Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Mikołaj
Posty: 226
Rejestracja: 07 paź 2008, 20:28
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: Mikołaj »

Pierwszy z brzegu opis budowy "lodówkowca".
http://www.plastikowe.pl/technika/kompr ... odowkowego
Co do wytrzymałości aerografów, moja pseudoiwata wytrzymała 4 atmosfery bez najmniejszego uszczerbku.
Awatar użytkownika
lukas.106
Posty: 28
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:56
Lokalizacja: Stronie Śląskie
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: lukas.106 »

Na razie nic nie planuję, najpierw muszę makiętę dokończyć , wszystko już wiem. Ale z tym inhalatorem to dobry pomysł :D
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: golab »

Wszystko co jest zamieszczone w "MojaTT" malowałem tym zielonym PARI (Ludmiła PMT, Lech, Tyskie, Cysterna KVG, krokodyl). Kupiłem, bo nie chciałem inwestować w droższy sprzęt, nie wiedząc czy w ogóle mam do tego dryg ... Pari ma ciśnienie ok 1 bar, ale do takich zastosowań jak moje starczał, wybacza więcej niż większy kompresor, jest trochę głośniejszy i potrzebuje więcej przerw. Za zbiornik wyrównawczy robił dłuższy wężyk :)

Jeśli ktoś chce sprawdzić jak "smakuje" praca z aerografem - mogę go polecić. Teraz używam kompresora z butlą 3litry, filtrem i reduktorem - i tak jest przykręcony do 1,8 bar.

Myślałem też o zrobieniu "lodówkowca" - wyliczony koszt to ok 200 zł + bieganie za elementami, montaż i przeróbki (gwintowania i takie tam) - za gotowca dałem nieco poniżej 300 z wysyłką ... Jeśli komuś się chce to pewnie, mnie się nie chciało ...

W tej chwili PARI można kupić za 40 zł na allegro - to chyba to samo co wszystkie te o wiele droższe małe kompresorki w plastikowych obudowach - za tą cenę warto - można sprawdzić czy ma się "dryg" do malowania.

Na pierwszy aerograf - cudo za 50 zł, jak dla mnie koniecznie z ograniczeniem skoku iglicy i górnym zbiornikiem.

Ale to tylko moje spostrzeżenia, a ja "profi" nie jestem ...

Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt sam niczego nie pomaluje, a znam kolegów z forum, którzy tworzą niezłe rzeczy używając napompowanej dętki z koła samochodowego jako zbiornika sprężonego powietrza :)
Ostatnio zmieniony 04 gru 2011, 00:51 przez golab, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
biker
Posty: 411
Rejestracja: 18 lut 2008, 16:20
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: biker »

Ja też użuwam kompresorka PARI (rada kolegi golab) od inchalacji i w zupełności mnie to wystarcza (maluję niedużo). Ciśnienie jakie daje niczego mi nie rozwaliło, co najwyżej zsuneło mi wężyk od aerografu.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: womo »

Ale czy nie rozwali to ciśnienie tego nawet dobrego aerografu? Chce popróbować i dlatego pytam aby od razu nie zepsuć :/
clipers
Posty: 179
Rejestracja: 06 paź 2009, 04:43
Lokalizacja: Kolorado-USA
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: clipers »

Rowniez uzywam kompresora ktory sluzy do inhalacji. Wedle instrukcji i zalecen takie inhalatory generuja okolo 30- 35 PSI a to mi w zupelnosci wystarcza. Czasami to nawet musze male czesci przytwierdzac podczas malowania zeby nie zostaly zdmuchniete. Moim zdaniem "kluczem do zwyciestwa" jest dobrej jakosci aerograf ze zbiornikem na gorze (taki preferuje).
Ostatnio zmieniony 03 gru 2011, 21:38 przez clipers, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: womo »

Chce kupić jakiś aerograf. Myślę o zestawie w walizce 5 szt. Moje pytanie, jako że mam normalną sprężarkę 10 bar czy mogę ją używać do tych urządzeń czy muszę kupić coś mniejszego?
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: daraśekp »

Ja korzystam z kompresora PARI Kupiłem jakiś czas temu na Alle. Są to moje początki malowania aerografem, ale daje radę. Skusiłem się na niego po rozmowie z kolegą golab, który ma duże doświadczenie z pracą na tym sprzęcie. Porozmawiaj z nim, może coś Ci doradzi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
winner_xp
Posty: 394
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Miastko/Dzika północ
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: winner_xp »

Ciśnienie pracy: 2-15 PSI
Odpowiedz sobie sam :/

Masz smykałkę do majsterkowania?. Naprawdę namawiam nad samoróbką, teraz wersja uproszczona: agregat z lodówki koszt max30zł na złomie, butla gazowa(jako zbiornik wyrównawczy)10zł na złomie, wyłącznik ciśnieniowy LCA1 koszt 50-60zł (ustawiasz na ciśnienie pracy 1,5-2,1 atm.), wężyki oraz złączki 20zł i działać Ci to będzie 1000% lepiej niż to badziewie;). Jeśli potrzebujesz wskazówek co i jak w mogę przesłać zdjęcia oraz porady co i jak. Jeśli są zainteresowani to mogę zrobić "krótki przewodnik" jak zrobić tanim sposobem sprężarkę z agregatu lodówkowego (choć wiele jest takich konstrukcji w internecie:/).
Może zacznijmy od tego ile chcesz przeznaczyć kasy na sprężarkę?
Ostatnio zmieniony 03 gru 2011, 20:24 przez winner_xp, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
lukas.106
Posty: 28
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:56
Lokalizacja: Stronie Śląskie
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: lukas.106 »

A ten kompresor ?? Jest dość tani
Awatar użytkownika
winner_xp
Posty: 394
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Miastko/Dzika północ
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: winner_xp »

Jeśli chcesz aby efekt malowania był zadowalający to na pewno się do tego nie nadaje ;)
Awatar użytkownika
lukas.106
Posty: 28
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:56
Lokalizacja: Stronie Śląskie
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: lukas.106 »

To znaczy że wagonu bym tym nie pomalował ?? :evil:
Awatar użytkownika
Mac
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2011, 16:41
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: Mac »

Samowarek pisze:Co jest warty to nie wiem ale wiem że ma max 15 Psi a 1 Atm=14.6959488 Psi.
Czyli jest to dmuchawa a nie sprężarka (inaczej, z niemiecka, kompresor).

Dmuchaw używa się głównie do napowietrzania, czasami w wentylacji. Ta z linku świetnie sprawdzi się w .... akwarystyce. Przydatność do malowania natryskowego wydaje się być mocno wątpliwa.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2011, 21:53 przez Mac, łącznie zmieniany 2 razy.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: Samowarek »

Co jest warty to nie wiem ale wiem że ma max 15 Psi a 1 Atm=14.6959488 Psi.
Awatar użytkownika
lukas.106
Posty: 28
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:56
Lokalizacja: Stronie Śląskie
Kontakt:

Re: Kompresory i aerografy - pytania i wątpliwości.

Post autor: lukas.106 »

A coś takiego jest coś warte ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości