Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: miki »

Fajne, mało widać, ale to przed przejazdem to MOŻE być Noch poprawiony od góry czymś "słomkowym" - ale nie musi.
P.S. Noch w sensie taka stercząca trawa na "watolinie" - pewien rodzaj maty
Ostatnio zmieniony 15 sie 2006, 05:49 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: whosho »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

CO TO JEST ZA PRODUKT/TECHNIKA???????????? Ta trawa to moj osobisty ideal!


Obrazek
pedro
Posty: 51
Rejestracja: 09 kwie 2006, 08:03
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: pedro »

żel do włosów w spryskiwaczu a konkretnie Garnier Ultra Hair Gel Spray
Widziałem na własne oczy w Bielsku. Za ten patent "miki" powinien dostać nagrodę Nobla w dziedzinie budowy makiet (bez wazeliny :P). Widziałem też sadzarkę ( nie elektro) do trawy, kolejny odjechany patent. :mrgreen:
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: miki »

To się nazywa dojście do właściwych wniosków. Rzeczywiście przed posianiem trawy ( ja nie używam elektrosadzarki) najlepiej jest zbudować strukturę na której wysoka trawa się oprze i pozostanie w pozycji pi razy drzwi pionowej. Robię tak - najpierw sypię sieczkę, czyli 2mm, potem np. żółtą 6 mm, która akurat u mnie "staje" źle, co by nie zrobić. Taką przestrzenną konstrukcję utrwalam "klejem" i na to dobiero idzie ostatni posyp zielonej 6 mm. Co do kleju - po wielu experymentach zdefiniowałem pożądane własciwości. Musi być gęsty i lepki, co dyskwalifikuje wikol i tym podobne. W gęsty wikol nic nie wniknie ze względu na napięcie powierzchniowe - trawa się wyłoży. Rzadki jest za mało lepki - trawa się wyłoży. Wiem, że brzmię jak akwizytor ale jedyny patent spełniający w/w warunki to żel do włosów w spryskiwaczu a konkretnie Garnier Ultra Hair Gel Spray. Lepi się jak.....a gdy dowali się go więcej, trawa bez problemu wnika w masę lepiącą. Dodatkowo jest w rozpylaczu - wygoda stosowania
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Maciej »

Trociny oferowalo VERO :D ........stara metoda wraca dołask?
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Kilkujadek »

Przy sadzeniu trawy spotkałem się z "uciekaniem" rozrzedzonego kleju z materiałów nienasiąkalnych szczególnie na nierównych powierzchniach. Aby wyeliminować ten problem zastosowałem podsypkę z przesianych trocin. Ma ona na celu utrzymanie kleju we właściwym miejscu. Dobrze jeżeli posiada kolor zbliżony do sadzonej trawy. Dzięki temu nie musiałem się śpieszyć z jej sianiem. Drugim sposobem jest zastosowanie gęstszego kleju. Ten sposób ma niestety wadę polegającą na słabszym przyklejaniu się włókien trawy, późniejszym wypadaniu ich i tworzeniu się łysych placków.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Maciej »

miki pisze:Ujdzie, pomysł ciekawy ale skomplikowany.
Znacznie prościej i efektowaniej (mieszanie kolorów ) wychodzi mi z sitkiem od herbaty i lakierem do włosów (konkretnie napisane jest super hiper extra strong hard core HAIR-SPRAY-GEL) oczywiście nie w klasycznej puszce tylko w rozpylaczu z butelki.
Zdjęcia już wkrótce ;)
Ja sądze że jak na domowy sposób ten z suszarką jest prosty - no ale trzeba samemu przetestować żeby się przekonać. Przepis jest i tylko korzystać.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Zbyszek Zajner »

Witaj Miki,
każdy pomysł jest dobry. Czekam z niecierpliwością na fotki.
Pozdrawiam.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: miki »

Ujdzie, pomysł ciekawy ale skomplikowany.
Znacznie prościej i efektowaniej (mieszanie kolorów ) wychodzi mi z sitkiem od herbaty i lakierem do włosów (konkretnie napisane jest super hiper extra strong hard core HAIR-SPRAY-GEL) oczywiście nie w klasycznej puszce tylko w rozpylaczu z butelki.
Zdjęcia już wkrótce ;)
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Zbyszek Zajner »

Witaj Arturze,
masz rację można odwrócić. Moja deska jednak trochę waży a i nie chciałbym uszkodzić lokomptywowni w trakcie obracania. Ale pomysł godny wzięcia pod uwagę. Odkurzacz ma tę zaletę, że zbierze dokładnie prawie wszystkie źdźbła trawy i nie ma problemu z resztkami trawy na np. torach.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: ArturSchŁ »

Zbyszek Zajner pisze:Nie zawsze wychodzi ale jeden efekt jest, resztki słabo przymocowanej trawki są wchłaniane przez odkurzacz. Pozostaje założyć czystą torebkę w odkurzaczu i odzysk trawy gotowy.
A nie wystarczy dać do góry nogami (na chwilę) ? Co luźne odpadnie, byleby nie za dużo ...
:)
Filip
Posty: 343
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:48
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Filip »

Zbyszek Zajner pisze: Potem po podeschnięciu podnoszę odkurzaczem trawkę do góry, tzw. czesanko. Nie zawsze wychodzi ale jeden efekt jest, resztki słabo przymocowanej trawki są wchłaniane przez odkurzacz. Pozostaje założyć czystą torebkę w odkurzaczu i odzysk trawy gotowy.
mam odkurzacz wodny :lol: :lol: ale ręczny jakiś też jest (bez wymiennej torebki).
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Zbyszek Zajner »

Dokładnie Filipie,
butelka służy tylko i wyłącznie do "wstrzelenia" trawki w wysmarowane podłoże. Wewnątrz jest tylko sucha trawka. Butelką należy wstrząsać, by porcje trawy osuwały się do otworu wylotowego. Nie może być tej trawy za dużo wsypane, bo będzie się zawieszaqć w butelce, bądź dużymi porcjami lecieć na podłoże. Potem po podeschnięciu podnoszę odkurzaczem trawkę do góry, tzw. czesanko. Nie zawsze wychodzi ale jeden efekt jest, resztki słabo przymocowanej trawki są wchłaniane przez odkurzacz. Pozostaje założyć czystą torebkę w odkurzaczu i odzysk trawy gotowy.
Napisałem ten post po to by amatorom ( ukłony w stronę zawodowców ) przedstawić jeden z wariantów uproszczonego sadzenia. Nikogo tym nie obrażam a uzyskany efekt jest dla mnie satysfakcjonujacy.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 972
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Witek M. »

Tez mi sie tak zdaje, faktycznie takie butelki z plastiku latwo sie elektryzuja.
Filip
Posty: 343
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:48
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Przyklejanie trawy elektrostatycznej

Post autor: Filip »

Ja myślę, że zmieszał wikol z pigmentem, wysmarował tym podłoże i z tej butelki sypał trawkę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości