Aerograf

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Borczy »

Zamawiam dwie sztuki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Piękna wyszła ta mordka :)
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Slawek77 »

Kolejny etap malowania, z jednej strony farba zaszła mi pod taśmę i jeden przód źle okleiłem i wyszło nie równo.
Ale trening czyni mistrza ;) więc jutro zaczynam od nowa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Slawek77 »

leo pisze:Zainwestuj w opóźniacz do farb akrylowych, albo rozcieńczaj farbę 1 do 2 lub nawet 3 i zmniejsz ciśnienie do 1 bara, a powinno być dobrze.
Jeśli chodzi o głośność kompresora tłokowego to często jest tak że maluje w jednym pokoju, a w drugim śpi córa i jakoś jej to nie przeszkadza ;) Na warsztatach w Szczecinie czy imprezie w Kalisz, podczas malowania można było normalnie rozmawiać więc nie jest aż tak głośny.
Piwko Tobie się należy, zmniejszyłem do jednego bara i maluje się całkiem inaczej :)
Mnie osobiście praca kompresora nie przeszkadza i mojej rodzinie.
Kompresor raczej cicho chodzi bo inaczej sąsiad pode mną już by mi coś powiedział, bo kompresor mam na podłodze.
Dzisiejsza praca ;)
Dobra lecę dalej działać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Maciej »

Macie rację - każdy indywidulanie dobiera sprzęt i farby ;-) Recepty nie ma....jednak polecam dla domowych warsztatów niewielkie zestawy kopresor+aerograf i farby Vallejo air. Proste i skuteczne. ;)
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: leo »

Zainwestuj w opóźniacz do farb akrylowych, albo rozcieńczaj farbę 1 do 2 lub nawet 3 i zmniejsz ciśnienie do 1 bara, a powinno być dobrze.
Jeśli chodzi o głośność kompresora tłokowego to często jest tak że maluje w jednym pokoju, a w drugim śpi córa i jakoś jej to nie przeszkadza ;) Na warsztatach w Szczecinie czy imprezie w Kalisz, podczas malowania można było normalnie rozmawiać więc nie jest aż tak głośny.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Slawek77 »

Już zdążyłem zauważyć że pacrta bardzo szybko zapycha dyszę.
Z doborem gęstości się zgodzę jest to loteria, choć z filmu wynika że przed malowanie trzeba sprawdzić i dobrać gęstość do danego typu malowania.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Maciej »

Przepraszam że się wtrącam.
W odniesieniu do pracy aerografu i farb mogę się podzielić doświadczeniem:
Praca aerografu z kompresorem - mam prosty zestaw z allegro austriackiej firmy - kompresor membranowy pracuje głośno, ale są to krótkie amplitudy sprężania, a zatem sąsiedzi wytrzymują. N apewno jest lepszy w domu niż.....tłokowy :-)
Malowanie jedną barwą u mnie nie trwa dłużej niż 10 min. Potem z regóły zmieniam kolor i zanim to nastąpi czyszczę aerograf.
Używałem kiedyś farby "pactry". Pactra często szybko zamulała dyszę a dobór gęstości zawsze był loterią, recepty nie ma. Czasy się zmieniły i używam od pół roku farb specjalnie dedykowanych do aerografów vallejo air. Są bardzo dobre i tolerancyjne dla początkujących.
Aerograf czyszczę letnią wodą, a co jakiś czas beznyzną ekstrakcyjną. Nie jestem geniuszem w malowaniu, ciągle się uczę.
Dla początkujących polecam pierwsze krkoki z tym poradnikiem:
https://www.youtube.com/watch?v=wh4skm-AGKI
https://www.youtube.com/watch?v=K2Q_dZW6tW8
budowa i czyszczenie
https://www.youtube.com/watch?v=xSoObrm-4P0
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Slawek77 »

Ciężko mi powiedzieć czy głośno czy cicho, to mój pierwszy kompresor i nie mam porównania z innymi modelami.
Miał być wagon energetyczny lecz brak farby na dach, więc pomalowałem tak :mrgreen:
Powiem że jak na pierwsze malowanie to wyszło nieźle.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: wicy »

Ten kompresorek faktycznie taki cichy?
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: JarUs »

Slawek77 pisze:Tak spirytus ma 95 czy 96 a jak się doleje wody to może mieć tyle % ile sobie życzysz :mrgreen:
... chyba pędzisz na własny użytek :mrgreen: (do malowania)
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Slawek77 »

Tak spirytus ma 95 czy 96 a jak się doleje wody to może mieć tyle % ile sobie życzysz :mrgreen:
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: JarUs »

Slawek77 pisze:Farba pactra rozcieńczona 50/50 spirytusem 92%
..... spirytusem 92% ?? to dykta !! spirytus ma 95%, a nalewkowy 60% ;)
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Slawek77 »

Dziś z rana doszła paczuszka.
Ciśnienie przy otwartej maksymalnie przepustnicy nie spada poniżej 1,8bara więc myślę że jest dobrze.
https://youtu.be/7yWXNB0VahE
Przetestowałem sprzęcik i jak na pierwszą próbę wyszło nieźle :mrgreen:
Farba pactra rozcieńczona 50/50 spirytusem 92%
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: Slawek77 »

Ok dzięki za pomoc, przedmioty zamówione.
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Aerograf

Post autor: leo »

Obecnie używam wspomnianego Adlera, zresztą kupionego razem z Uszatym na targach w Poznaniu. Przed tem miałem 3 kompresory zrobione z agregatów z lodówek, ale były bardzo awaryjne. Adler spiuje się jak narazie bardzo dobrze i mimo że maluje naprawdę dużo, to nie zauważyłem skoków ciśnienia. Przed zakupem testowałem ten kompresor u kolegi i to jego pozytywna opinia skusiła mnie do zakupu... Mam też w domu kompresor z 25 litrowym zbiornikiem made in Castorama, ale jest bardzo głośny i mało podręczny, więc rzadko go używam do malowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość