"szarpana jazda" lokomotywy

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: Zbyszek Zajner »

No i już jestem. Twoja metoda WICY z tym CV 54 zadziałała. Może nie od razu bo miałem F1 włączone i nic się nie działo. Ale za którymś razem ( patrz - noga ze mnie w temacie DCC ) poszło pięknie. Rewelacja. Złożyłem 2 metry prostego torowiska i loka po wciśnięciu 0 w tej CV ruszyła z kopyta po czym zatrzymała się. I tyle!!!! Rewelacja. Ustawił sobie swoje parametry i śmiga jak ta lala. Szacun za wyczytanie tego WICY.


Pozdrawiam,

Zbyszek
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: wicy »

Zbyszek Zajner pisze:Muszę jeszcze ogarnąć wszystkie starty i stopy bo się jeszcze to nie zgrywa ale to już moja broszka. Moze jutro ( dzisiaj ) po południu sprawdzę to na długim torze testowym z tą max prędkością i kalibracją. Może to da.
Jak już sobie poradzisz z problemem to opisz dla potomnych jak sobie poradziłeś.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: Zbyszek Zajner »

Dzięki WICY,
wyłączyłem CV 49 i zaczyna mi to się składać do kupy. Muszę jeszcze ogarnąć wszystkie starty i stopy bo się jeszcze to nie zgrywa ale to już moja broszka. Moze jutro ( dzisiaj ) po południu sprawdzę to na długim torze testowym z tą max prędkością i kalibracją. Może to da. Ale dałeś mi już światło ( nie światełko ) w tunelu za co DZIĘKI WIELKIE !!!

Pozdrawiam,

Zbyszek

P.S. Masakra ile trzeba tych CV zrozumieć i poogarniać. Masakra :)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: wicy »

Nie mam tego dekodera, ale oglądając instrukcje widzę ciekawą funkcję autokalibracaji motora.
Ustawiasz na torze dość długim, F1 musi być wyłączone. Wpisujesz 0 do CV54. Wciskasz F1 i lokomotywa rusza na 1,5 sek na max prędkości i nie można jej kontrolować. Zatrzyma się sama z ustawionymi wartościami CV od kompensacji obciążeń.
Poza tym znalazłem informację, że jeśli loka nie jedzie gładko na małych prędkościach należy zmniejszać stopniowo wartość w CV56 do uzyskania gładkiej jazdy.
Na koniec, jeśli to zawiedzie próbowałbym zmniejszyć częstotliwość PWM wpisując pod CV9 wartość 20 (jako wielokrotność 1000 kHz. fabryszne to 40=40000 kHz).

Added in 16 minutes 41 seconds:
Można też całkiem wyłączyć kompensację obciążenia, która fabrycznie jest włączona. I chyba od tego trzeba by zacząć. CV49=18 (włączona CV49=19)
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: Zbyszek Zajner »

Koleżanki i Koledzy,

by nie zaczynać nowego tematu, wyszukałem ten temat i podciągnę dalej. Kupiłem BR 65 Gutzolda i dałem do zamontowania dekoder ESU LokSound V5.0 ze złączem Next18. Loka pięknie wydaje dźwięki ale przy starcie i przy zatrzymywaniu skaczej i do przodu i do tyłu jak zając. Nawet po wyzerowaniu pokrętła w Multimausie II jeszcze dalej jedzie i trzy hopki wykonuje po czym się zatrzymuje. Pewnie problem jest banalny ale ja jestem noga z tych CV i zgłupiałem. W analogu sprawdziłem i jeździ płynnie czyli pozostaje sprawa ustawień. Zerowanie dekodera CV 8 nic nie pomaga. Hopki sa w dalszym ciągu. Walczę dalej ale brakuje mi już sił. Ma ktoś na to jakiś pomysł? Będę wdzięczny za wyrozumiałość i każdą podpowiedź.

Pozdrawiam,

Zbyszek
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: ArturSchŁ »

Podczas udźwiękowienia Husarza :) natknęliśmy się na taki właśnie objaw.
Lokomotywa rusza powoli, zaczyna szarpać jakby na krzywą prędkości nałożyła się sinusoida. Przy hamowaniu to samo, ale jeszcze bardziej widoczne.

Dekoder CT-Elektronik SL75, pomogło ustawienie CV-ek:
CV 2 == (25) tak jest po resecie, a w dokumentacji mamy, że powinno być 3,
CV 3 -> 0,
CV 4 -> 8,
CV 50 -> 127,
CV 51 -> 63,
CV 52 -> 15
Przy okazji okazało się, że po resecie niektóre CV-ki (nie tylko 2) przyjmują inne wartości niż opisane w dokumentacji jako default.

Powodem problemu szarpania jest niedopasowanie odczytów kompensacji obciążenia dla tego sinika i dekodera.
Inne dekodery (bez dźwięku) w innych egzemplarzach Taurusów cyfrowane bez problemu.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2011, 10:18 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: gbbsoft »

ArturSch pisze:... to chyba jest oczywiste (...), że jak do pudełka wkładam ciastko,...
W opisie CV29 jest taki zapis, że nie powinno być móc ustawić tych bitów, które dekoder nie rozumie/nie umie obsłużyć.
To jest informatyka, a nie ciasteczko... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 15 sty 2010, 11:07 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:Ciekawe dlaczego założono, że jak do CV zapiszesz x to po odczycie masz otrzymać x.....
No to chyba jest oczywiste (=oczywista oczywistość), że jak do pudełka wkładam ciastko,
to gdy sprawdzam co jest w pudełku, spodziewam się ciastka, a nie samochodziku czy jabłka !!
:mrgreen:
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: gbbsoft »

ArturSch pisze:Przypominam, że przy resetowaniu dekodera ZAWSZE pojawi się błąd (w systemach, które umieją odczytać CV-ki).
Ciekawe dlaczego założono, że jak do CV zapiszesz x to po odczycie masz otrzymać x.
W 90% tak jest, ale w kilku nie. CV8, CV29 są tego dobrym przykładem....
Ostatnio zmieniony 15 sty 2010, 10:14 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: ArturSchŁ »

Przypominam, że przy resetowaniu dekodera ZAWSZE pojawi się błąd (w systemach, które umieją odczytać CV-ki).
Do CV8 wpisujemy wartość 8, a odczytujemy ....kod producenta, więc porównanie go z wartością 8 zawsze da różnicę, czyli wywoła komunikat błędu.
:lol:
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: adamTT »

Ok, dzięki, już poszło :)
Ostatnio zmieniony 15 sty 2010, 08:24 przez adamTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: golab »

No i teraz go sprawdz. Lenz po resecie CV8 na N025 może zwrócić taki komunikat, a 157 to kod Kuehna
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: adamTT »

Koledzy bardzo Wam dziękuje. Naprawdę mi pomogliście :) i rozjaśniliście kwestie tych rejestrów, pewnie jeszcze nie jedno mnie zaskoczy, ale już wiem zdecydowanie więcej :)

Mam tylko jeszcze problem z resetem dekodera N025 Kuehn'a wpisuje zadaną wartość w CV 8=8 ale wyskakuje mi błąd Er.2 .Po odczycie CV8 pojawia mi się 15.7 (compakcie Lenza) próbowałem wpisać wartość 8.0 i 0.8 bo takie mam dostępne, ale pojawia się komunikat Er.2.
W identyczny sposób resetowałem Lenz (CV8=99): wysłać CV8 = 33 i poszło bez problemów...
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: gbbsoft »

Uzupełnione...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: "szarpana jazda" lokomotywy

Post autor: ArturSchŁ »

Akurat tu nie masz, Piotrze, Kuehn'a. Z instrukcji do rodziny N025 Kuehn'a (str 7, u dołu): CV#8 = 8 - czyli zgodnie z NMRA.

Piotrze uzupełnij sobie (Kuehn=157).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości