ABC czyli początki z DCC

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
romek tt
Posty: 137
Rejestracja: 05 cze 2006, 09:19
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: romek tt »

Chłopaki przecie w instrukcji eilzugów pisze ,że do DCC trzeba wymienic żarówki,tak samo np.w BR 01. ;)
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: Ranger »

U mnie we wzmacniaczu nadtopiły wyświetlacze wskazówkowe, za którymi były umieszczone. Nawet nie przypuszczałem, że mogą sie tak grzać. :/
Tak to jest z zarówkami. Moim zdaniem są juz przeżytkiem i jak się chce mieć oryginalne żółte oświetlenie to bez problemu diody SMD.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2007, 20:12 przez Ranger, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: ArturSchŁ »

maciej_kolej pisze:Ładnie wyglądały stojące na torze z pełnym oświetleniem ... żarówka nadtopiła dach.
Nie przejmuj się, w analogach też się to dzieje, zauważyłem ślady w Eilzugwagenach PKP na analogu !!
:evil:
Ostatnio zmieniony 30 sty 2007, 20:05 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: Maciej »

Mi jako laikowi DCC, pozostaje zachęcić do inwestycji w ten system sterowania. W moim przypadku był to zakup zestawu do sterowania Roco multiMaus nr 10810. Prosty i co ważne skuteczny w obsłudze. Dzięki pomocy osób z ForumTT szybko zainicjowałem splot zakupów. Drugim etapem było "zaszycie" w dekodery dwóch lokomotyw z gniazdem, dekoderami Silver mini nr kat. 10311. Tu bardzo pomógł mi ArturSch, oraz kolega z ForumTT (przepraszam nie pamiętam imienia :oops: ). Jazdy testowe w Gdyni nie wykazały konfliktu urzadzeń co zachęcało do dalszych prac. W zaciszu domowym rozpocząłem sterowanie dwoma lokomotywami - tu strasznie się motałem, ale jakoś wyszło :mrgreen: Obie jeżdżą zgodnie z zasadami DCC. Pozostaje dalsze rozgryzanie multiMaus'a DCC i tyle. Jedyna fuga która mnie spotkała, to niestety oświetlenie wagonów typu eilzug. Ładnie wyglądały stojące na torze z pełnym oświetleniem - niestety czar prysł - żarówka nadtopiła dach. To zdyskwalifikowało oświetlenie w eilzugach raz na zawsze :evil:
Obrazek
pozostaje zamyłkować to miejsce szpachlem lub solidną patyną a co za tym idzie całego składu :evil:
Oczywiście ten incydent nie jest w stanie zakłócić dalszych inwestycji w DCC. malo tego mobilizuje do dalszych doświdczeń i inwestycji. Frajda jest na całego - sama jazda to też coś nowego. Poczciwy zasilacz PIKO leżał przez dwa dni moich testów :D
Obrazek
Dodam że zakupy dekoderów odbyły się w nowym sklepie Techno Hobby ;)
Ostatnio zmieniony 30 sty 2007, 19:09 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: ArturSchŁ »

:idea: Więcej szczegółów w DCC Wiki.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:Pozwalają poznać podstawy zabawy w DCC!
Idę studiować !!
:mrgreen:
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: gbbsoft »

mb1 pisze:Dobre pytanie.
Narazie nie przerzucam , a jeżeli już ,to ręcznie.W planowanej makiecie chciałbym, aby to były napędy podmakietowe.Przewiduję ,że wtedy mogę mieć problemy zarówno z połączeniem ,jak i ze sterowaniem.
No widziesz. Czyli możliwe kierunki "rozwoju"
- sterowanie zwrotnicami, semaforami, przejazdami itp
- sterowanie ruchem za pomocą jakiejś logiki (np: BM-1,2,3)
- (albo) sterowanie komputerem
- i wtedy pojawia się kwestia informacji zwrotnej
mb1
Posty: 118
Rejestracja: 26 kwie 2006, 19:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: mb1 »

Dobre pytanie.
Narazie nie przerzucam , a jeżeli już ,to ręcznie.W planowanej makiecie chciałbym, aby to były napędy podmakietowe.Przewiduję ,że wtedy mogę mieć problemy zarówno z połączeniem ,jak i ze sterowaniem.
mb1
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: gbbsoft »

mb1 pisze:Rozkładam się , biorę mysz, ustawiam adresy,kręcę
pokrętłem w prawo i w lewo, zestawy jeżdżą w przód i w tył, zapalam lub gaszę światła w lokach i ... no właśnie, i nic poza tym.Nie znam pełnych możliwości posiadanego zestawu,
a czytając posty o DCC, przyznaję, w większości ich nie rozumię.
Dlatego poruszyłem problem bardziej czytelnych wypowiedzi.

Pozdrawiam.
A co z zwrotnicami? Jak je przerzucasz?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: ArturSchŁ »

mb1 pisze:Co znaczy "doinstalować samemu"?
To znaczy zamontować w lokomotywie, np wkleić generator dymu albo dźwięku i połączyć z dekoderem jeśli ten umożliwia dodatkowe funkcje. Nie każdy dekoder ma możliwość rozbudowy.
Dekodery z serii Gold mini (zgodne z NEM561) umożliwiają tylko podstawowe funkcje (silnik + F0), Gold (zgodne z NEM562) mają juz wyprowadzenia na F1,F2 (200mA). Dalsze zwiększenie funkcjonalności dekodera możliwe jest poprzez dołączenie dodatkowego modułu SUSI.
mb1 pisze:Do sterowania używam myszy LOKMAUSE 2.
Myszka/manipulator i Centralka to są urządzenia, które wydają polecenia. Zajrzyj może do DCC, opisałem tam kilka podstawowoych spraw.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2006, 15:21 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
mb1
Posty: 118
Rejestracja: 26 kwie 2006, 19:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: mb1 »

No właśnie.Co znaczy "doinstalować samemu"? Do sterowania używam myszy LOKMAUSE 2.
Jakie jeszcze możliwości ma ten sprzęt?
mb1
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: ArturSchŁ »

mb1 pisze:kręcę pokrętłem w prawo i w lewo, zestawy jeżdżą w przód i w tył, zapalam lub gaszę światła w lokach i ... no właśnie, i nic poza tym.
Bo to są podstawowe funkcje:
- jazda wieloma lokomotywami po jednym torze z niezależym sterowniem każdej lokomotywy,
- możliwość zapalania/gaszenia oświetlenia czołowego F0.

Następne funkcjonalności trzeba sobie doinstalować samemu albo zakupić bardzo drogie fabryczne "full wypas" DCC. Klawisze funkcyjne skończyliśmy na F0, a można ich użyć więcej (obecnie do F12 jeśli się nie mylę, a podobno już jest specyfikacja do F28 !!) .

Fajnie, mamy jeszcze z 10 guzików, tylko do czego one nam ??
1 - dżwięk. Dekodery z dźwiękiem używają kilka funkcji - ile różnych dzięków (jednego loka) tyle Fn trzeba użyć.
2 - wytwornica dymu, koleny F
3 - dodatkowe oświetlenie np kabiny, zrobiłem to w swojej BR211,
4 - sprzęgi elektromechaniczne.
itd.
Wszystko zależy od pomysłowości konstruktora. Jeśli wymyślimy dżwig kolejowy i będziemy chcieli nim sterować to zapewne trzeba nam będzie sterować kilkoma silniczkami itd poprzez kolejne eFy.

Powyższe dotyczy tylko taboru. Osobnym sposobem na "skonsumowanie" DCC jest sterowanie osprzętem na makiecie i połączenie tego całego bałaganu w uporządkowaną całość np w PeCecie. Ale to już zupełnie inna bajka.
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 14 maja 2006, 09:47 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
mb1
Posty: 118
Rejestracja: 26 kwie 2006, 19:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: mb1 »

Witam,
Dziękuję gbbsoft za odpowiedź.Jestem (c).Mam DCC:
- zestaw fabryczny TILL 1200 ( DB Cargo ) - sprowadzony z Niemiec
sterowanie ROCO
- zestaw skompletowany z BR 1020 z zainstalowanym dekoderem LE 0521 A
+ wagony 13314 x 2, 13324, 13824

na koncie przeróbki ( instalacje dekoderów ) BR 92, BR 86 , BR 130 (tabor BTTB)
spalony dekoder,problemy z następnym
w planach przeróbka oświetlenia w loku i wagonach w zestawie OBB,
oraz dalsza rozbudowa taboru ( zakup BR 52 - DCC lub z gniazdem, poszukiwanie T3 lub
P8 do przeróbki na DCC )
Co do problemów, to są następujące. Rozkładam się , biorę mysz, ustawiam adresy,kręcę
pokrętłem w prawo i w lewo, zestawy jeżdżą w przód i w tył, zapalam lub gaszę światła w lokach i ... no właśnie, i nic poza tym.Nie znam pełnych możliwości posiadanego zestawu,
a czytając posty o DCC, przyznaję, w większości ich nie rozumię.
Dlatego poruszyłem problem bardziej czytelnych wypowiedzi.

Pozdrawiam.
mb1
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:A ty jesteś (b) czy (c)? (bo (a) to nie jesteś...
W innym miejscu mb1 napisał Mam zestaw DCC DB Cargo 1201. więc może wróćmy do konkretów. Mb1 masz:
- zestaw Digital (lok + wagony, coś jeszcze jest w pudełku ?),
- a centalkę, jaką (Roco, Lenz, typ ?)
- więcej loków DCC
- osprzęt DCC czy zwykły ?

Jaki masz problem ? Czy to jeździ ? Czy może nie udało się tego odpalić ?
:)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2006, 14:41 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: gbbsoft »

Ludzie generalnie dzielą się (tak wynika z moich obserwacji) na:
(a) niezainteresowanych DCC
(b) zainteresowanych DCC, ale jej nie posiadający
(c) zainteresowanych DCC i ją posiadając
(d) speców DCC.

Najtrudniejsze jest przejście od (b) do (c).
Problem polega na tym, że osobom (b) bardzo trudno tłumaczy się pojęcia, ponieważ nie mają kontaktu "na co dzień" z DCC.

Dopiero jak ktoś staje się (c) i jest wstanie zweryfikować nabytą wiedzę ze sprzętem, to już jest dużo łatwiej.

A ty jesteś (b) czy (c)? (bo (a) to nie jesteś... :lol: )

Oczywiście grono ludzi jest (b). I opowiadanie im o CV123 nie ma sensu, jak oni nie "czują" co to jest CV w ogóle....

Trzeba wziąść jeszcze pod uwagę jedna sprawę: wiedzy o DCC jest dużo i nie każdy (a) jest w stanie to wchłonąć (b) jest ona mu cała potrzebna.
Dlatego dla osób (b) lepszą wersją jest odpowiadanie na ich pytania niż wciskanie im wiedzy...

Chciałbym jeszcze dodać, że nie ma "jednej słusznego sposobu przedstawienia wiedzy o DCC" (nie licząc niezliczonej ilości "wyjątków" od reguły), co by się wielu marzyło. np: Inaczej trzeba podejść do osoby, która chce coś zrobić tanio, a inaczej do osoby, która ma więcej pięniędzy i potrzebuje bardziej rozwinięte rozwiązania...
Ostatnio zmieniony 13 maja 2006, 13:48 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości