tak aby nie powielać wątków a sprawa dotyczy BR89. Jak widać rozebrałem kupioną niedawno uszkodzoną lokomotywkę i faktycznie ma drobne wady w płytce pcb, niestety była troszkę przegrzana lub zastosowano zbyt wysokie napięcie w analogu, tu pojawia się moje pytanie, czy można dokupić samą płytkę pcb lub posiada ktoś schemat tak aby można było sprawdzić jakie elementy są uszkodzone - jeśli taka opcja się nie uda to przerobię na analog :D i będzie jako mała manewrowa lokomotywa analogowa :D Schemat samego układu mam z datasheet , reszta to niewiadoma, chyba że ktoś rozbiera swoją do czyszczenia i uda mu się coś odczytać na elementach smd :D
Załączniki
BR89_PłytkaPCB.jpg
BR89_Buda1.jpg
romanpumas
Posty: 1205
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: romanpumas »

Jest odpowiedź na pw.Dzięki.PKP też jest do kupienia.
romanpumas
Posty: 1205
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: romanpumas »

Tak w AMC leży na półce w secie a mi chodzi o samą lokomotywę.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tkh1 (BR 89.70), Tillig

Post autor: womo »

W secie jest. Chyba w AMC widziałem ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Parowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości