Reset dekodera

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: ArturSchŁ »

Gwarek pisze:Ktoś wie o co może chodzić ?
Najczęściej winę ponosi brud, jeśli nie loki to torów.
Możliwe także, że to wina przeniesienia prądu z kół na płytkę PCB (blaszki odbiorcze).
Trzeba popatrzeć.
Awatar użytkownika
Gwarek
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2016, 10:45
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: Gwarek »

Super dziękuje wszystkim, temat ogarnąłem. Ale mam jeszcze pytanie odnośnie jednej kwestii. Podczas jazdy przycina lokomotywą i muszę ją czasami ręcznie popchnąć do tego głośno chodzi. Lok jest nowy i cały czas normalnie działał do wczoraj. Nawet po zmianie dekoderów efekt ten sam. Ktoś wie o co może chodzić ?
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: JarUs »

OK, nie zauważyłem, ze to Daisy II.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: Domiss »

W Daisy II można ustawić, że dany Fn działa jako przełącznik albo jako przycisk. Zapewne masz F0 (jeśli to nim włączasz światła) ustawiony jako przycisk. To jest ta pozycja menu, która odpowiada za zapisanie w daisy II obrazka lokomotywy i jej nazwy i ikonek dla przycisków funkcyjnych (i właśnie ustawiając ikonkę można zmienić tryb przycisku - strona 28 cytowanej wcześniej anglojęzycznej instrukcji - interesuje Cię "switching type" na samym dole tej strony). Ewentualnie chodzi o to, że ta akurat lokomotywa ma światła nie na F0, tylko jakimś innym Fn - o ile dobrze pamiętam, to w daisy II tylko F0 domyślnie jest przełącznikiem, a reszta Fn domyślnie jest przyciskami... ale można to zmienić ;).
Awatar użytkownika
Gwarek
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2016, 10:45
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: Gwarek »

Na tych dwóch dekoderach sprawdzałem i oby dwa na innych lokach działają bez zarzutu tylko z tym BR52 mam problem dekodery to NEM 651 Uhlenbrock (66032) a drugi MX622N (ZIMO)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: wicy »

A może napisz jaki to dekoder? Na jakich innych dekoderach są podobne objawy a na jakich nie? Bawiłeś się CV, czy ustawienia fabryczne?
Awatar użytkownika
Gwarek
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2016, 10:45
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: Gwarek »

JarUs pisze:
Gwarek pisze:Ok dzięki :) ... tylko jak chce załączyć światła to muszę cały czas trzymać przycisk, po puszczeniu przycisku światła gasną ( sprawdzałem na dwóch różnych dekoderach i efekt ten sam )
Koniecznie napisz jak to rozrobiłeś !!
Nie wiem czy teraz się ze mnie śmiejesz czy o co chodzi. W normalnych ustawieniach włączam i wyłączam światło w Loku a w przypadku o którym piszę, żeby światła były włączone muszę cały czas trzymać wciśnięty przycisk co myśle nie jest normalne. PS. Oczywiście filmik z wciśniętym cały czas przyciskiem mogę załączyć.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: JarUs »

Gwarek pisze:Ok dzięki :) ... tylko jak chce załączyć światła to muszę cały czas trzymać przycisk, po puszczeniu przycisku światła gasną ( sprawdzałem na dwóch różnych dekoderach i efekt ten sam )
Koniecznie napisz jak to rozrobiłeś !!
Awatar użytkownika
Gwarek
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2016, 10:45
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: Gwarek »

Ok dzięki :) Loki już zakodowane tylko jeszcze mam problem z jednym, a mianowicie BR 52(Tillig) Lok po zakodowaniu ładnie pięknie chodzi tylko jak chce załączyć światła to muszę cały czas trzymać przycisk, po puszczeniu przycisku światła gasną ( sprawdzałem na dwóch różnych dekoderach i efekt ten sam )
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: wicy »

https://www.tillig.com/dateien/Produkte ... glisch.pdf

Na str. 25 w dziale 7.1 i 7.3 masz właśnie krok po kroku programowanie CV.
Awatar użytkownika
Gwarek
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2016, 10:45
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: Gwarek »

Witam, dalej mam problem z resetem dekodera, czy mógłby mi ktoś dokładnie krok po kroku opisać jak to zrobić jeżeli Lok już stoi na torze, z góry dzięki, nie ogarniam. Daisy II.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Reset dekodera

Post autor: ArturSchŁ »

Reset dekodera to wysłanie na CV8 odpowiedniej wartości, tak jak każdą inną CV-kę, różnica jest taka, ze to CV, która zawsze zwraca tą samą wartość (kod producenta) więc centralki weryfikujące potwierdzenie po zaprogramowaniu (w odpowiedzi powinna być wysłana wartość) zgłaszają błąd - ignorujemy to.

Jak sprawdzić czy dekoder został zresetowany ?
- wpierw ustawmy mu adres (#3)
- po resecie powinien być 3.

Jaką wartość wysłać, a to zależy od producenta, zobacz np. TU.
Awatar użytkownika
Gwarek
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2016, 10:45
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Reset dekodera

Post autor: Gwarek »

Witam, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak resetuje się dekoder w loku(DAISY II)?
Oraz jak ustawić do jazdy w DAISY II dwuczłonowy skład?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości