Kabina aerografu

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: womo »

Ja mam karton ale ostatnio lepiej mi się maluje z wolnej ręki w stronę strychu. Gdzie poleci tam poleci :mrgreen:
A karton jest do sprawdzania czy aerograf dobrze wyczyszczony ...
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: Domiss »

Ja stosuję inny system: stary kalendarz biurkowy (ale taki kalendarz-podkładka na biurko) jako podkładka do malowania, pierwsza strona postawiona i podklejona do monitora jako plecki, jedna wyrwana strona tego kalendarza jako lewy bok (przyciśnięta podkładką/kalendarzem i oparta o lampkę i drukarkę, czasem nawet podklejona). Jak się któraś strona za bardzo zabrudzi, to wylatuje. Ewidentny plus - nie trzeba do kupować butów do malowania ;).
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2280
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: Borczy »

Ja również stosuję "system warszawski" czyli karton po butach jako komora :D :D :D. Już ponad trzy lata i nadal działa :lol:
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: T_Domagalski »

To teraz ja trochę zamieszam.
Moja "kabina lakiernicza" to kawałek zwykłego kartonu składający się w 3 boki sześcianu - dół, lewo-skos i prawo-skos. Zadaniem tego kartonu jest tylko zabezpieczenie przed malowaniem wprost po stole. Taka pełna i zamknięta komora bardzo ograniczałaby mi ruchy. Wentylacja jest oczywiście tylko grawitacyjna - strumień rozpylonej farby swobodnie unosi się do góry wzdłuż ścian kartonu. Zanim opadnie na meble, jest już suchym proszkiem. ;) Sprzątaniem tego kurzu z mebli zajmują się... koty. :D
Co do obrotowej podstawki, to u mnie jej rolę pełni moja własna rodzona ręka ubrana w nitrylową rękawiczkę. Ona zapewnia mi swobodę ruchów we wszystkich płaszczyznach - pełne 3D. Dzięki temu mogę za jednym zamachem pomalować model z wszystkich stron, również z góry i z dołu.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: solar »

Witam!
Ja dla przykładu zaadaptowałem pomieszczenie pod schodami. Tam zorganizowałem sobie warsztacik z komorą do malowania, wykorzystując jedną z półek regału (wymiary komory to: 30/35/75 - głęb/wys/szer.) Jest trochę mała ale tyle musi mi po prostu wystarczyć. Zamontowany mam tylko jeden wentylator 80/80, który odprowadza "smród" do wentylacji. Jako oświetlenie komory zastosowałem LED Slim o mocy 20W i barwie 4000K. Jest tam ciasno ale... przyjemnie !! :)
Obrazek Obrazek Obrazek _ Obrazek _ Obrazek
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: ArturSchŁ »

Obawiam się, odbicia się strumienia od ścianek lub tyłu komory i przez to niekontrolowanego osiadania kropelek farby na malowanych detalach.
IMHO: z tyłu powinien być zwężający się "tunel" jak w kiedyś w lampie kineskopowej.
;)

Chyba taka kabina powinna zapewniać laminarny przepływ powietrza (niezależnie od wiatraków) ku ujściu powietrza.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

Niestety z powodu załapania się na jakieś choroby grypopodobne cały pomysł musiał zostać przełożony w czasie, ale siedzenie w domu zaowocowało małym projekcikiem owej kabiny do malowania, projekt przewiduje 6 wentylatorków komputerowych, przed nimi będzie filtr a z tyłu odprowadzenie na zewnątrz. Na dolnej płycie zostanie wyfrezowana wnęka aby osadzić łożysko wraz z panelem obrotowym, w wewnętrznej części koła zostanie osadzony korek "jak na tablicy do przypinania". Oczywiście na narożnikach zostaną zamontowane dwie lampy i całość będzie przykryta sklejką. Teraz kwestia technicznego podejścia, planuję 450 mm wewnątrz rozstawu oraz 300 mm głębokości, czy takie wymiary nie będą miały wpływu na swobodę operowania aerografem ?
Obrazek

Tak to ma wyglądać - opinie mile czytane.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

ArturSchŁ pisze:Chyba prościej kupić coś takiego: https://allegro.pl/oferta/lozysko-podst ... 9720074381
OOOO rewelacja :D dzięki Artur :D Jutro zaczynam budowę :D postaram się wrzucić fotki, co z tego pomysłu wyjdzie :D W sumie to jeszcze tylko tej kabiny brakuje i warsztat będzie gotowy, można będzie w spokoju coś dłubać, o ile czas pozwoli :(
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: ArturSchŁ »

zibi33 pisze:3. Na koniec jak wykonać taką podstawkę obrotową ?
Chyba prościej kupić coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/lozysko-podst ... 9720074381
:mrgreen:
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

drlukasz pisze:Filtr lakierniczy węglowy, popatrz w sklepach dla lakierników. Przy czym rurę i tak wolałbym
Czyli gdyby zastosował coś takiego

https://allegro.pl/oferta/uniwersalny-f ... 4291fbf951

zdało by to egzamin, bo nie ma co ukrywać że filtry węglowe lakiernicze są strasznie drogie.
Bardzo zależało by mi na tym aby nie robić odprowadzenia rurą na zewnątrz, więc może jako wstępny dał by filtr węglowy a za wentylatorami jakieś jeszcze filtry może nawet kilka ?
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: Wojtek_Kraków »

Ledy proponuję ci dać z kilku stron. Nie będą ci się robić cienie
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kabina aerografu

Post autor: drlukasz »

Filtr lakierniczy węglowy, popatrz w sklepach dla lakierników. Przy czym rurę i tak wolałbym użyć.

Ledy tylko neutralne. Zimne dają niebieską dominantę, ciepłe są za bardzo żółte.

Podstawka. Dowolny w sumie przedmiot osadzony na jakiejś ośce, montowanej w najprostszym rozwiązaniu w dziurze w podstawie. Można użyć łożyska oporowego, Ja mam podstawkę do kwiatków z nałożonym kawałkiem teflonu na wierzchu (łatwość zmycia farby) Kupiłem też 4 wiatraczki USB z metalowymi giętkimi "sztycami" po zamontowaniu metalowych krokodylków wyszły z nich uchwyty za ułamek ceny "profesjonalnych" rozwiązań.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Kabina aerografu

Post autor: zibi33 »

Mam panowie i panie kilka pytań odnośnie miejsca do malowania aerografem, oczywiście poczytałem wszelkie informacje na ten temat... ale właśnie :D chciał bym aby cały temat z waszymi sugestiami był w jednym miejscu.
Mianowicie chcę zrobić kabinę lakierniczą dla aerografu i tu potrzebuję waszego wsparcia, koncepcja jest prosta, obudowa 50 cm x 30 cm i o wysokości 40 cm, na tylnej ściance chcę zamontować wyciąg z filtrem na sześciu wentylatorkach z komputera a na suficie oświetlenie z taśm LED, oraz na dole podstawkę obrotową .
A teraz pora na pytania :D
1. Jaki zastosować rodzaj filtra tak aby nie było potrzeby wypuszczania rury na zewnątrz ?
2. Czy oświetlenie LED o barwie Ciepłej, Zimnej a może Neutralne ?
3. Na koniec jak wykonać taką podstawkę obrotową ?

Ps. Wiem że można kupić gotową, proszę nie podsyłać linków :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości