"szarpana jazda" lokomotywy

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: Alteo »

Problem polega na tym, że przechodząc do trybu programowania - po naciśnięciu Fo - wyświetli się na wyświetlaczu r1 (czyli CV1). Naciśniesz na + to przejdziesz do r2, któremu odpowiada CV2, r3 to CV3, r4 to CV4, r5 to CV29, r6 to CV6, r7 to CV7, a r8 to CV8. Na compakcie Lenza aby przejść do CV 5 musisz zrobić odczyt jednego z rejestru, a następnie przyciskiem + przejść do wartości minimum 9 i wtedy wyświetli się c9 czyli CV9 (jak przejdziesz do 10 do wyświetli się CV10). Teraz aby przejść do CV5 musisz naciskać przycisk "-" aby wyświetlił się znaczek c5, pod którym jest CV5.
Reasumując jak na wyświetlaczu jest r5 to zmieniasz CV29, a jak jest c5 to zmieniasz CV5. CV29 dla zwykłych potrzeb powinna mieć wartość 06.
Pomimo, że nie jestem zbyt bardzo zaawansowany w programowaniu dekoderów odezwałem się, gdyż na początku robiłem ten sam błąd.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2010, 16:54 przez Alteo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: gbbsoft »

adamTT pisze:Czy registry jak pisze Alteo to jest to samo co CV, czy to jest zupełnie coś innego?
Kiedyś bardzo, bardzo dawno, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami... :mrgreen: były dekodery, które posiadały tylko 8 rejestrów. Programowało się je w trybie "register"...

Potem ludzie doszli do wniosku, że 8 to za mało... Że może zrobić 255 i nazwali te 255 "CV". (jak wiadomo obecnie 255 to tez mało). Aby zachować kompatybilność wsteczną dekodery, które mogły już być programowane po nowemu, umiały także być programowane w trybie "registry".

Ponieważ na rynku były jeszcze układy DCC (centralka + manipulator), które umiały programować dekodery, ale tylko w trybie "registry", to musiano coś wymyślić, aby nowe dekodery można było programować za pomocą starych systemów.

Rejestry mniej więcej odpowiadały pierwszym 8 CV. Problem był tylko z CV29. Wymyślono, że jeżeli zaprogramujesz w trybie "registry" rejestr 5, to dekoder wpisze wartość do CV29 (a nie do CV5).

I to już koniec bajki... Dobranoc.
:mrgreen:

PS. Takie to są wady i zalety kompatybilności wstecz, bez której trudno żyć, a potem są dziwne problemy...
Jak należy zresetować dekoder?
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... der%C3%B3w
Ostatnio zmieniony 14 sty 2010, 16:52 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: adamTT »

ArturSch pisze:BTW: na prawdę nie widzę powodu by cokolwiek w CV grzebać od nastaw fabrycznych.
Chciałem zmienić czas przyspieszenia i hamowania lokomotywy, doczytałem gdzieś ze odpowiada za to CV 3 i CV 4, po zmianie tych wartości faktycznie lokomotywa elegancko (czyli wolniutko) przyspieszała, tylko pojawiło się to "szarpanie", natomiast CV 5 - tak doczytałem - teoretycznie odpowiada za maksymalną prędkość - tak to przynajmniej zrozumiałem...tylko teraz to już się w tym wszystkim trochę pogubiłem... nie bardzo rozumie jak CV 5 może być równe CV29. Czy registry jak pisze Alteo to jest to samo co CV, czy to jest zupełnie coś innego?
Jak należy zresetować dekoder?
Ostatnio zmieniony 14 sty 2010, 16:51 przez adamTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: ArturSchŁ »

1. Zresetuj dekoder.
2. Sprawdź czy problem się powtarza zanim zaczniesz coś z CV zmieniać.

BTW: na prawdę nie widzę powodu by cokolwiek w CV grzebać od nastaw fabrycznych.
:P
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: Alteo »

Przechodząc na programowanie dekodera wchodzisz na registry 1-8. Na 5 jest CV29.Ja na początku robiłem ten bład, że chcąc zmienić CV5 zmieniałem CV29 i loko zachowywała się dziwnie.Być może popełniasz ten sam błąd.
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

"szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: adamTT »

Koledzy jaka może być przyczyna "szarpanej jazdy" lokomotywy? Objaw jest taki:
Lokomotywa w miarę płynnie się rozpędza natomiast ma takie momenty jakby dekoder przepuszczał i lokomotywa dostaje chwilowego przyspieszenia.... Problem dotyczy lokomotywy BR 132 (ROCO) która ma zamontowany dekoder N025-P NEM651.
Przyznam się, że zmieniałem CV 3 i CV 4 (przyspieszanie i zwalnianie) Przed tą zmianą nie zauważyłem takich objawów....
Co może być przyczyną gaśnięcia świateł zauważyłem że jak zmienię CV 5 to wtedy zaczynają się dziać takie rzeczy.... to zauważyłem przy Gagarinie z dekoderem N025-P NEM651. Nie wiem czy to jest wina dekodera??? Czy coś ostro pogrzebałem....:/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości