Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: ArturSchŁ »

Alteo pisze:Ten mostek należy zrobić przy dekoderze Plux12 aby można było generować sygnał / do podłączenia głośnika - ale czy na pewno?/.
Jest taki dekoder Tams w ofercie Tilliga, który ma taką możliwość.
Reasumując: wystarczy wyjąć zaślepkę analogową i w to miejsce wsadzić dekoder (bez żadnych dodatkowych działań) by loka jeździła w DCC.
Jeśli tylko czegoś nie pomylimy ....
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Alteo »

Z tłumaczeniem wyszło tak jak przypuszczałem. Znajoma miała problem z terminami technicznymi. Ten mostek należy zrobić przy dekoderze Plux12 aby można było generować sygnał / do podłączenia głośnika - ale czy na pewno?/. Skan instrukcji wyślę do Niemiec do znajomego aby przetłumaczył dokładnie część dot. digitalizacji.
Awatar użytkownika
nikos68
Posty: 141
Rejestracja: 06 cze 2008, 00:03
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: nikos68 »

Jeden z przełączników po stronie zaslepki jest od zasilania szyny-pantografy,drugi właśnie od dekodera 6pin-PluX12 i świateł, nie mam niestety już instrukcji bo wysłałem Ci razem z loką
Ostatnio zmieniony 15 gru 2011, 16:28 przez nikos68, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Alteo »

W loku przywróciłem poprzedni stan i w analogu wszystko jest ok. Jednak ze względu na słabą znajomość niemieckiego dalej nic nie robię ponieważ w instrukcji dot. digitalizacji na rys.2 pisze coś o wykonaniu mostków pomiędzy dwoma stykami górnej płytki poziomej a dwoma stykami pionowej, na której jest instalowany dekoder. Do sąsiadki przyjechała córka z Niemiec i być może chociaż częściowo przetłumaczy / nie wiem czy da sobie radę z terminami technicznymi/ mi instrukcję to zacznę działać dalej. Jej mąż elektronik ma dojechać tuż przed świętami to Jego wykorzystam do tłumaczeń i ewentualnej pomocy przy instalacji PluX12 lub innego dekodera. Nie chcę robić niczego w ciemno. Jednocześnie porobię zdjęcia z ewentualnych prac aby w przyszłości inni mieli mniej problemów z digitalizacją.
Awatar użytkownika
biker
Posty: 411
Rejestracja: 18 lut 2008, 16:20
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: biker »

miano pisze:Ja zainstalowałem 6-pinowy z nóżkami prostymi "od tyłu" tzn dekoder jest w przestrzeni nad wózkiem
Ja na początku też tak zrobiłem, było wszystko ok i...
skusiłem się na dekoder plux12 aby cieszyć się większą ilością zapalanych świateł w pięknej barwie. :/
Ostatnio zmieniony 13 gru 2011, 12:07 przez biker, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miano
Posty: 612
Rejestracja: 04 maja 2006, 13:56
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: miano »

Alteo pisze:... Mam dekodery 6-cio pinowe ale z prostymi nóżkami a gięcie i prostowanie może im tylko zaszkodzić...
Ja zainstalowałem 6-pinowy z nóżkami prostymi "od tyłu" tzn dekoder jest w przestrzeni nad wózkiem (widać ją na twoim zdjęciu) i mogę polecić ten sposób.
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Alteo »

Jak wcześniej pisałem gniazdo dekodera jest zbyt nisko a mała płytka pozioma z diodami powinna być ciut niżej. Konstrukcja całej płytki jest taka aby zainstalować tylko dekoder Tilliga i to w strasznej ciasnocie.
Awatar użytkownika
Leszek tt
Posty: 104
Rejestracja: 10 paź 2007, 21:39
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

1

Post autor: Leszek tt »

Moja loka to;
1.W analogu jazda i oświetlenie OK. :)
2.Z dek.6pin jazda OK. i czyste "jaja"z oświetleniem :?
3.Z dek.Plux12 jaja z jazdą (szarpie przy zwalnianiu)i
i oświetleniem (zapala się co popadnie) :evil:
...i gadanie że jak wszystko gra w analogu to w cyfrze... nie dotyczy tego loka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Alteo »

A analogu wszystko ok. Jutro dalszy ciąg. Przypuszczam, że to wina gniazda ponieważ zaślepka analogowa bardzo luźno wchodzi. A tak na marginesie to Tillig źle oznaczył pin 6 na zaślepce. Zamiast 6 powinno być 1 gdyż takie jest oznaczenie w instrukcji dekodera.
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Alteo »

Na dzisiaj to sobie odpuszczę robienie czegokolwiek ze względu na oświetlenie i mój wzrok.
Jutro zdemontuję tego PluX-a i zrobię eksperyment z dekoderem 6-cio pinowym. Wcześniej sprawdzę jeszcze jazdę w analogu aby się upewnić czy nie nastąpiło uszkodzenie płytki. Z pinami nie ma problemu, bo lewy skrajny pin na zaślepce to 6.
JANTARSA
Posty: 212
Rejestracja: 27 kwie 2006, 19:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: JANTARSA »

Witam,
w sobotę wkładałem ten dekoder do tej lokomotywy - był to mój dziewiczy raz gdy sam instalowałem dekoder i nie miałem takich objawów.
Wyjąłem zaślepkę i normalnie równiutko włożyłem w gniazdo i lokomotywa na dzień dobry jeździła z adresem 3 i bez problemu zmieniłem adres na inny.
Innymi opcjami się nie bawiłem ale na to przyjdzie czas
Pozdrawiam
Artur
Samer
Posty: 148
Rejestracja: 12 lis 2007, 19:28
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Samer »

Spróbuj, tak jak ja, zamontować dekoder 6 pinowy z prostymi nóżkami (bez wyginania) do lewej części gniazda.

Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale zamontowanie dekodera do gniazda z lewej części gniazda, niezależnie od tego z której strony będzie pin 1, nie powinno uszkodzić dekodera ani płytki. Dekodery mają układ przepięciowy.

Jeżeli się mylę proszę o uśnięcie 2giej części postu
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Alteo »

Zgodnie z zaleceniem producenta dekoder Tilliga 66016 PluX12. Mam dekodery 6-cio pinowe ale z prostymi nóżkami a gięcie i prostowanie może im tylko zaszkodzić. Kupiłem PluX12 abym w pełni mógł sterować oświetleniem. Co do umiejscowienia gniazda dekodera to Tillig bardzo skomplikował sprawę. Wystarczyłoby przesunąć gniazdo o 1 mm w górę i instalacja byłaby łatwiejsza.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2011, 20:09 przez Alteo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: ArturSchŁ »

Co można zrobić źle (nie mam PR ani dekodera Plux12, więc gdybam):
- można wsadzić dekoder o jedną pozycję w górę w dół - 2 skrajne piny poza gniazdem (potwierdźcie czy tak można rzeczywiście wsadzić - widać by było szpilki z jednej strony poza gniazdem),
- można wsadzić dekoder tylko jednym rzędem szpilek w gniazdo, a drugie w powietrzu - błąd analogiczny jak powyżej, ale przesunięcie o 90 stopni - też trzeba dokładnie popatrzeć na to JAK dekoder został wsadzony w gniazdo.
Awatar użytkownika
miano
Posty: 612
Rejestracja: 04 maja 2006, 13:56
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: miano »

A jaki to dekoder?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości