Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: JarUs »

Kilka zdjęć z wnętrza "Gagarina"
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tak jak widać - tylko włożyć dekoder do gniazda, a głośnik na "sitko". :D Elvis do zamontowania głośnika przysłał mi taśmę dwustronnie klejącą. Ale stwierdziłem, że jest za gruba i może mi się "buda" nie zamykać !! . Więc skorzystałem z kleju, który pozostał po mocowaniu dekodera w pudełku (oryginalne, fabryczne opakowanie). Głośnik na "sitku" trzyma się doskonale :D
Ostatnio zmieniony 24 maja 2013, 09:22 przez JarUs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 105
Rejestracja: 08 kwie 2010, 10:35
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: elvis »

Pawelec pisze:... ile takie cudo kosztuje do ST44 od Roco
450zł z przesyłką.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2013, 13:12 przez elvis, łącznie zmieniany 1 raz.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: JarUs »

Pytanie jest dość niezręczne dla mnie. :oops:
Tego typu pytanie powinno być skierowane do sprzedawcy, którym jest Elvis.
PRZEPRASZAM, ale nie mogę publicznie mówić o cenie produktu, którego nie sprzedaję. 8) Jedynie mogę dodać, że według mnie, ten komplecik jest wart tej ceny, którą zapłaciłem. :D
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 715
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: Robcio1910 »

Pawelec pisze:Pytanie, a ile takie cudo kosztuje do ST44 od Roco, bo marzy mi się taka rzecz już od jakiegoś czasu???
Ponawiam pytanie Kolegi. :oops:
Ostatnio zmieniony 18 maja 2013, 08:35 przez Robcio1910, łącznie zmieniany 1 raz.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: JarUs »

Śmiało pisz na pw do elvis-a. Otrzymasz informację z "pierwszej ręki".
Ja w każdym bądź razie jestem bardzo zadowolony :mrgreen:.
Dodam jeszcze, że jak to "cudo" uruchomiłem to mi "szczęka opadła"
Obrazek
Film niestety nie jest dobrej jakości, ale tylko takim słabym sprzętem obecnie dysponuję.
W rzeczywistości dźwięk jest głośny (skutecznie zagłusza tv i słychać go w drugim pokoju przy zamkniętych drzwiach) i wyraźny (niesepleniąca zapowiedź spikera w języku PL). :D
Jaszcze nie bawiłem się cv-kami. Muszę zmienić parametry jazdy, bo loczka startuje niczym bolid F1 ;)
Pawelec
Posty: 484
Rejestracja: 05 kwie 2007, 22:25
Lokalizacja: Sz-n Śródmieście/Podjuchy
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: Pawelec »

Pytanie, a ile takie cudo kosztuje do ST44 od Roco, bo marzy mi się taka rzecz już od jakiegoś czasu???
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: JarUs »

Wczoraj otrzymałem od Elvisa: Dekoder MX622N, moduł intellisound3 z dźwiękiem ST44i głośnik.
Obrazek Obrazek
Bez żadnych problemów w ciągu 10 minut włożyłem "zestaw" do lokomotywy i efekt jest taki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 17 maja 2013, 09:59 przez JarUs, łącznie zmieniany 2 razy.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: JarUs »

U Elvisa :D
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: ArturSchŁ »

Z moich obserwacji wynika inny wniosek, tak jak opisałem powyżej. :/
Jednak jak wiemy wszystko jest w ciągłym ruchu, więc np po ST44 mogły standardowe BR120 zostać uzupełnione.
drlukasz pisze:... chyba, że odgłosy "karabinu maszynowego" którymi staje się praca silnika pow. około 1/2 prędkości uznajesz za normalne...
Czegoś takiego w ogóle nie zaobserwowałem, ale może mam słoniowe ucho. :)
drlukasz pisze:Nie są w stanie równać się z dźwiękami oferowanymi na rynku specjalizowanymi dla wersji dwusuwowej, czy czterosuwowej "Gagarina"
Gdzie takie szukać ??
Ostatnio zmieniony 16 maja 2013, 11:40 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: drlukasz »

Artur, nie zgodzę się z Tobą, przynajmniej jeśli chodzi o Ok1 Roco.
Dźwięku Ok1 Roco w oryginalnych nastawach słuchać się nie da, chyba, że odgłosy "karabinu maszynowego" którymi staje się praca silnika pow. około 1/2 prędkości uznajesz za normalne... Po wyregulowaniu odpowiednią CVką ilości "chuf" na obrót koła, albo założeniu magnesu i czujnika - owszem, jak najbardziej.
ST44 Roco ma dźwięki identyczne jak standardowy ESU dla V200. Nie są w stanie równać się z dźwiękami oferowanymi na rynku specjalizowanymi dla wersji dwusuwowej, czy czterosuwowej "Gagarina"
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: ArturSchŁ »

Wyznaję zasadę, że najlepsze dźwięki dostarcza producent modelu. Jeśli już poświęcił czas na opracowanie mechaniki, to ma także odpowiednią wiedzę i materiały nt. specyfiki dźwięków, czy choćby liczy na efekt marketingowy, natomiast dźwięki standardowe, są zawsze pewnym kompromisem.

Zasada ta sprawdziła się w lokomotywach Roco (bo tylko takie dźwiękowe nabyłem/słyszałem, mówię o TT): ST44, BR18 i Ok1.
Czasem problemem jest wybrany system (jak w ST44) gdzie mały głośniczek dynamiczny (widać na fotkach wyżej) jest za cichy na imprezy, bo w mieszkaniu, w ciszy nocnej, jest wystarczający. :)
Te same dekodery fabryczne, czyli, nie dedykowane do konkretnej lokomotywy, posiadają o wiele uboższe dźwięki, których repertuar kończy się na standardowych dźwiękach jazdy, sygnale lokomotywy, gwizdku konduktora no i może jeszcze coś. Dźwięki kończą się na F4-F6.

Dedykowane, często są wypełnione do F10-F12 (przypominam, mówię o TT).

Zupełnie inną bajką są dekodery z dźwiękami wgranymi samemu, gdzie oprócz dźwięków specyficznych dla lokomotywy możemy mieć polskie zapowiedzi itd, ale to inna bajka.

Generalnie najciekawsze są gadające parowozy. Instalowanie dźwięku do spalinówek nie jest już tak fajne, a w elektrykach efekt nie jest wart swoich pieniędzy - chodzi o repertuar wydawanych dźwięków.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2013, 08:27 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 105
Rejestracja: 08 kwie 2010, 10:35
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: elvis »

Marcin pisze:Dobre głośniczki, realne dźwięki, i umieszczają głośnik tak żeby było słychać a nie żeby stłumić.
No to żeś pojechał! Głośniki stosują dokładnie te same, które możesz nabyć w Polsce i to nie koniecznie tylko u mnie. Dźwięki mają z Zimo i Esu, a za udźwiękowienie np. Tilliga BR01 i to z gniazdem dekodera kasują...199eurasków. Zapraszam do skorzystania z usług tej firmy. Jak Cię szarpnie po kieszeni, to musi fajnie grać, no musi. A i jeszcze piszą, że zabudowa trwa 6 - 8 tygodni.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2013, 08:03 przez elvis, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: Marcin »

Dobre głosniczki, realne dźwięki, i umieszczają głośnik tak żeby było słychać a nie żeby stłumić.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: Marcin »

elvis pisze:Firmę znam, zajmuje się m.in. przebudową modeli na DCC. Korzystają z dekoderów Zimo i ESU i taką też mają jakość dźwięków i nic ponad to.
Miałem przyjemność posłuchać BR 18 z ich udźwiękowieniem i cyfryzacją. Chowa się każdy inny dostępny dźwięk.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2013, 07:20 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dyskusja n/t instalacji dźwięku

Post autor: Misiek »

elvis pisze:Do gagara spokojnie mieści się dźwiękowiec Zimo MX648 (...) I do tego głośniczek LS10x15 od Zimo.
Mam taką kombinację, w Tilligu rzeźbiłem, żeby wlazło, ale dało radę ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość