Dekodery oświetlenia wagonów

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: Jacula »

Artur, dzięki. O tomi chodziło.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: MonsterSale »

Hehe, tak myślałem :)

A czy coś może ktoś powiedzieć o płytkach Tilliga?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: Wojtek_Kraków »

MonsterSale pisze:Jak się ma ta listwa z oświetleniem tylnym od ESU z dekoderem do płytek Tilliga (za 1.5x tyle)?
Czy Tillig tez tam wkłada dekoder?
Płytki Tilliga wydają się skrojone dokładnie pod wagon podczas gdy ESU to taśma którą trzeba jakoś zamocować - na klej?

Jak się potem takim oświetleniem steruje? To jest osobny adres jak lokomotywa? Czyli jeśli mam pociąg z 6 wagonami, to lokomotywa zajmie 1 adres a wagony kolejne 6 i żeby włączyć światło trzeba sobie poskakać po adresach i je po kolei włączyć? Bo może wszystkie wagony mogą być na tym samym adresie co lokomotywa i reagować na instrukcje włączania światła lokomotywy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Możesz w 6 wagonach ustawic ten sam adres i bedzie dzialac pod jednym guziczkiem
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: MonsterSale »

Jak się ma ta listwa z oświetleniem tylnym od ESU z dekoderem do płytek Tilliga (za 1.5x tyle)?
Czy Tillig tez tam wkłada dekoder?
Płytki Tilliga wydają się skrojone dokładnie pod wagon podczas gdy ESU to taśma którą trzeba jakoś zamocować - na klej?

Jak się potem takim oświetleniem steruje? To jest osobny adres jak lokomotywa? Czyli jeśli mam pociąg z 6 wagonami, to lokomotywa zajmie 1 adres a wagony kolejne 6 i żeby włączyć światło trzeba sobie poskakać po adresach i je po kolei włączyć? Bo może wszystkie wagony mogą być na tym samym adresie co lokomotywa i reagować na instrukcje włączania światła lokomotywy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: ArturSchŁ »

Jacula pisze:.. ten mostek graetza jakie powinien mieć parametry? Chodzi mi o ampery.
W zależności od rezystora, ilości i konfiguracji użytych LEDów.
Prąd jednego LEDa może być rzędu 1-10 mA. Jeśli mamy w szereg 3 LEDy (sekcja z taśmy) to zwielokrotniamy tyle razy ile jest użytych sekcji (dwie, trzy).
Wychodzi jakieś 30 -50 mA ....
Proponuję mostek 100 mA lub o większym prądzie, np tu:
:arrow: https://allegro.pl/oferta/mostek-graetz ... 8085179038

Obrazek

1A lub 1,5A będzie z dużym zapasem.
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: Jacula »

... a dokładnie : taśma led (300 szt) za 74,50 -> 100 odcinków po ok. 8 groszy/szt. (dodatkowo graetz, rezystor i elektrolit).
Artur, ten mostek graetza jakie powinien mieć parametry? Chodzi mi o ampery.
J
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: geniusz »

Stosuje tantalowe kondensatory 8 szt po 100 [mF]
Bo tam gdzie je montuję jest mało miejsca i elektrolit nie wejdzie.
A jak napisałem na ile wyceniam swoją pracę to ktoś napisał, że dekoder Kuhn kosztuje podobnie jak mój...
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: Samowarek »

Pytałem się wcześniej jakie stosujesz (przez grzeczność) -brak odpowiedzi i nieważne ale nie wciskaj tutaj kitu
SMD 1000mF/25V 12.5mmx13.5mm,zwykłe 1000mF/25V 10mmx16mm i te nie wejdą :evil:
Mamy trochę ludzi na tym Forum co się "troszeczkę" znają więc bądź poważny co piszesz
a to co napisałem to nie złośliwość w stosunku do Twojej osoby a że obliczyłeś, że to ma kosztować tyle, a tyle to już Twoja sprawa.
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: geniusz »

Tak w dodatku są bardzo duże a w naszej skali nie ma na nie miejsca.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: tydzial »

Gieniu nie napisał ale jak znam życie to te kondensator to tantalowe bo elektrolity to faktycznie grosze.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: Wojtek_Kraków »

Chłopie sam zacząłeś tłumaczyć wysoką cenę produktu elementami w nim zawartymi a nie kosztem swojej pracy.
Napisałbyś kosztuje tyle i tyle bo tyle i tyle czasu poświeciłem.
Nikt by z tm nie dyskutował.
Ja zapytałem z czystej ciekawości co to za kondensator co tyle kosztuje?
Tyle w temacie
Za pewne kogo będzie stać a kto tak jak napisałeś będzie chciał iść na łatwiznę kupi od Ciebie produkt.
Pozdrawiam
EOT
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: geniusz »

Dzięki Tadziu za zrozumienie, zapewne sam też borykasz się z takimi sytuacjami.
Każdy ma takie same możliwości ale większość nie nawet nie chce wykonać minimum aby spróbować tylko chce iść na łatwiznę aby ktoś mu to dał. I wtedy padają pytanie dla czego tak drogo i czemu tak długo musi na to czekać. Jakbyś robił na zapas i w dodatku nie miał nic innego do robienia poza tym.
A każdy z nas ma prywatne życie i nie zawsze może zrobić wszystko od razu.
Moje projekty na których bazuję są dostępne w internecie Twoją pracę też można wykonać bo też w necie znajdziesz potrzebne informacje a każdy z nas chętnie się podzieli swoim doświadczeniem i wiedzą gdy ktoś o to poprosi ale niektórym jeszcze to jest za mało.
Cóż tradycyjnie trzeba mieć do tych osób dystans, a normalni którzy potrafią docenić naszą pracę i tak się zgłoszą 8)
W moim przypadku "tylko" wystarczy kupić stację lutowniczą programator do mikrokontolerów program do budowy płytek drukowanych i potrenować kilka godzin przy lutowaniu nauczyć się programować oraz obsługiwać program do budowy obwodów drukowanych i może sam budować dekodery co do Twojej branży to też musi się nauczyć lutować, malować, kształtować elementy z metalu i parę innych umiejętności o których nie wiem bo się tym nie zajmuje ale pewnie chętnie powiesz co trzeba jeszcze umieć aby budować lokomotywy.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: tydzial »

Tak tak Gieniu popieram w całej rozciągłości .Bo by chcieli za darmo a najlepiej jak byś im dopłacił żeby zechcieli wziąć.
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: geniusz »

Nie będę ciągnąc tego tematu bo zaraz ktoś mi linka wyśle, że np: na AliExpress są tańsze kondensatory. Taka jest cena jaką ustalam i koniec. Jak ktoś zamawia lokomotywę wykonaną z blach to nie płaci za nią tyle ile kosztują blachy tylko płaci za to więcej bo ten co buduje to liczy sobie czas jaki poświęci i swoje umiejętności jakie posiada i dzięki nim buduje lokomotywę.
Ja na tyle wyceniam swoją pracę i koniec. Jak ktoś twierdzi, że za drogo to niech sobie sam wykona go.
Tak samo ma się w kwestii budowy lokomotyw z blach jak mu za drogo to niech sam sobie złoży 8)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dekodery oświetlenia wagonów

Post autor: Wojtek_Kraków »

A co to za kondensator co tyle kosztuje??
O ile płytka może być droga w pojedynczej produkcji to akurat kondensator powinien kosztować grosze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości