Aerograf

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: DBv »

To chyba mistrz jakiś musiałby być, zeby nie zamalować głowki szyny aerografem. Wydaje mi sie że po prostu zamalowujesz, a pozniej samą główkę przecierasz. Z resztą aerografem tak wyraźnej, ostrej granicy nie uzyskasz.
Cobrix
Posty: 440
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:15
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Cobrix »

A moglby mi ktos wytlumaczyc jak tym malowac tory?

Moze mam zle wyobrazenie ale nigdy nie widzialem aerografu w akcji. Z opowiadan kojarzy mi sie to urzadzenie z mini pistoletem lakierniczym. Jak wiec w takim razie pomalowac tym szyne nie zachlapujac przy okazji wszystkiego innego?
Z dyszy wylatuje farba wraz ze sprezonym powietrzem ktore rozpyla na farbe. Do duzych powierzchni ok ale jak pomalowac tym szyne i to tak zeby nie zamalowac glowki po ktorej tocza sie osie i ktora musi przewodzic prad ??
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Jerzyr »

ArturSwider pisze:Hi,

Co rozumiesz przez "ciągłe malowanie"?
Dłuższe niż 5 sekund, później spada ciśnienie i farba jest nieco inaczej rozpylana.
ArturSwider pisze: Na imprezie w Jaworzynie, LL malował aerografem podłączonym bezpośrednio do kompresora i nic się nie działo...
zapewniam, że malujący widzi różnicę, chyba że maluje krótkimi seriami.

Czyli polecasz kupić jedynie u nich kompresor?
Tego typu nie testowałem, ale o innych mam nienajlepsze zdanie.
Jak bardzo? Do czego można porównać natęrzenie hałasu?
Do warczącej, źle wypoziomowanej lodówki marki "Mińsk".
jakubgol
Posty: 202
Rejestracja: 09 kwie 2006, 14:45
Lokalizacja: Chodzież
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: jakubgol »

ArturSwider pisze:
Jak bardzo? Do czego można porównać natęrzenie hałasu?
Mieszkając w bloku, nie włączałbym go po godz 22-iej.
Mając w metalowej obudowie pracujacy silnik elektryczny i ruchomy tłok należy spodziewać się głośnej pracy, nie aż na tyle aby zakładać stopery lub inne ochraniacze na uszy.
Mimo wszystko zostałem eksmitowany z kompresorem do piwnicy :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: ArturSchŁ »

drlukasz pisze:Ręka należy do RobertaPu, zdjęcia wykonane podczas praktycznej nauki malowania aerografem na spotkaniu Bytomskim.
Dzięki za uwagi. Sądzę, że przydałby się wątek NARZĘDZI modelarskich w dziale Porady i techniki modelarskie.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: drlukasz »

ArturSch - to tylko kwestia opanowania techniki.
Aerografy pistoletowe są niewygodne jeśli chodzi o regulację (oddzielnie regulacja ilości powietrza i farby).
Od 2 lat używam AB1004 (z dyszami 0,2 i 0,3mm) i jestem bardzo zadowolony. Dwufunkcyjny, wygodnie leży w ręce, nie sprawia problemó przy malowaniu i czyszczeniu. UWAGA! Nie lubi farb Pactry, jeśli akryle to tylko Tamiya lub Testors/Model Master.
Malowanie nawet dużych powierzchni nie jest problemem, pod warunkiem odpowiedniego wyregulowania aerografu i użycia dobrze przygotowanej farby.

Poprawny chwyt
Obrazek

i chwyt "udziwniony", choć o dziwo da się tak malować.
Obrazek

Ręka należy do RobertaPu, zdjęcia wykonane podczas praktycznej nauki malowania aerografem na spotkaniu Bytomskim.
ArturSwider

Re: Aerograf

Post autor: ArturSwider »

Hi,
Do prawidłowego malowania areografem potrzebny jest zbiornik na powietrze. Podłączenie bezpośrednio areografu do kompresorka powoduje przy ciągłej pracy obniżenie ciśnienia roboczego.
Co rozumiesz przez "ciągłe malowanie"?

Na imprezie w Jaworzynie, LL malował aerografem podłączonym bezpośrednio do kompresora i nic się nie działo...
Ta firma sprzedaje areografy raczej tandetne.
Czyli polecasz kupić jedynie u nich kompresor?
Posiadam kompresorek taki sam jak na w/w aukcji, i ja go sobie chwalę. Jest trochę hałaśliwy.
Jak bardzo? Do czego można porównać natęrzenie hałasu?
jakubgol
Posty: 202
Rejestracja: 09 kwie 2006, 14:45
Lokalizacja: Chodzież
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: jakubgol »

Posiadam kompresorek taki sam jak na w/w aukcji, i ja go sobie chwalę. Jest trochę hałaśliwy.
Co do aerografu, to polecam łukowskie maszynki. Istotne jest aby był dwufunkcyjny, czyli pod kontrolą mamy ilość powietrza przepływającego przez aerograf, oraz ilość dostarczanej farby. Posiadam modele F3 (wymienne zbiorniczki na farbę-końcówki strzykawek) oraz F4 (stały zbiorniczek) i bardzo ale to bardzo sobie je chwalę.
Z częsciami zamiennymi nie ma problemu, dostepne u producenta z Łukowa.
Dane adresowe sa w tym linku http://www.pm.waw.pl/~rafal/fw/narzedzia/aerografy.php
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Jerzyr »

Arturze, mam taki sam kompresorek, zakupiony nawet w tej samej firmie. Nie narzekam. Jest tylko jeden problem. Do prawidłowego malowania areografem potrzebny jest zbiornik na powietrze. Podłączenie bezpośrednio areografu do kompresorka powoduje przy ciągłej pracy obniżenie ciśnienia roboczego. Największą zmorą w tym przypadku jest nagrzewanie się sprężarki, wtedy ona wraz z farbą pluje wodą! Ta firma sprzedaje areografy raczej tandetne. Kiedyś kupiłem dwa i po roku oba wyrzuciłem ale do malowania torów i innych elementów na krótszą metę mogą się nadać.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: ArturSchŁ »

Zajrzyj TU. Na ostatnim spotkaniu w Gdyni Martel malował swoje tory aerografem LL. Już po paru minutach okazało się, że ręka boli, palce drętwieją i "ta zabawa" przestaje być przyjemna. Większość aerografów ma przyciski w górnej części i trzymamy je jak wieczne pióro, cisnąc zawór od góry. Jest to nieergonomiczne. Areograf w kształcie pistoletu jest na pewno bardziej wygodny - choć mogą być problemy z dostępem do niektórych trudnodostępnych miejsc.
Nie mam własnego aerografu i nie pracowałem nim, więc proszę mojej wypowiedzi nie traktować jako wyroczni. Proszę by koledzy, którzy mają większe doświadczenie w malowaniu aerografem wypowiedzieli się nt. wpływu kształtu uchwytu na komfort pracy.
:)
Ostatnio zmieniony 04 cze 2006, 14:19 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
ArturSwider

Aerograf

Post autor: ArturSwider »

Hi,

Dojrzałem do zakupu aerografu. 8)

Dezycja zapadał z wielu względów. Jednym z nich jest mordęga przy malowaniu szyn torów... :| ale poza tym i tak będę malował sporo rzeczy na makietę i poprotu go potrzebuję.

Jestem zainteresowany taką ofertą:

http://www.allegro.pl/item105553175_kom ... _2mm_.html

Proszę, o info czy to dobry zestaw i wart swojej ceny.

Mam prośbę do znawców tematu, jeżeli ktoś z Was może niech napisze parę słów na temat aerografów i stosowania.

Jaki aerograf kupić?

Jaka jest najlepsza średnica dyszy?

Jakich farb najlepiej stosować do aerografu?

Jak używać aerografu, żeby długo służył?

Jak czyścić aerograf po pracy?

Pytań jest sporo ale myślę, że wątek jest ciekawy i będzie się rozwijał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 4 gości