Lutownica

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

Sporym wyzwaniem jest unieruchomienie elementu o wymiarach 1,2x0,8mm. W jednej ręce lutownica, w drugiej drut, SMD na stole, dym ze szluga gryzie w oczy... Brakuje trzeciej ręki. A ja zastosowałem taśmę klejąca 2-stronną. Przyklejam diodę, a dalej to już proste :mrgreen:
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: WM-MODEL »

Diody smd lutuję tak:
-kładę toto na jakiejś podkładce, standardowo używam bakelitu z jakiejś tablicy rozdzielczej, zresztą z lokomotywy,
-opieram pęsetę na kawałku listewki z jednej strony i przyciskam diodkę z drugiej, zamiast pęsety może być np. pilnik iglak, taki metalowy element odbiera ciepełko od diody, nie przegrzewa się tak,
-teraz można lutować druciki, nawet lekkie przyciśnięcie nie rusza konstrukcji, zaletą jest to, że drucik przylega w kąciku dioda-podkładka, łatwo i szybko sie lutuje.

ATPO, cały czas twierdzę, że do lutowania blaszek nie nadają się groty NIEutrwadzone. Właśnie ze względu na skłonnośc do szybkiego pokrywania się warstewką nalotu.
Częściowo pomaga wytarcie grotu o mokrą gąbkę, z wyposażenia lutownic.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: gemol »

A ja od tygodnia testuję stację PT803 i na razie jestem połowicznie zadowolony. O ile z lutowaniem elektroniki nie ma żadnego problemu, o tyle z blachami już drobny jest, ale podejrzewam, że jak nabędę ciut inne groty problem minie. Nie testowałem jeszcze do lutowania gorącego powietrza.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

Kupiłem Salomona 25W z „grotem na ostro”.
Pierwsze spostrzeżenia – o 20W za dużo. O ile LED-y SMD serii 0805 dało się tym lutować to już 0603 raczej niewykonalne. Ponadto grot bardzo szybko pokrywał się nalotem i przestawał „przyjmować” stop lutowniczy. Zastosowałem popularny ściemiacz do oświetlenia regulowany potencjometrem dzięki któremu mogę regulować temperaturę grota. Pomogło.
:mrgreen:
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: miki »

Pier....cie jak potłuczeni.....aceton, woda, spirit, sherry na kościach to jedna bajka a terpentyna, benzyna i takie tam druga....pierwsze usuwają zanieczyszczenia polarne a drugie - niepolarne słowo chemika po 8 latach studiów bez dyplomu :mrgreen:
Najlepiej nie brudzić i wymyć w Ludwiku.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Ranger »

A jagodzianka-denaturat ??
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

Ostro jedziesz !!
Dobra !! - przebijam ten aceton terpentyną :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2008, 18:31 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: WM-MODEL »

.... aceton też ;)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

A to uświnione i zapaprane doskonale zmywa spirytus, denaturat, rozpuszczalnik nitro.
Wiem, wiem - spirytusu szkoda... :mrgreen:
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: miki »

Do SMD to jakieś typowe.....
Do blach szybka piłka: wyłącznie płynny topnik organiczny, Aber F20 jest extra i jak najcieńszy drut cynowy. Taki ma mało kalafonii która świni i paprze.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

Ranger pisze:16W to coś mało troszkę. Moja kolba ma chyba 55W.
16 W lutowałem „półanglika” więc moc powyżej 50W kojarzy mi się z przyrządem do lutowania rynien :mrgreen:
Grotów w dobrej lutownicy się nie szlifuje ponieważ są pokryte specjalnymi materiałami zapobiegającymi ich szybkiemu zużyciu.
WM-MODEL pisze: Nie chciałem zabierać głosu znając zamiłowanie Grzegorza TT do stosowania wszelkiego rodzaju... ersatzów
Do pewnego stopnia tak, ale jak mówi przysłowie – „z g.... bata nie ukręcisz”. Dotychczas nie musiałem stosować tak specjalistycznych urządzeń i moja wiedza w tej materii jest uboga. Wspomnianą wcześniej lutownicą radzę sobie z lutowaniem przewodów do LED SMD 0603. Radzę co nie znaczy że jest to praca wygodna i przyjemna. Ponieważ muszę zastosować dużą ilość takich elementów postanowiłem nieco zainwestować w narzędzie i dodatki.
Kolejne pytanie o te dodatki czyli spoiwa lutownicze, pasty, topniki.
Co i do czego ??
Ostatnio zmieniony 15 mar 2008, 11:40 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: WM-MODEL »

:mrgreen:

Obrazek
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: miki »

Mnie Elwik leży bardzo dobrze, choć ta przejściówka jeszcze go wydłuża. Niezłym rozwiązaniem jest taki grocik, troszkę droższy od zwykłych (ca 30 PLN) za to można lutować z "nadgarstka" a nie z "łokcia". No i wtedy kolba nie mieści się w firmowym koszyczku, trzeba ją trzymać na zewnątrz......
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: WM-MODEL »

Eeee... co JA :mrgreen:
Nie chciałem zabierać głosu znając zamiłowanie Grzegorza TT do stosowania wszelkiego rodzaju... ersatzów :P
Ale...
miki pisze:...ERSĘ (od 5 stów w górę) + groty ERSADUR
Niestety sa drogie...
Do sporadycznego lutowania wystarczy np. taka lutownica http://www.conrad.de/goto.php?artikel=830798 Ma dużą zaletę, ma wymienne groty do lutowania dupereli.

Sam używam stacji ERSA:
Obrazek

Jakies 5 lat temu zapłaciłem ok. 70 ojro... dwie lutownice 12V, jedna 25W druga 6W -tą lutuję nia prawie wszystko http://www.ersa.de/de/produkte/loetwerk ... zialkolben
Tej większej uzywam sporadycznie.

Groty ERSADUR wcale nie są aż takie drogie, rzędu kilku ojro za sztukę. Ale groty takiego typu, generalnie z utwardzaną końcówką (rózne firmy mają na to swoje technologie) nie wykazują śladów zużycia przez czas używania -moje groty do tej 6W lutownicy wymieniam co kilka miesięcy, zużycie poznać po tym, że praktycznie w pewnej chwili momentalnie pokrywają się nalotem, szarzeją i przestają "łapać" cynę.
No i te do tej małej lutownicy mają "ołówkową" koncówkę 0,4mm :mrgreen:
Chyba bym się wściekł co parę dni musieć klepać i piłować jakieś badziewie...
miki pisze: ...bierzesz Elwika za ca 350... nie nadają się do drobnicy...
Zbyszek Kluba Elwikiem lutuje prawie wszystko ;)
Wadą jest wieeeelka i dłuuuga lutownica. Ale to kwestia przyzwyczajenia ;)


Obrazek
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: miki »

Grzesiu, nie ma co się bawić w półśrodki. Albo bierzesz ERSĘ (od 5 stów w górę) + groty ERSADUR (do najtańszych nie należą) i masz sprzęt full-wypas. Oczywiście mówię o stacji a nie luźnej kolbie.
Albo bierzesz Elwika za ca 350, takiego jak ja mam - spisuje się ok. Groty po 15 zeta ale nie nadają się do drobnicy. Rozwiązaniem jest przejściówka-samoróba jednego takiego sklepu do grotów Ed-Syn (22-30 pln sztuka) - IMHO bardzo dobre, od 0.25 mm2 w górę w dodatku są takie wygięte, super wygodne w lutowaniu blach. O tu i na nastepnych stronach...
http://www.edsyn.com/main.asp?inc=category&id=2&page=10
Chodzi o takie z trzpieniem a nie nasadkowe....

O przejściówkę mogę zapytać przy okazji.
A generalnie to pytaj Władka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości