MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: womo »

Drlukasz ma rację.
Jako, że jestem w tym zielony spytałem kumpla i faktycznie czasami czyści tam elementy elektroniczne. Wtedy zalewa je alkoholem.
Przy niektórych płytkach znikają czasami częściowo opisy ale pozatym wszystko jest ok. (Nie ma reguły z jakiego auta i modelu. Zdarza się tak raz na 15-20 sztuk)
Jednak zawsze je rozbiera na cześci pierwsze bo kiedyś gość zalał colą gniazda wejściowe razem z plytką i po kompieli plastik z czarnego zrobił się szary- klient się wsciekał stąd teraz woli to rozbierać.


Tak że kto pierwszy wsadzi całą lokomotywę ? :mrgreen:
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: womo »

Ale wziąłeś pod uwagę jakość wykonania naszych modeli?
One po przyjeździe ze sklepu często już mają problemy. A co dopiero po takim myciu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jednak pozostanę przy wacikach ... ;)

Ale chętnie poczytam o waszych próbach ;)
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: drlukasz »

womo pisze:Jarek nie nadaje się .
Ja myślałem o budzie, kołach, ostoi itd. Do elektroniki się nie nadaje bo zanurza się to co się czyści w płynie.
To nie jest czyszczenie na sucho. :mrgreen:
Jasne, a płytki PCB po montażu przemysłowym czyści się z resztek topnika szczoteczką...

W zasadzie każdy element używany w elektronice może być zanurzony w myjce ultradźwiękowej z płynami do elektroniki (izopropanol + detergent + woda demineralizowana/destylowana). Wyjątkami są wyświetlacze LCD i elementy zawierające części "namakalne" - choć np. wszelkie buzzery (przetworniki piezoelektryczne, tzw. piszczki) fabrycznie mają zaklejoną membranę specjalną naklejką, zdejmowaną po myciu.


Podwozia doskonale czyści się w myjce w mieszaninie wody z detergentem i niewielką ilością izopropanolu lub denaturatu (białego). Trzeba tylko pamiętać, że alkohole mają właściwości wysuszające w stosunku do plastiku i mogą powodować pękanie. Dlatego proponowałbym zacząć od wody z detergentem (płyn niskopieniący się).
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: womo »

Jarek nie nadaje się .
Ja myślałem o budzie, kołach, ostoi itd. Do elektroniki się nie nadaje bo zanurza się to co się czyści w płynie.
To nie jest czyszczenie na sucho. :mrgreen:
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: JarUs »

womo pisze:... może słabo czyścić plastiki ale wyczyściło pięknie, tylko zeszła 1/2 opisów wagonu.
Bingo !! Ktoś ostatnio pytał jak usunąć napisy z wagonu ;)
Tak się zastanawiam, czy można wyczyścić podwozie lokomotywy (bez budy) ? Jak ultra dźwięki wpływają na elektronikę lokomotywy?
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: piottrw »

Pewnie płyn rozpuścił farbę :shock: . Obudowy myłem szarym mydłem i miękką szczoteczką do zębòw. Schodzi każdy brud i tłuszcz bez opisòw.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: womo »

Czytałem kiedyś, że niektórzy czyszczą tak tory.
Dlatego sam wsadziłem wagon bttb do myjki u mojego kumpla. Ma taką o wysokich czestotliwościach do czyszczenia elementów silników .
Czytałem w instrukcji, że może słabo czyścić plastiki ale wyczyściło pięknie, tylko zeszła 1/2 opisów wagonu. Słabo go widać ostemplowali :lol:
Loki się bałem wsadzić. Chociaż cały czas myślę że wagon lub farba była felerna.

Ale chętnie zobaczę jak u Ciebie wyszło.
Może to od rodzaju tych maszynek zależy?
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA

Post autor: JarUs »

Czy ktoś czyścił lub ma informację czy można w MYJKCE ULTRADŹWIĘKOWEJ umyc np. lokomotywę ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości